Domov » Žurnál+ » Autor: Katarína Podskoč

Žurnál+

Veľká noc u nás doma a.k.a. tvorivé inšpirácie na víkend

Katarína P. » Návody / 2023-03-12 07:00:02 /  3 komentáre / 29 lajkov / 410x zobrazený

Prípravy na Veľkú noc u nás doma začínajú už v zime. Vlastne, my vyfukujeme vajíčka tesne pred Veľkou nocou, na Vianoce, aj v horúcom lete. Skrátka stále, keď sa nám podarí v obchode vystihnúť vajíčka biele. Tento rok mi otec hlásil, že už ich máme vyše sto a či sa má naozaj ďalej trápiť. A ja som mu povedala, nech začne rozbíjať. A škrupiny mi odkladať. Hneď vedel, že mám čosi za lubom.

V pláne bol venček z vaječných škrupín spevnený venčekom z brezového prútia.

A tu sa hodí prvá rada na nezaplatenie - ak máte vajcia z obchodu, určite z nich odstáňte kód ešte pred rozbitím. Po rozbití sa to robí naozaj ťažko a minimálne trikrát dlhšie.

Keď už ste zjedli dosť praženice a máte nazbieraný dostatok vaječného materiálu, treba si zadovážiť druhú najdôležitejšiu surovinu na túto výzdobu - brezové prútie. Mne veľmi dobre padol jeden veterný týždeň, po ktorom sa stačilo vonku prejsť popod vŕby a hneď som mala plné náručie vetvičiek. I keď viem, že zo "zimného" prútia sa nepletie najlepšie, lebo je suché a láme sa, myslím, že mi to celkom šlo. Dôležité je pracovať s tenkými koncovými konárikmi a vtedy to ide aj v zime.

Voilá, prvý venček je hotový. My budeme mať v strede sviečku, lebo sa mi akosi ťažko lúči s Vianocami a svetielkami, ktoré k tomu neodmysliteľne patria.

Na rad prichádza tavná pištoľ. Jednotlivé škrupiny prilepujeme na korpus z brezového prútia a vznikne nám zamýšľaný "vajíčkový venček".

Dozdobenie je ľubovoľné, ja som najprv experimentovala s malými ružovými umelými tulipánmi, ale nebolo to úplne ono, tak som siahla po vrese, ktorý mi ostal ešte z jesennej výzdoby na oknách.

A keď už som bola rozbehnutá, tak som si spravila aj druhý kus. Väčší, na stenu. Postup výroby je identický, len tej praženice treba zjesť o čosi viac ;-).

Na dozdobenie som použila tak isto vres a pridala som aj jednu látkovú sliepočku z minulého roka.

Keďže ja nikdy nerobím veci v malom a jeden projekt vo mne prebúdza inšpirácie na ďalší, tak som si zo zvyšného prútia spravila takéto veľké hniezdo. Konáriky som nastrihala na cca 10cm kúsky a pozväzovala ich po 7-10 kusov do otiepkov. Tie som tavnou pištoľou poprilepovala na slamený korpus v tvare kruhu. Vrstvila som, vrstvila, až som celý korpus zakryla. A potom som už len naaranžovala naše vajcia, ktoré maľujem tak tesne pred Veľkou nocou, ako aj na Vianoce, či v horúcom lete :-).

A ešte malé hniezdočka na stolík na chodbe - tu sú brezové konáriky popreplatané pomedzi klince, ktoré sú nabité v cca 3cm odstupoch po obvode dreveného kruhu/oválu z borovice. Na vystlanie hniezd som použila mach, dozdobila som opäť vresom, i keď do týchto hniezdočiek mi deti nosia aj sedmokrásky, či fialky, ktoré u nás už kvitnú, a tak si ich pravidelne obmieňame.

Pekné veľkonočné tvorenie vám želám!

Komentáre

Sandante krásne aranžmány :)

2023-03-13 08:22:59

imageB Perfektné :)

2023-03-13 08:56:29

muhengart ďakujem pekne.. ♥

2023-03-13 14:43:25

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

muhengart
muhengart
2 predané ks, 2 hodnotenia

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden les. A do toho lesa som chodila často a rada. A nikdy som sa odtiaľ nevrátila naprázdno. Príroda je pre mňa najväčšou inšpiráciou, ktorá ma vždy fascinovala dokonalosťou svojich tvarov a krásnou vôňou ♥

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - veľkonočné vajíčka hnedé - 15391850_veľkonočné vajíčka hnedé by muhengart
 Páči sa 3 ľudom
4 €
 - veľkonočné vajíčka zelené - 15391861_veľkonočné vajíčka zelené by muhengart
 Páči sa 1 ľudom
4 €
 - veľkonočné vajíčka oranžové - 15391869_veľkonočné vajíčka oranžové by muhengart
 Páči sa 1 ľudom
4 €
 - veľkonočné vajíčka snehobiele - 15405203_veľkonočné vajíčka snehobiele by muhengart
 Páči sa 6 ľudom
4 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte