Domov » Žurnál+ » Autor: Petra Holišová

Žurnál+

Naučím ťa háčkovať 1 - Toto potrebuješ

Petra H. » Fotopostupy a Návody / 2020-03-26 08:51:57 /  2 komentáre / 7 lajkov

Ahoj, pre tých, ktorí nesledujú moju tvorbu a nepoznajú ma, rada by som sa predstavila. Volám sa Peťa a ako mamička na materskej dovolenke sa popri starostlivosti o syna a domácnosť venujem háčkovaniu a predaju háčkovaných výrobkov. Tejto milej činnosti sa venujem od základnej školy a je to hobby, ktoré má chytilo za srdce a myslím, že sa ho nikdy nepustí.

Nakoľko mi na môj instagramový profil denne chodia správy od háčkarok začiatočníčok, ktoré sa pýtajú na úplne základne veci, no aj od pokročilých kolegýň, ktoré sa zaujímajú napr. o vzor, ktorý som použila, nie je v mojej moci dostatočne relevantne odpovedať na všetky otázky. Preto som sa rozhodla spraviť túto sériu článkov (možno v budúcnosti pribudnú aj videá), s ktorých pomocou ťa naučím od spravenia prvého očka cez rôzne vzory až k jednoduchému hotovému výrobku. Pokiaľ sa zaujímaš o históriu háčkovania, vývin háčika a pod., veľmi odporúčam články tuto na Sashe, ktoré boli veľkým prínosom pre môj teoretický základ. Ja sa však týmto otázkam venovať nebudem, lebo to nie je primárny cieľ tohto projektu.

Ešte je možno dobre spomenúť, že som tento typ ručnej práce nikde neštudovala, neobsolvovala som žiaden kurz, žiadna moja veta nebude vedecky podložená, ide čisto len o moje skúsenosti, postrehy a osobne rady. Taktiež výrobky a značky, ktoré budem menovať nepochádzajú z platenej propagácie, nejde o cielenú reklamu, iba o príklad použitia. Takže, ak už vlastníš prvú potrebnú vec a síce chuť sa naučiť háčkovať, držím ti silno palce a ideme spolu na to.

Čo budeš potrebovať:

Ak sa obávaš toho, že budeš teraz tráviť hodiny na internete alebo v galantérii a za veľké peniaze si kupovať pomôcky, rýchlo ťa vyvediem z omylu. Háčkovanie je finančne veľmi nenáročné hobby a ak nerátam priadzu, ktorú spotrebuješ, všetky zakúpené pomôcky ti pri dobrej starostlivosti vydržia po celý život. Neskôr, keď už budeš háčkovať častejšie alebo budeš svoje výrobky ponúkať na predaj, môžeš zvážiť investíciu do ergonomického háčika, kvalitnej priadze z drahých materiálov alebo vybavenie vlastnej dielničky. Ale poďme postupne.

Na začiatok ti bohato stačia tri jednoduché veci: háčik, priadza a nožnice. 

Háčik:

To, aký háčik je správny, a ktorý si musíš kúpiť, lebo to bez neho neprežiješ, ti, bohužiaľ, nepoviem. Sama po čase prídeš na to, aký materiál ti najviac pri práci vyhovuje. (Nie, vyrobiť si ho z drôtika z plota naozaj nie je cesta. To len na margo otázok, ktoré dostávam.) Dôležité však je jeho zakončenie a síce samotný háčik na konci paličky. To, ako je ohnutý, spracovaný a veľký, je kľúčové nie len pri jeho kúpe, ale aj používaní. Označované sú jednoducho, číslami v milimetroch (najčastejšie). Toto číslo označuje hrúbku priadze, ktorú by si mala použiť. Ja osobne najčastejšie používam háčik o veľkosti 3mm, v mojej tvorbe je to najpoužívanejší háčik pri viacerých projektoch. Okrem toho, s týmto háčikom sa háčkuje priadza, ktorá nie je ani veľmi tenká ani veľmi hrubá, na učenie sa je to ideál. Existuje niekoľko druhov háčikov:

plastové háčiky: začínam nimi, lebo ich neznášam. Ak si nekúpiš kvalitný, a taký si myslím, že ani neexistuje (prosím, vyveďte má niekto má z omylu),  bude sa ti priadza veľmi zle kĺzať, očká sa ti nepodarí urobiť rovnaké, prípadne ak trčí nejaké umelohmotné vlákno práve pri spoji na háčiku, priadza sa tam bude zachytávať a zatrhávať. Okrem toho sa ti tento plasťák môže zlomiť (Nie, ak to zalepíš sekundovým lepidlom, ani to nie je cesta.) Materiál je však veľmi príjemný na držanie a celý háčik je veľmi ľahký, takže toto môže byť jeden z dôvodov kúpy.

kovové háčiky: tento typ háčika veľmi obľubujem, pretože koniec je pevný, je veľmi malá šanca, že sa ti zlomí, sú vyrábané z nehrdzavejúcich kovov a priadza po nich dobre kĺže. Nevýhodou je však tenká rúčka a váha, vďaka ktorej budeš mať pri dlhšej robote ruky v kŕči a zbytočne si budeš preťažovať zapästie. Kov zároveň aj chladí a nie je príjemný na držanie. Ja teda používam kovové háčiky, no vsadené do plastovej alebo pogumovanej rukoväte a tento typ spĺňa všetky moje požiadavky.

drevené háčiky: háčik vyrobený z dreva, bambusu či iného prírodného materiálu je tá najlepšia voľba. Ak je kvalitne vyrobený a opracovaný, priadza sa kĺže primerane, rukoväť z prírodného materiálu sa najlepšie drží...no celkovo ide o najlepšie hodnotený háčik. Neviem, ale mne sa s ním nepracuje dobre, preto ho nepoužívam. Nevýhodou je aj cena takéhoto výrobku, ale ak nie je pre teba problém, skús siahnuť po prírodnom materiale.

Takze na začiatok cena háčika cca. 3€...odhadom :D

Priadza:

Vekmi často sa stretávam s pojmom vlna či bavlnka, no vedz, že to nie je to správne označenie. Priadza je podľa Wikipédie dlha textília zložená z jedného alebo viacerých vlákien. A tieto vlákna môžu byt rôzneho pôvodu. Najčastejšie sa stretneš s akrylovými, vlnenými, bavlnenými či bambusovými priazdami. Označené bývajú rovnako ako háčiky, ich hrúbka je udávaná v milimetroch a niekde na etikete nájdeš aj odporúčanie, aký veľký háčik a ihlice v prípade použitia konkrétneho klbka máš mať. Dôležité bude v budúcnosti sledovať aj návin, teda gramáž a dĺžku, lebo to bude rozhodovať o tom, koľko klbiek si na konkrétny projekt zadovážiš. Druhom priadze a ich použitím sa budeme spolu zaoberať neskôr, až začneme vyrábať nejaký konkrétny výrobok, preto si s tým teraz nelám hlavu a vyber si akúkoľvek priadzu (najlepšie kombinácia akrylu a bavlny, lebo podľa môjho názoru veľmi dobre kĺže). Tak ako pri háčiku, ani tu nemusí nevyhnutne ísť o nejakú veľkú investíciu. Predstav si, že sa budeš na nej učiť, budeš možno veľa párať, priadza sa bude naťahovať, znehodnocovať, takže zváž radšej kúpu lacnejšieho variantu. 

Na začiatok si myslím, že ti v pohode postačí jedno klbko Jeans od Vlnahep alebo Jeans od YarnArt.

Cena cca 1,60€ :)

Nožnice:

Toto je predmet, ktorý na začiatok nemusíš vôbec kupovať. Stavím sa, že ich máš doma v šuflíku v kuchyni, deti ich majú v peračníkoch alebo máš manikúrové nožničky. Potrebné sú len na to, aby si odstrihla koniec priadze. Mali by byť však veľmi ostré, aby si priadzu "nežula", ale odstrihla presne a rýchlo. Netreba ti veľké a drahé krajčírske nožnice, stačia ti tzv. cvakačky (ja ich tak volám), ktoré za pár centov kúpiš aj na AliExpresse. Ak si už nejaké nožnice zadovážiš, používaj ich len pri ručných prácach a nestrihaj s nimi papier. Papierom sa nožnice pomaly otupujú a môžu priadzu potom namiesto strihania len "žuť" a ty si narobíš zbytočne veľa práce. O nervoch ani nehovorím.

Cena z Ali cca 0,70€

Takže toto sú jediné tri veci, ktoré budeš na začiatok potrebovať. Tak sa skús rozkukať a vyber si, s čím si myslíš, že by sa to dobre pracovalo. Ak nevieš, neváhaj použiť veci, ktoré som v článku odporúčila. Neboj sa toho, ja napr. mám háčik, ktorý mi mamina kúpila ešte v roku 2004 na prvú hodinu ručných prác a mám ho doteraz, plne funkčný, celý a používaný. V budúcom článku si predstavíme pár ďalších vecičiek, ktoré sú potrebné pri práci s háčikom a priadzou, a ktoré využijeme neskôr.

Ak sa ti žurnál páčil, poteší má like či milý komentár alebo správa. Ak si už dávaš veci dokopy a netrpezlivo čakáš na další postup, daj mi vedieť do komentára alebo na Instagrame použi #ucimsahackovat a ja budem postupne pozerať, ako nám to spolu ide :)

Prajem všetkým pekný zvyšok dňa a háčkovaniu zdar!
 

Peťa

Komentáre

Lucush Peťka myslím, že pre začiatočníka je to slušne zhrnuté a pekne napísané! Len k tým plastovým háčikom (sama používam Tulip), neskúšala si Prym? Kúpila som ich mamke na špagáty a neskôr som zistila, že vyrábajú aj menšie čísla a som s nimi veľmi spokojná

2020-03-30 11:41:071x

moj.hacik Ďakujem :) no zatiaľ som sa stretla s plastovými, ktoré mi veľmi nevyhovovali...ani neviem, čo to bola za značka, lebo som ich kupovala už dávnejšie niekde v galantérii a keďže sa mi nepáčili, hodila som ich do plastu...utiekam sa skôr ku kovovým, no určite sa kuknem aj na tebou spomínané značky...ak sú kvalitné a dobre sa ti s nimi pracuje, tak nie je o čom :)

2020-03-30 12:23:17

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

moj.hacik
moj.hacik
23 predaných ks, 10 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

Ahoj :) Volám sa Peťa a som mamička na materskej dovolenke...milujem ručne robené veci a zbožňujem háčkovanie...okrem toho rada čítam :) dúfam, že si v mojom obchode niečo milé nájdete :D
Instagram: @moj.hacik

V prípade akýchkoľvek otázok ma, prosím, neváhajte kontaktovať.

Farby, ktoré vidíte na Vašom monitore, sa nemusia kvôli farebnému rozlíšeniu Vášho zariadenia zhodovať s farbou v skutočnosti. V prípade, že si nie ste farbou istí, zašlem aj niekoľko dalších fotiek výrobku cez internú poštu.

Veci skladom posielam na druhý deň od prijatia platby. Dodacia doba pri veciach na objednávku je cca. 2 týždne v závislosti od typu výrobku a naskladnenia priadzí od výrobcu. O presnom termíne informujem individuálne v internej pošte.

Rozmery pre deky sú uvedené s toleranciou cca. 2-4cmm...ak veľmi trváte na veľkosti, je dôležité mi to dať vedieť, budem si dávať na rozmer veľký pozor.


Pôvodné meno bySimisi

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »