V minulom roku mi pribudlo pár kresieb a malieb rastlín, ktoré som zatiaľ nedávala do ponuky. Vznikli na zákazku, originály som odovzdala a zaviazala som sa, že ich nebudem verejne ponúkať. Prírodné motívy maľujem rada, aj keď výber nie je na mne a často by som niektoré z požadovaných rastlín sama od seba nemaľovala. Ide hlavne o také, ktoré nerastú v mojom okolí a tak musím čerpať z toho, čo ponúkne internet. Našťastie dnes už veľa ľudí fotí kvalitne, takže nie je problém nájsť aj detailné zábery kvetov, ktoré potrebujem.
Požiadavka z interaktívnej výstavy v Starom Smokovci prišla v máji. Niečo v prírode práve kvitlo, niečo nekvitlo..
Dúška materina sa v tom čase len zobúdzala, našla som asi 3 malé kvietky na nerozkvitnutých súkvetiach. Na detailný záber to stačilo, ostatné bolo treba dotvoriť.
Nájsť Jedľu bielu je v našich končinách celkom kumšt, musím sa priznať, že som sa tu komplet musela spoľahnúť na fotky z netu a botanickú knihu. Toto nie je pre mňa ideálne, maľba mi tak trvá oveľa dlhšie.
Šalviu praslenatú som mohla detailnejšie namaľovať aj vďaka krásnym fotkám Šárky. Veľmi som jej vďačná :) Táto šalvia je to slávne "babské ucho" z filmu Dívka na koštěti.
Rastlina, ktorú som zatiaľ poznala len v sušenej forme, je Pamajorán (Oregano). Od minulého roka viem, že sa jej darí aj v záhradách. Ďalšie drobnokveté súkvetia, ktoré mi dali zabrať.
U nás všade naokolo rastú len Borovice čierne, ale ja som potrebovala Borovicu limbu. Jednu veľkú vetvu mi manžel priniesol z Liptova, mala som tak názornú pomôcku.
Vratič obyčajný rastie snáď všade, už som ho viackrát naživo kreslila aj fotila, takže tu nebol problém.
Nikdy som sa tak nezapotila pri maľbách rastlín, ako pri tejto zákazke. Vhodný by bol aj výrok z Pelíškov " To muselo dát příšernou práci a přitom je to taková blbost" :)
Ešte ukážka, ako boli na spomínanej výstave použité moje obrázky..
Na začiatku tohto roka som dostala objednávku na 8 rastlín. Prvá liečivá bylinka, ktorá sa vyníma aj v mnohých záhradách, je Alchemilka.
Nevädza je možno ešte rozšírenejšia.
Ľubovník bodkovaný nájdeme skôr na lúkach. Banány s jeho miestom výskytu nemajú nič spoločné ..teda aspoň si myslím:)
Jedna z našich najkrajších divých rastlín, Mak vlčí
Kto by nepoznal Bazu čiernu a všetky tie sirupy a čaje z nej..
Ďalšia šalvia, ktorú sa oplatí aj pestovať, je Šalvia lekárska.
Vzrastom malá Dúška materina (Thymus) už v tomto žurnáli bola, ale po čase som si ju znova zopakovala.
Ruža šípová je ôsma zo spomínanej zbierky.
K zimným novinkám patrí aj ďalšia šípová ružička..
Ten istý motív som namaľovala aj na štólu.
Občas mi chvíľu trvá, kým zaradím nový obrázok. Mám ho namaľovaný, aj odfotený a potom dlho čaká na vhodnú chvíľu :). Napríklad ako táto Sedmokráska.
Ideálna kombinácia pre moju prácu..odtrhnúť, nafotiť, namaľovať.
Po odfotení som sedmokrásku znova zasadila a ujala sa :)
Vrbici sa darí v záhradách, ale aj pri potokoch.
Obrázky ruží sú tiež zo zásuvky s názvom "odložené na neskôr".
Zakončím ďalšími ružami, tentokrát v zimnej podobe. Pred pár dňami mi v záhrade čosi "cvrnklo do nosa", tak vzniklo pár štúdií..
a dva obrázky..
.