Domov » Žurnál+ » Autor: Nataša * Mikulajová

Žurnál+

nekupujem utierky :)

Nataša . » Tvorba / 2019-05-15 14:39:39 /  Pridaj komentár / 24 lajkov

Pridala som nedávno do svojej ponuky utierky - pravé ľanové, trochu ozdobené bavlnenou čipkou ... aby mali aj nejakú pridanú hodnotu, keď ich už predávam :). A tak rozmýšľam - tak trochu to vyzerá, že sa veziem na "ľanovej vlne" , ktorá tu pred pár rokmi prepukla :).

Nie je to tak, tento úžasný materiál ma sprevádza už odmalička, z detstva si pamätám ľanové plachty tkané  mojou starou mamou, boli úplne štandardnou výbavou našej domácnosti. V strede boli zošité takým zvláštnym "netlačiacim" stehom - "technológia" domácej výroby totiž neumožňovala tkať pásy širšie ako cca 60 cm ... a to bolo na plachtu málo ... . Plachty boli súčasťou výbavy, ktorú moja mama dostala od svokry, dievča z mesta sa vydalo za chlapca z dediny :) .

Neskôr, pred pár desiatkami rokov som niekoľko metrov doma tkaného ľanu vyžobrala od krstnej mamy - použila som ich na moje krajčírske experimenty - spomínam si na nohavice a jednoduché šaty, ktoré som vtedy ušila. Šatičky boli dokonca vyšívané, celkom netradične :) som na ne retiazkovým stehom vyšila tri palmy, v troch odtieňoch fialovej.

A teraz k tým utierkam - nechcem chváliť socializmus, ale čosi sa pokazilo - niektoré veci dnes akosi nechcú rešpektovať účel, na ktorý boli vyrobené ... kúpila som raz, vraj 100 % bavlnené ... len utierať akosi nechceli. Nič to, vyperiem, myslela som si ... lenže utierky sa od častého prania už rozpadali ... a furt nechceli nasávať vodu z umytého riadu.

Objavila som obchod, čisto slovenské výrobky, utierky super ... len ... jedna stála 8 eur :( .

Objavila som second hand, taký, kde raz do týždňa majú všetko za 30 centov, aj taký, kde raz za dva týždne nakúpim kus za 50 centov. V oddelení bytového textilu sa dajú nájsť obrusy - bavlnené, občas aj ľanové, väčšinou s nejakou nevyprateľnou škvrnou, ale inak - super materiál. A hotelové župany sa šijú z kvalitnej vaflovej bavlny, v sekáči sa ocitajú väčšinou nové, raz použité.

Ušiť utierku nie je taká veda ... akurát nedávno sa mi podaril "úlovok" - velikánsky biely obrus - 20 utierok za 30 centov.

K ľanu som prišla náhodou - internet ponúka nekonečné možnosti :). Z inzerátu som pôvodne chcela len pár metrov, doviezli mi celý bal, v nákladniaku :), vraj to majú po ceste ... no kto by to meral, skoro po tme, v kabíne nákladného auta ... . Možno niekedy nabudúce vložím aj nejaký kúsok ľanového odevu ... aj keď predávať oblečenie z domáceho ľanu prostredníctvom fotografií sa mi zdá trochu ... problematické. Ale o tom niekedy nabudúce :).

 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
mina
mina
92 predaných ks, 63 hodnotení

Ahoj, milý návštevník, teším sa, že si ku mne zavítal :). Nájdeš u mňa všetko možné, vždy spravidla v origináli (1 kus), najradšej tvorím z textilu, prednosť majú prírodné materiály ...

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ľanová utierka - 10729895_Ľanová utierka by mina
 Páči sa 13 ľudom
3,70 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »