Žurnál+

Ako na jarné presádzanie izboviek

mestskadzungla17 predaných ks, 7 hodnotení

Eva L. » Návody / 2023-03-16 13:00:01 /  4 komentáre / 33 lajkov / 62x zobrazený

Prichádza jar a s tým začína aj pravidelná starostlivosť o izbové rastliny. Poznáte rozdiel medzi presádzaním a výmenou substrátu? Kedy treba urobiť jedno a kedy to druhé? 

 

 

Aký je rozdiel medzi presadením a výmenou substrátu?

Presádzanie

Pri presádzaní rastlín sa vymieňa aj kvetináč, zvyčajne za väčší, ale pokojne aj menší. To, či treba meniť kvetináč zhodnotíme po tom, ako starý kvetináč rozbalíme a vidíme v akom stave sú korene. Ak sa tlačia von, potrebujú väčší kvetináč. Ak nie, nechávame rovnakú veľkosť a vymeníme len substrát. Vo všeobecnosti platí, že veľkosť kvetináča stačí meniť každé 2 - 3 roky.

 

 

Dokonca sa môže stať aj to, že izbovka potrebuje menší kvetináč, napríklad, ak jej zhnili korene.

 

Výmena substrátu

Výmena substrátu znamená to, že starú zeminu len vymeníte za novú. Pri menších rastlinách odporúčam meniť celý substrát a to tak, že korene očistíte od toho starého a dáte im nový. Pri veľkých kvetináčoch stačí, ak vymeníte len vrchnú 1/3 starého substrátu za nový. To už záleží na vás, či je to veľká "prplačka" alebo chcete substát vymeniť naozaj celý.

 

 

Prečo je nutné meniť substrát každý rok?

• zamedzíte šíreniu potenciálnych škodcov, pretože substrát meníte a tiež dávate rastlinkám vhodnú výživu,
• tvrdá voda v našich domácnostiach oberá substrát o živiny,
• aj týmto spôsobom rastlinku, resp. zeminu, prevzdušníte.

 

Aké sú najčastejšie chyby týkajúce sa jarného presádzania?

 

Príliš veľký kvetináč

Ak máte väčší kvetináč ako rastlinka potrebuje, jednoducho ju presaďte do menšieho. Prečo? Veľký kvetináč zamedzí jej rast, pretože rastlinka bude stále budovať iba korene.

 

Nesprávny substrát

Ak máte sukulenty alebo kaktusy, tak by sa im určite nepáčilo v klasickom substráte pre zelené nekvitnúce rastliny. Rastliny, ktoré milujú sucho by zakaždým pri polievaní udržovali príliš veľa vody a izbovka by vám pomaly zahynula.

 

Prehnojenie

V prípade, že ste presadili izbovku do nového substrátu, je dôležité prečítať si na obale zeminy, koľko týždňov musíte počkať, kým rastlinku môžete začať hnojiť. Nový substrát totiž obsahuje všetky potrebné živiny. Odporúčam hnojiť až po tejto dobe, pretože inak by ste mohli rastlinke uškodiť – prepálili by ste jej korene. 

 

Používanie starého substrátu

Stará zemina už pravdepodobne nebude obsahovať všetky potrebné živiny. Ak je suchá a tvrdá – nepoužívajte ju. Radšej si obstarajte (alebo namiešajte) novú.

 

Ako sa týmto najčastejším chybám vyhnúť?

Celý návod, ako aj ďalšie tipy týkajúce sa presádzania a starostlivosti o izbovky, nájdete v PDF dokumente "Ako na jarné presádzanie", ktorý som vytvorila pre každého, kto sa chce niečo nové o izbovkách naučiť a tiež sa o ne starať správne. Tak, aby robili radosť a nepomreli :)).

 

Komentáre

Sandante náádherné rastlinky máš :))

2023-03-13 08:20:112x

mestskadzungla Ďakujem ❤️

2023-03-13 08:24:33

M.Vlckova Super žurnál! Ďakujem za info :)

2023-03-16 21:42:481x

mestskadzungla S radosťou :)) ďakujem aj ja ❤️ ak by ste sa chceli dozvedieť o presádzaní viac a podrobnejšie, odporúčam spomínané PDF :))

2023-03-17 08:29:49
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte