Domov » Žurnál+ » Autor: Magdaléna Šimeková

Žurnál+

Cesta do hniezda

Magdaléna Š. » Tvorba / 2017-06-26 12:48:05 /  4 komentáre / 16 lajkov

Ahojte. Mám rada vtáčiky. Ruku hore, kto si to ešte nevšimol (keď to mám ešte aj v názve, však?) :D

V mojej tvorbe ich nájdete celkom dosť.
 


 

Moja láska k vtáčikom sa začala, keď som mala 11 rokov.

Ja a moja sestra sme chceli zvieratko. Naši však mali s nami a chovom zvieratiek neslávne skúsenosti, lebo ako malé sme mali rybky, ktoré nás chvíľu fascinovali, no po nejakom čase sme si ich už nevšímali. V určitom bode sa teda rodičia rozhodli, že keď rybky dožijú, ďalšie už nekúpia. A keď akvárium zmizlo, my sme si to všimli až po týždni...

Snažili sme sa presvedčiť maminku a ocka, že vtedy sme boli ešte dosť malé a teraz už lepšie chápeme, čo znamená zodpovednosť za živého tvora. Nakoniec sme ich "ukŕkali", ale podmienkou boli dobré známky na koncoročnom vysvedčení. 

Makali sme ako divé - a jednotky sme mali. Boli sme šťastné ako blchy! A tak k nám cez leto zavítal náš Korko - krásna žltá korela chochlatá so sivou "vestičkou" a jasnými oranžovými "líčkami".

Keď sa človek dostane dlhodobo do blízkosti zvieratka, začne si ho viac všímať. Myslím, že to detské nadšenie našu pozornosť ešte znásobilo. S napätím sme sledovali každý Korkov pohyb - ako zobká zrnko, ako si čistí pierka, ako spinká, ako šteboce a začína napodobňovať zvuky okolo seba, (a neskôr vyvreskuje ako správny papagáj :) ), ako sa osmeľuje a postupne si na nás zvyká... Pootvoril nám dvierka do sveta iného druhu, ukázal nám, že vtáčí svet je nemenej bohatý ako ľudský. Všetko, čo bolo vtáčie, malo zrazu pre mňa úplne inú hodnotu.
 


 

Nejaký čas mi trvalo, kým mi došlo, že vonku okolo mňa sa vlastne tiež preháňa kopa vtákov. :) Fascinovalo ma, ako som k týmto tvorom mohla byť doteraz taká nevšímavá! To môj záujem rozšírilo ďalej, začala som sa zaujímať o ornitológiu. Páčilo sa mi učiť sa o nich. Ako funguje ich telíčko, také odlišné od nášho, v mnohom omnoho dokonalejšie! Chcela som ich poznať čo najviac zblízka. Lenže vtáčiky sú plaché... Trochu pomôže ďalekohľad, smelšie vtáčiky sa nájdu v meste, ale trápilo ma, prečo mi nič z toho nestačí...


Študovať tieto tvory z biologického hľadiska som teda síce skúšala, ale nevydržala som pri tom. Možno preto, že som v tom celom nenatrafila na nikoho, kto by sa o ne zaujímal takým spôsobom, ako ja. Je zaujímavé dozvedieť sa o vtákoch rôzne informácie, ktoré vedci vyskúmali, ale mám pocit, že keby týchto informácií nebolo, vôbec mi nechýbajú. Asi preto ma štúdium nemotivovalo. Nechcem im rátať vajíčka a počítať ich hniezdny úspech. Ja ich proste rada vnímam, ako dušičky. A dospela som k záveru, že tak mi to stačí.
 


 

Ale vpísali sa mi do duše.
Či už ide o vrabčeky, kolibríky, sokoly, orly, supy, sovy, vrany, sliepky a husi či pštrosy - všetky majú u mňa výnimočné miesto. Možno je to tá inakosť - ako sa hýbu, pozerajú, prejavujú, .... Všetko je na nich nádherné.

Myslím si však, že ak by sme vtedy dostali miesto papagája napríklad psíka, možno by to celé bolo inak. Možno by som bola rovnako zaujatá psím svetom, ako som teraz vtáčím. Nemyslím si, že sú vtáky výnimočnejšie, ako ktorékoľvek iné zvieratá. Rozdiel však vznikol preto, lebo som mala možnosť ich lepšie SPOZNAŤ. A poznanie vedie k láske, porozumeniu, úcte a nakoniec aj k potrebe chrániť.
Ak by sme boli schopní takto spoznať všetky tvory, nebolo by to krásne? Úcta ku všetkému živému je v našej prirodzenosti. A naše skrotené zvieratká nám ju pripomínajú. Keď sa im totiž zadívate do očí, zistíte, že sa vlastne pozeráte do zrkadla. Náhle viete, že to je žijúca, cítiaca bytosť, ktorá, rovnako ako všetko okolo vás, je s vami prepojená.
 


Dnes má Korko už 13 rokov a neplánovane k nemu pribudla aj modrá andulka Pierko. Sú to takí dvaja huncúti. A ja občas premýšľam: Zvieratá v zajatí... Dobré? Zlé? Nosíme si prírodu domov, lebo sme na ňu zabudli... Ale jedno viem - Korko mi ukázal svet vtáčikov - stvorení, ktoré sú pre mňa nevyčerpateľnou inšpiráciou v tvorbe aj v živote - a ja som mu za to hlboko a nesmierne vďačná!
 

Ďakujem ti ... ♥ ♥ ♥
 

Komentáre

uZubka to je tak krásne napísané! :) ja som sa takto zbláznila do hlodavcov :) ale už ako dospelá... ako dieťa som mala za domáceho miláčika tropické chrobáky :)))

2017-06-26 14:04:06

miu krásne vecičky :)

2017-06-26 14:59:44

huki krásne napísané, celé milé:)

2017-06-27 20:00:11

Sslava Nežný žurnál, s kopou pravdy.

2018-01-05 10:14:28

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
megissime
megissime
221 predaných ks, 121 hodnotení

Vitajte!
Moje meno je Magdaléna Šimeková, volajú ma Megi. Vyrábam šperky z polodrahokamov a cínu technikou Tiffany, ale nájdete u mňa aj prívesky z medi, mosadze či obyčajných vŕtaných kamienkov.

Informácie

Dodanie vecičky sa môže trochu natiahnuť, niekedy popri práci a osobných veciach nestíham zabaliť balíček a ísť na poštu. Ak potrebujete zásielku doručiť do určitého termínu, napíšte mi prosím dopredu vnútornou poštou a dohodneme sa. Ďakujem za pochopenie :)


Pôvodné meno z.hniezda

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Vtáčik - červienka - 8050468_Vtáčik - červienka by megissime
 2 komentárov
 Páči sa 20 ľudom
7,50 €
 - Na rozkvitnutej vetvičke - PREDANÉ RM TRH - 7990074_Na rozkvitnutej vetvičke - PREDANÉ RM TRH by megissime
 1 komentárov
 Páči sa 7 ľudom
7,- €
 - Holúbok - 8011122_Holúbok by megissime
 Páči sa 6 ľudom
7,50 €
 - Rozplynúť sa vo svojom sne - 8066045_Rozplynúť sa vo svojom sne by megissime
 Páči sa 12 ľudom
20,- €
 - Priletel vtáčik - PREDANÉ PREŠPORKOVO - 8237423_Priletel vtáčik - PREDANÉ PREŠPORKOVO by megissime
 Páči sa 8 ľudom
6,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »