SAShE - slovenský handmade design.
Domov » Žurnál+ » Autor: Martin Kolodzejčík

Žurnál+

Rady na čistenie a údržbu strieborných a postriebrených šperkov

Martin K. » Rady a info / 2012-06-28 12:11:00 /  3 komentáre / 16 lajkov / 136x zobrazený

- Šperky z mojej dielne sú obvykle vyrobené z postrebreného drôtu alebo streborného drôtu. Postriebrený drôt sa obvykle nezlomí, ale je nutné dávať pozor, aby sa neohol. Ak k ohnutiu preda len dôjde, väčšinou je možné ho opatrne ručne vrátiť do pôvodného tvaru.

- Sčernievanie ako následok oxidácie striebra je jeho prirodzená vlastnosť.

- Bežné sprchovanie strieborné a postriebrené šperky nepoškodzuje. Pôsobenie vody spomaľuje proces sčernenia, a pokiaľ sú už sčernené, dokáže ich čistiť.

- Procesu oxidácie zabránite, ak budete šperky uchovávať v krabičke alebo zásuvke. Keď máte špekry uložené doma, používajte na každý šperk samostatné, najlepšie zamatové vrecúško alebo krabičku. Zabránite tak poškriabaniu.

- Vyvarujte sa kontaktu s chemickými prostriedkami a snažte sa zabrániť ich priamemu postriekaniu parfumom. Napomáhajú oxidácii a následnému sčernievaniu striebra.

- Neodporúčam nosiť šperky pri kúpaní v mori, bazéne a kúpeľoch. Neodporúčam nosiť šperky taktiež pri umývaní riadu.

- Odporúčam šperky pravidelne leštiť, a to najmä predtým ako dôjde k ich sčerneniu. Silne sčernený šperk sa ťažšie čistí a rýchlejšie opäť sčernie.

- K lešteniu odporúčam používať jemnú tkaninu alebo kuchynskú špongiu. Môžete použiť aj tekuté roztoky alebo krémy určené pre čistenie striebra.

- Šperky vyhotovené v kombinácii s kameňom alebo kryštálom môžu byť čistené len jemnou tkaninou.

Prajem príjemné nosenie šperkov z dielne MKPC :)

Komentáre

artmaja Ďakujeme za návod na správne udržovanie.

2012-06-28 12:26:192x

mato_kolo Šperkov tu na Sashe je dost, a popravde som nic take ako navod som tu nehladal, ale myslim ze sa hodi:) a tak vam ho tu pridavam:)

2012-06-28 13:19:051x

STAR_ka_DESIGN veru ze hodi:) Dakujem....a mozno by si mi vedl povedat co (ak vobec nieco sa da) robit ked taky sperk zacina "ruzoviet" scernely mi nevadi, naopak ja milujem striebro s patinou....

2012-06-28 15:43:06

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »