Domov » Žurnál+ » Autor:

Žurnál+

Poďte s nami naučiť detičky počítať :)

. » Tvorba / 2019-08-01 07:00:01 /  3 komentáre / 14 lajkov / 116x zobrazený

Poďte s nami spolu s kartičkami naučiť detičky počítať :) 1, 2, 3, 4... Nie vymenovať čísielka od 1-10, ale tak naozajsky a zábavne :)

My dospelí často nevnímame rozdiel medzi číslami a množstvami a je pre nás automatické vedieť, čo predstavuje, napríklad číslo 3. Pre detičky sú však čísla zväčša len symboly, bez reálnej predstavy toho, čo znamenajú. Ľahko sa naučia naspamäť počítať do 10 ako básničku a my sa tešíme. Pomocou týchto kartičiek však majú možnosť pochopiť, že tieto symboly predstavujú konkrétne množstvá. Nejde teda o to, aby sa naučili naspamäť počítať do 10, ale aby videli a pomocou pomôcok aj ochytali a pochopili, že čísla 1 a 5 sú rozdielne a 5 je určite viac :) 

 

  • Základné počítanie:

Najlepšie je použiť pri tejto hre vec jedného druhu. Vtedy deti najlepšie vidia, ako vec rastie v množstve. Na našich kartičkách sú to čerešničky. Vy však môžete využiť kamienky, gombíky, čučoriedky, jahody... čokoľvek :) Predmety vložíte do misky, kartičky rozložíte podľa poradia. Pre menšie detičky stačia najskôr tri karty, neskôr päť, nakoniec plný počet :) Detičky prikladajú jednotlivé predmety buď na samotnú kartičku, resp. sa snažia ich uložiť pod ňu. Okrem pochopenia čísiel tak trénujú aj koordináciu oko / ruka a zároveň sa podporuje ich schopnosť pracovať podľa predlohy. Pri ukladaní predmetov možno hovoriť, jeden / jeden, dva / jeden, dva, tri... Tým sa podporí znalosť toho, že 3 v sebe obsahuje jeden a aj dva :) 

 

  • Pre staršie deti môžete robiť "kvízy" :)

Kartičky pomiešate a poprosíte ich o kontrolu, či idú v správnom poradí. Alebo vedľa seba dáte dve karty a pýtate sa, kde je viac čerešničiek. Rovnako zábavné sú aj "chybné" karty. Poprosíte ich, aby zatvorili oči. Vy uložíte kamienky nesprávne pod kartičky. A oni majú skontrolovať a opraviť jednotlivé počty :) Matematika je proste zábava :)

 

  • Učenie párny / nepárny:

Usporiadanie čerešničiek je inšpirované Montessori pedagogikou a kartičky je možné využiť aj ako pomôcku pri výučbe párnych a nepárnych čísiel. Prejde = párny / neprejde = nepárny. Prštekom / autíčkom / lienkou (iným obľúbeným predmetom :)) prechádzame pomedzi jednotlivé čerešničky. Pri čísle dva povieme: prejde / párny, pri čísle tri: neprejde / nepárny. Takouto formou sa detičkám ľahko zafixujú párne a nepárne čísielka.

 

  • Hra so zvukom:

Kartičky možno použiť aj pre detičky, ktoré ešte nevedia rozprávať. Tu prichádza na scénu rodič :) Posadí si dieťatko na kolená, resp. sadne vedľa neho. Ťukne na kartu č. 1 a 1 čerešničku a povie: ťuk. Pri čísle dva: ťuk, ťuk. Detičky majú rady tieto hry so zvukom. Je to pre ne niečo magické, akoby papier a knižky ožívali :) Rodič vydáva zvuky. Chcú to počuť zas a zas. Postupne sa sami naučia ťukať v správnom počte. Môžete použiť akýkoľvek iný zvuk :) Ako budú rásť, môžete ich vyzvať, aby skúsili "vyťukať", napr. číslo 5. Tieto hry sú fajn, napr. pri čakaní u doktora, v aute, večer v posteli, kde nie je veľa možností pre pohyb a deti sú vďačné za to, že sa im venujete :)

Pozrite naše Kartičky ovocie.

Veľa zábavy prajeme :)
mamám

Komentáre

SalixAlba Super inšpiratívny článok:)

2019-07-28 22:31:452x

OraEtLabora Výborné nápady! Určite vyskúšame :)

2019-08-01 08:04:471x

Jaborca Super! Ukladám si...

2019-08-01 14:47:031x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
mamamkarticky
mamamkarticky
18 predaných ks, 7 hodnotení

Náučné aj zábavné, ručne maľované kartičky od mám mamám.

Našu značku mamám sme s láskou sme ju vytvorili pre nás, ale aj pre Vás / všetkých rodičov. :)

Moje kategórie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kartičky Ovocie - 10875106_Kartičky Ovocie by mamamkarticky
 2 komentárov
 Páči sa 47 ľudom
13,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »