Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Reváková

Žurnál+

Upcyklované oblečenie

Mária R. » Tvorba / 2021-03-02 18:13:30 /  4 komentáre / 10 lajkov / 113x zobrazený

Upcyklovať oblečenie som nezačala zámerne. Keď som pred viac ako desiatimi rokmi začínala so šitím, k dispozícii som mala hromadu starého oblečenia po babke a ďalších predkoch z našej rodiny. Mali sme doma pár kusov starších látok a nejaké staršie kúsky mi dala teta, keď som ešte chodila na strednú odevnú školu. Vintage látky a oblečenie ma jednoducho vždy fascinovali. Obdivovala som ich farebnosť, vzory, strihy...skrátka všetko.

Výrazne oranžový upcyklovaný kabát

(Tento Oranžový kabát je vyrobený z meteriálu, ktoré dlhé roky plnil len dekoratívnu funkciu v interiéri, ale bol a stále je v skvelom stave.)

Aby som ušetrila, začala som tieto staré kúsky prerábať, formovať do (podľa mňa) lepších a modernejších strihov. Nové látky som veľmi nenakupovala, nemala som veľa peňazí a bála som sa, že ich svojou neskúsenosťou zničím a moje financie vyjdú nazmar. Po pár rokoch mi ale došlo, že práve v obmedzenom množštve vintage materiálov je ešte väčšia hodnota. Nový materiál je v prípade poškodenia možné dokúpiť, zatiaľ čo starý jedinečný materiál sa už nedá nahradiť. Takže som nevedomky riskovala viac. Učila som sa šiť, išlo to ťažko, ale prekvapivo som nezničila ani meter materiálu.

Krátke psychodelické zlté šaty na štýl 60tych rokov

(Žlté kvetované šaty vyrobené taktiež z materiálu, ktorý plnil len dekoratívnu funkciu, avšak jeho spracovanie bolo trochu komplikovanejšie, keďže niektoré časti látky boli opotrebované a musela som hľadať zachovalé miesta. Foto: Štěpán Vodička, modelka: Christina)

Po rokoch sa upcyklácia stala jednou z najlepších volieb v rámci boja s textilným odpadom. Niektoré kúsky sú aj pre maličké nedostatky vyradené zo šatníka. Mnohé sa ku mne dostávajú a mojim cieľom je dať ich znova do obehu nositeľnosti a to buď maličkou opravou alebo zaujímavým spracovaním, ktorý celý kúsok oživí.

(Tento svetrík sa mi dostal do rúk s roztrhaným priekrčníkom a celkovo vyzeral zanedbane. Tak som ho dala dokopy.)

Nadmerná výroba oblečenia a následné množstvo odpadu je v súčasnosti veľkým problémom. Ani kontajnery na textil nie sú bohužiaľ riešením a rovnako ani charity. Časť z toho sa zrecykluje a pošle tam, kde je to potrebné, no z veľkej miery je to len prenášanie našej zodpovednosti na niekoho ďalšieho a ani “ten ďalší” tento problém nevyrieši na 100%, pretože to nie je možné. Napríklad v Česku až 85% odpadu s textilných kontajnerov putuje na skládku. Viac sa o tom rozpísali napríklad dievčatá zo Slow Femme v článku Textilní odpad není sexy, ale týká se nás všech. Jediné, čo môžeme momentálne sami zmeniť je náš postoj k nákupu oblečenia a správanie ako spotrebiteľov. Aj maličkosť ako ručné zašitie roztrhanej ponožky pomôže. 

Tmavosivý zavinovací handmade kabát

(Zavinovací kabát vyrobený z vintage látky. Foto: Natalie Straková, modelka: Barbora)

Osobne už niekoľko rokov pracujem na vyčistení svojho šatníka. Chcela som ten proces mať za sebou okamžite, ale nešlo to. K mnohým veciam ma púta niečo ako emocionálna väzba, pretože sú to darčeky, ktoré, mimochodom, vôbec nenosím. Preto som si dala čas a postupne tie veci posielam preč. Skúšam rôzne možnosti: kamarátky, vintage obchody, vinted.cz, charitatívne obchody (minule mali jednu vec odo mňa vo výklade). Ide to pomaly, ale teším sa, keď budem mať prehľadný šatník s hodnotnými vecami, ktoré skutočne nosím. A tie, od ktorých sa neodpútam, schovám do truhlice a nechám dalším generáciám.

Recyklovaná dámska košeľa

(Upcyklovaná blúzka vznikla z poškodenej pánskej košele.)

Človek sa v priebehu rokov vyvíja a je normálne, že z niektorých kúskov po čase mentálne vyrastie. Nájsť tú správnu osobnú cestu ako eliminovať plytvanie sa oplatí.

Zelené zvonové nohavice a modrý vlnený kabát

(Upravený modrý vlnený kabát a zelené retro nohavice vyrobené z vintage materiálu.)

 

Keďže nie som veľká firma, nemám veľké skladové priestory a pracujem len na pár metroch štvorcových, veci, ktoré budem prerábať, si dobre vyberám. Preto sa vopred ospravedlňujem tým, ktorí mi napíšu, že pre mi pošlú nenosené veci, ktoré môžem spracovať. Mám dosť špecifický vkus a taktiež ucelenú predstavu o farebách, vzoroch a materiáloch. Pokiaľ sa niečo vymyká štýlu Majoranky, patrí to niekde inde. Verím, že moje sledovateľky a zákazníčky sledujú tvorbu od Majoranky z veľkej miery kvôli celkovému vizuálu a dojmu, ktorý tvorím. 

Zelené nohavice so zvýšeným pásom

Zelené nohavice v štýle 70tych rokov. Máte radi nositeľné retro? )

A nezabudnite: aj maličkosť ako zašitie dierky v ponožke sa počíta. Veď aj tých upcyklovaných vecí v mojej ponuke, nie je úžasne veľa, ale Matka Tereza povedala: “Všetko, čo robíme, je iba kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala.”

Budem veľmi rada, ak sa pozriete do môjho sashe obchodu , pridáte si Majoranku do obľúbených, lajknete blog, zazdieľate moju tvorbu kamarátkam, alebo si zakúpite nejaký kúsok z mojej ponuky :)

Vaša Majoranka

Komentáre

huki celá vaša tvorba i filozofia mi je veľmi sympatická:)

2021-03-02 19:41:482x

majoranka @huki vďaka :)

2021-03-02 19:50:47

RozaliaEma Všetko , čo ste napisala, je presne to, ako myslím ja, ako sa snažím zo starých látok , alebo starých vecí vytvoriť niečo nové, len to neviem tak pekne napísať ako Vy. Super ste to napísala, a navyše je to všetko pravdivé. Tak nech sa Vám aj naďalej darí, budem Vás sledovať, ste moja obľúbená autorka.

2021-03-08 15:17:221x

majoranka @RozaliaEma tak to som rada, nech sa vám darí :)

2021-03-08 20:42:29

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

CZ
majoranka
majoranka
67 predaných ks, 49 hodnotení

TAJOMNÉ OBLEČENIE
Kúsok hippie, kúsok elegancie a klasiky, čipky a kvetov, boho a oblečenia pre cestovateľské duše.
Budem veľmi rada, ak si moje vecičky pozriete, olajkujete, odporučíte známym, prípadne zakúpite. :)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Svetlo béžová upcyklovaná blúzka - 11261643_Svetlo béžová upcyklovaná blúzka by majoranka
 Páči sa 67 ľudom
60,- €
 - Krátke žlté kvetované šaty - 11448563_Krátke žlté kvetované šaty by majoranka
 Páči sa 96 ľudom
116,- €
 - Tmavo šedý vlnený kabát - 11448768_Tmavo šedý vlnený kabát by majoranka
 Páči sa 42 ľudom
236,- €
 - Dlhý oranžový kabát - 12829818_Dlhý oranžový kabát by majoranka
 Páči sa 19 ľudom
169,- €
 - Upcyklovaný sveter so vzorom - 13000231_Upcyklovaný sveter so vzorom by majoranka
 1 komentárov
 Páči sa 16 ľudom
25,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »