Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Reváková

Žurnál+

Moje "PREČO"

Mária R. » Tvorba / 2020-01-09 07:00:02 /  24 komentárov / 55 lajkov / 1008x zobrazený

Začať tvoriť oblečenie v dobe, kedy oňho nie je vôbec núdza a vy nie ste množstvom ani cenou konkurencieschopný, nie je úplne rozumné. Avšak, keď ste v dlhodobom stave, kedy vám už neustále podstupovanie rozumných krokov prerástlo cez hlavu a nevidíte v ňom východisko, máte rôzne možnosti. Zostručním ich na dve: stať sa optimistom a žiť naďalej vo svojom rozumnom omyle alebo konečne poslúchnuť svoj vnútorný hlas a zariadiť sa podľa toho, čo vám už nejakú dobu radí.

Žlté vzorované retro šaty

Upcyklované žlté šaty (Foto: Natalia Straková, modelka: Barbora, vlasy, make-up, asistencia: Niky Bárnetová, asistencia: Natálie Polášková)

Bude to znieť ako klišé, ale klišé nikdy neklame, pred niekoľkými rokmi som sa vybrala na cestu pod vedením svojho vnútorného hlasu. Zvoliť si takúto cestu znamená povedať zbohom pohodlnému životu, ktorý rozum dokáže veľmi pekne zabezpečiť. Znamená to žiť bezpodmienečne šťastne a zodpovedne slobodne, robiť veľa dôležitých rozhodnutí na vlastnú päsť, znamená to veľa strachu z neznámeho a nadobúdanie schopností, ako so strachom spolupracovať, znamená to veľa neokúseného stresu a nadobúdanie postojov, ako si ho nevytvárať, znamená to veľa radostných, ale aj dosť tienistých chvíľ, kedy zistíte, že ste úplne sami (aj keď vôbec nie ste sami), zvláštne strety so svojimi komplexami, priznanie si svojej neschopnosti a zároveň nadobúdanie prirodzenej schopnosti veriť si. A to všetko dookola na sebazdokonaľovanie. Prepáčte mi tie negatíva, no na nich sa človek učí najlepšie.

Vojensky zelené dvojdielne šaty

Dvojdielne zelené šaty (Foto: Natalia Straková)

Ja, ja, ja, ja, ja… to je všetko? Práca na sebe mi príde celkom samozrejmá, ale po nejakom čase prišli ďalšie otázky. Prečo to robím? Načo to robím. OK, ďakujem, že mám talent na tvorenie oblečenia, ale to je všetko? Veď robím LEN oblečenie. Aké je v podstate MOJE PREČO? Robím to iba preto, aby som si zarobila peniaze? Aby som mala na nájom, aby som mala na jedlo, aby som mohla občas niekde vycestovať, a aby som mohla mať jedného dňa deti? Tieto veci mi osobne prídu ako prirodzená súčasť života, ale nie ako odpoveď na moje prečo. Žiadny glamour od života nechcem(?) a nečakám, tak prečo? Prečo pokračujem ďalej, aj keď veci veľmi často nevychádzajú ideálne a mnohokrát sa stratím?

Tmavošedý zavinovací kabát z vintage vlny

Tmavošedý zavinovací kabát (Foto: Natalia Straková)

Lebo počúvam svoju intuíciu a tá si vie veci vykalkulovať na úrovni, ktorú môj reálny rozum ešte neprežil a teda jej nedokáže porozumieť. “Mozog je tak komplikovaný “stroj”, takže intuícia môže byť častokrát presnejšia než bežné racionálne premýšľanie,” hovorí psychiater Jiří Horáček (v rozhovore pre Český rozhlas "Emoce nás ovládají, jsme ve vleku dopaminu", nájdete to na Youtube). Ok, tak pri tvorbe a rozhodnutiach používam intuíciu, ale aj tak ešte nemám jasnú odpoveď na svoje PREČO.

Slovenská slow fashion značka

Multifunkčné šaty, (ktoré oblečiete na mnoho spôsobov)

Počúvala som rozhovor s Jiřím Charvátom, ktorý hovoril, že si uvedomil, že je len stelesnenie Vedomia (možno slovo Boh bude zrozumiteľnejšie, ale momentálne je to slovo vraj trochu “zastaralé”, v súčasnosti je celkom populárne aj pomenovanie „Vesmír“ a možno Budha vám príde najviac cool), ktoré si prišlo na tento svet prostredníctvom neho prežiť svoju skúsenosť. Teraz určite mnohí z vás nechápu, čo píšem haha. Rozumiem. Človek je tvor rozumný, ale to neznamená, že sa má neustále riadiť tým, čo mu rozkáže rozum, pretože vo svojej podstate sa neskladá len z rozumu, ale aj z duše a práve jeho duša je súčasť celku, ktorý spája všetkých nás – a to je to Vedomie (Boh, Vesmír, Budha…). Ak idete cestou, ktorú vám duša našeptáva, tak idete v súlade s celkom. Pri tejto myšlienke som zistila, že mám odpoveď na MOJE PREČO.

Biela mikina alebo tričko so sakurou

Biely pulóver s konárikmi 

Oblečenie, ktoré tvorím nie je len pre moje potešenie. Od úplného začiatku je pre vás (toho som si bola vedomá už keď som začínala). Rozumne mali mnohí pravdu, že nie je normálne začínať robiť módu v čase, kedy konkurencia je extrémna. Ale doba sa od vtedy celkom zmenila. Síce nájdeme mnoho nádherných vecí v reťazcoch za nízku cenu, s ktorou nedokážem bojovať, ale je známy fakt, že toto oblečenie je vyrobené za absurdných podmienok. Niekto v Ázii drie za úplné minimum, aby sa dievčatá v Európe a Amerike pekne obliekli a pri tom aj ušetrili… Viem, že mnohé z vás si tieto fakty uvedomujú (nie len v móde) a volajú po zmene. Práve preto som ale rada, že presne tým z vás môžem ponúknuť alternatívu v podobe pomalej módy pri ktorej nikto netrpel.

Béžová upcyklovaná košeľa

Upcyklovaná blúzka

Som vďačná, že vám z času na čas môžem ponúknuť návod ako upcyklovať svoje staré veci a tým zredukovať odpad a zároveň aj nadbytočné nakupovanie. Teším sa, že dokážem upcyklovať staré oblečenie, a tak prispieť k redukcii odpadu. Som nadšená, že viem, čo viem a o to viac, keď sa vám výsledky a priebeh mojej práce páčia. Som prekvapená, že sa vo mne zberajú multifunkčné nápady a o to šťastnejšia, keď vidím vašu radosť hoci len pri pohľade ako fungujú. Možno mám v ponuke len pár upcyklovaných kúskov a môže sa vám zdať, že s takým smiešnym množstvom svet nespasím a máte pravdu, ja sama ho určite nespasím, no skladá sa more z malých kvapiek alebo z jedného kusu vody?

Slow fashion kabát

Zavinovací kabát

Keď som nad tým začala premýšľať z tohto pohľadu, hneď sa predo mnou začala črtať úplne vynovená cesta, po ktorej kráčam s vami nech sa deje čo sa deje. Neviem, prečo som si to hlbšie uvedomila až teraz, asi som sa potrebovala sústrediť na svoje strachy, ale vďaka tomuto uvedomeniu som prirodzene veľmi príjemne motivovaná ísť ďalej s ešte väčšou odvahou a ponúknuť vám ešte viac zo svojho daru. A to nie len veci na predaj, ale aj návody na upcykláciu a inšpiráciu. Som veľmi šťastná zo všetkých, ktorí už vedia, že svet a veľké veci sa skladajú z detailov, nedokonalostí a pomalých krôčikov a je len na nás, ako s nimi naložíme.

Bez vás by Majoranka nemala zmysel.  

Ďakujem.

PS: Našli ste už svoje "PREČO" ?

Komentáre

mamia- .....nádherný článok. presne aj vo mne sa posledný polrok bijú tieto myšlienky...ale ja som nad nimi vyhrala. urobila som krok do neznáma... k svojmu poslaniu, šťastiu, pokoju... a so SVOJIM PREČO! Veľa úspechov a nápadov ti prajem milá......

2020-01-06 18:09:39

majoranka @mamia- veľká vďaka :) držím vám palce :)

2020-01-06 18:19:431x

mamia- Máš skvelé články , práve sa nimi túlam a smekám. ..objímam mocno.

2020-01-06 18:28:411x

majoranka @mamia- vďaka, čítajte dalej, bude ich viac :)

2020-01-06 18:36:531x

mamia- teším sa velmi.....

2020-01-06 19:02:421x

ovin Krásny článok, podobné emócie a myšlienky sa miešajú aj u mňa... Držím palce, nech sa darí! :)

2020-01-09 07:17:441x

MirianaOli Dobré nápady ; mne sa najviac páči tá blúzka so super rukávmi a vtipne vymysleným zamaskovaním škvrnky na chrbáte; všetko dobré v novom roku 2020:)

2020-01-09 07:21:581x

deetail Hlboké, zmysluplné a také..intuitívne..:) skvelý článok ktorý so mnou čosi spravil :) teším sa na ďalšie a nádherná tvorba ♥️

2020-01-09 08:07:351x

Lesiavelin Jiřího mám rada, ten rozhovor som pred časom počúvala, dáva zmysel a dokáže podrobnejšie vysvetliť súvislosti....krásny žurnál

2020-01-09 09:36:461x

okolicanyova Veľmi pekný článok ,už pri prvých vetách je cítiť svoje ja .Áno niekedy si človek povie nemá to zmysel všetko má zmysel a deje sa pre niečo .Prajem všetko dobre v novom roku a určite si prečítam ďalšie články.

2020-01-09 12:47:411x

Softwille nie je to "len" oblečenie - je krásne a je cítiť, ako doň vkladáš svoju dušu, intuíciu, radosť:) len tak ďalej, intuícia ťa bude viesť

2020-01-10 12:05:161x

majoranka @ovin Ďakujem, aj Vám nech sa darí :)

2020-01-10 13:29:53

majoranka @MirianaOli vďaka, :D aj Vám šťastný nový rok :)

2020-01-10 13:30:411x

majoranka @deetail tak to sa teším :)

2020-01-10 13:31:18

majoranka @deetail tak to sa teším :)

2020-01-10 13:31:19

majoranka @Lesiavelin vďaka, Jiří je fajn

2020-01-10 13:33:54

majoranka @okolicanyova presne tak, len nerozhodný človek nad tým musí dosť popremýšľať :)

2020-01-10 13:35:03

majoranka @Softwille ano, je toho už tak veľa všade, že sa mi zdá, že vo všeobecnosti si ľudia až tak veľmi nevážia oblečenie / a rôzne iné predmety / veci, čo majú. Preto som si občas myselala, že "veď robím len oblečenie..."

2020-01-10 13:39:33

Lubka15 závidím tú odvahu počúvať intuíciu pred rozumom. Ja som ju ešte nenašla (tú odvahu). Držím palce

2020-01-10 19:41:481x

majoranka @Lubka15 ale aj to odhodlavanie k odvahe je proces :) pre niekoho krátký, pre niekoho zdlhavejsi. Ono sa to nedá tak, že si jeden večer poviete verim a na druhý den si verite a ste odvážna, že? :)

2020-01-11 14:07:06

Sikovnezienky Váš žurnálik som doslova zhltla...úžasne napísané....človek sa zamyslí a dobre padne vedomie že každý máme to svoje "prečo"... Prajem všetko dobré a teším sa na ďalšie čítanie

2020-02-05 16:47:391x

majoranka @Sikovnezienky vdaka :) nech sa vám darí

2020-02-05 17:57:34

PohladnicePreRadost ... :) ... a možno vôbec nie je nutné hľadať odpoveď ... možno postačí robiť pocitovo, intuitívne ... tak ako nám to našepkáva to naše vnútro ... a čas vždy ukáže, či to bolo správne ... či to bolo "rozumné" ... krásny článok a krásne dielka, držím palce ... nielen v tvorbe, vo všetkom, čo nám život prináša ...

2020-02-05 18:28:471x

majoranka @PohladnicePreRadost ... Máte pravdu, možno to nie je treba. Ale odkedy som svoje "prečo" dala dohromady a stane sa mi, že strácam zmysel alebo silu, tak si okrem oddychu spomeniem na "svoje prečo" a dám sa oveľa rýchlejšie do normálu a fungujem s prirodzenou energiou, rozvážnosťou, sústredenosťou a odôvodneným zmyslom. Takže v takých momentoch je to super vedieť, zopakovať si to ako nejakú modlitbu a ísť ďalej, no a hlavne nevybočovať zo svojej cesty a nestrácať sa :) .

2020-02-05 22:02:341x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Biely pulóver s konármi sakury - 10596001_Biely pulóver s konármi sakury by majoranka
 Páči sa 57 ľudom
59,- €
 - Svetlo béžová upcyklovaná blúzka - 11261643_Svetlo béžová upcyklovaná blúzka by majoranka
 Páči sa 37 ľudom
60,- €
 - Krátke žlté kvetované šaty - 11448563_Krátke žlté kvetované šaty by majoranka
 Páči sa 68 ľudom
116,- €
 - Tmavo šedý vlnený kabát - 11448768_Tmavo šedý vlnený kabát by majoranka
 Páči sa 26 ľudom
236,- €
 - Dvojdielne zelené šaty - 11448825_Dvojdielne zelené šaty by majoranka
 2 komentárov
 Páči sa 45 ľudom
92,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »