Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Reváková

Žurnál+

Mám skončiť ?

Mária R. » Osobné Blogy / 2017-10-06 10:50:39 /  2 komentáre / 23 lajkov

Sú obdobia, kedy vôbec neviem, čo robím. Ale som si istá, že žijem na 100 %.


Je to veľmi paradoxný pocit s presvedčením počas piatich rokov štúdia na vysokej škole, kedy som si myslela, že viem, čo robím, že viem, ako sa všetko skončí, že viem, že po výške si nájdem prácu a konečne budem mať peniaze a budem si kupovať veci...


Vysoká škola ma trochu bavila/nebavila. Tušila som, že ma viac baví oblečenie, ale v tom období som mala pocit, že snívanie je krása, ktorá nemá nič spoločné s realitou. Mala som tú školu nechať? Som poslušná. Ukončila som ju s červeným diplomom.

Asi mnohí z vás poznajú to vzduchoprázdno po skončení školy. Dostanete diplom a cítite sa strašne múdro (to nemyslím sarkasticky, je to tak a prajem ten pocit všetkým :) ). Šok príde až po odoslaní päťdesiatich životopisov a jednej pozvánke na pohovor. Napríklad finančné poradenstvo...


Zaujímavé ale je, a určite so mnou budú mnohé súhlasiť, že hľadanie prvej serióznej práce je často krát ako hľadanie samého seba.


Pohovory, to bolo moje! Pravdepodobne preto, lebo som mala ani nie tak nudné, ako „som nanič“ obdobie. Pohovory som mala rada, pretože boli mojou príležitosťou na pohladenie svojho ega. Mala som tam možnosť povedať, čo všetko viem, kde všade som bola, niekedy som bola dokonca až prekvapená, čo zo mňa vyliezlo. Napríklad veta: „I know how to make quick decisions“ (v preklade „Viem robiť rýchle rozhodnutia.“), kedy môj vnútorný hlas zostal v nemom úžase na 6 mesiacov na absolventskej praxi totálne mimo oblasti môjho záujmu. Podľa mňa som sedela na mieste, kde mohol za ten čas fungovať niekto iný s perspektívou rozvoja a plného využitia svojho potenciálu. Tam som mala skončiť a to ihneď. Zostala som. Do konca.

V pracovných pohovoroch som popri tej absolventskej praxi pokračovala. Spomínam si, ako som konečne postúpila do druhého kola na dobre znejúcu pozíciu. Sako v grunge štýle, ktoré som si kúpila v prešovskom sekáči za 30 centov a prerobila podľa vlastných predstáv, mi akosi dodalo silu, aby som sa hneď v jadre rozhovoru o horúcej kandidatúre na dané pracovné miesto priznala, že ma spomínaná ponuka v podstate nezaujíma. Odišla som s úplne čistou hlavou (i keď moje vlasy boli dosť grungovo mastné...aj tak by ma asi kvôli tým vlasom nevzali :D ). No podstatné je to, že to bol moment, kedy som dokázala byť konečne úprimná nie k ostatným, ale hlavne k samej sebe. Táto skúsenosť mi dodnes pomáha vyhnúť sa miestam, kam nepatrím a posúvať sa ďalej. Už viac krát sa mi to úspešne vyplatilo. Máte podobnú skúsenosť? Rada si vypočujem vaše pohovorové prešľapy, trapasy a náučné historky.

Je skvelé zapáčiť sa iným, robiť nekonečne úžasný dojem, ale pokiaľ hľadáte správne miesto v živote, a nie len to pracovné, tak je dôležité, aby ste okoliu/dotyčným ukázali na rovinu, kto ste a podľa toho sa uvidí, či budete prijatí alebo nie. Viem aj, že nesplnená predstava neskúsenú dušu bolí, ale ako sa dá tvrdiť, že vaša predstava trebárs pri prvom pokuse nebola splnená, keď máte ešte celý život pred sebou. Utrpenie človeka vraj začína, keď sa snaží napchať tam, kam nepatrí.

O úspechoch, neúspechoch a nevedomých rozhodnutiach v pokračovaní nabudúce...

Vaša Majoranka

http://www.sashe.sk/majoranka

Komentáre

MALU_handmade Super žurnál, pripomenul mi moje časy po vysokej škole, keď sa mi rozpadol dlhoročný vzťah a všetky pôvodné plány a sny išli kamsi ..... preč :-D. Bolo to dlhé hľadanie, prvé pohovory dopadli dobre (no, až po cca pol roku hľadania práce), pracovala som vo Svidníku, neskôr, keď som spoznala môjho už terajšieho manžela, som plynule zo dňa na deň prešla pracovať do Prešova.. no a keď to žiaľ nevyšlo tam.. akoby uťal, nemohla som si nájsť prácu celý rok .. čím to bolo? Žeby tým, že som sa po takmer štyroch rokoch naučila nie čo vlastne hľadám, ale čo určite v novom pracovnom mieste nehľadám? :-)))

S posledným odstavcom do bodky súhlasím ;-).

2017-10-06 11:12:402x

majoranka Díky @MALU_handmade hľadáme si svoje cesty :) Niektoré obdobia sú priestorom pre zoradenie priorít... :)

2017-10-06 11:28:031x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

CZ
majoranka
majoranka
67 predaných ks, 49 hodnotení

TAJOMNÉ OBLEČENIE
Kúsok hippie, kúsok elegancie a klasiky, čipky a kvetov, boho a oblečenia pre cestovateľské duše.
Budem veľmi rada, ak si moje vecičky pozriete, olajkujete, odporučíte známym, prípadne zakúpite. :)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »