Žurnál+

Bambus a jeho symbolika

P
CZ
majoranka65 predaných ks, 45 hodnotení

Mária R. » Tvorba / 2020-06-27 07:00:01 /  7 komentárov / 16 lajkov

Keď som vytvorila Kolekciu 2020, uvedomila som si, že potlač so vzorom bambusu, ktorá je na látke, sa celkom často vyskytuje na rôznych východoázijských maľbách a predmetoch. Bambus spolu s borovicou a marhuľou japonskou sú výtvarným a kultúrnym motívom hlavne v japonskom a čínskom umení, kde ich nazývajú „traja priatelia zimy“, pretože sú schopné odolať zime, vďaka čomu sa stali symbolom nezlomnosti a vytrvalosti v ťažkých časoch.

 

Ľahké letné mentolové sako

(Mentolovo zelené letné sako)

 

Najviac ma zaujala súvislosť jeho praktických vlastností so životnou múdrosťou, ktorá nás sprevádza každý deň. Oprela som sa pre istotu o poznatky z peknej prednášky Garryho Reynoldsa, pretože s bambusom, rastlinou ako takou, nemám vlastne žiadnu osobnú skúsenosť, keďže som nikdy nebola v Číne ani v Japonsku.

 

Takže babmbus je:

  • 1. Ohybný, ale hlboko zakorenený

Bambus je tvrdá, pevná, ohybná a dobre zakorenená rastlina. Vo veterných podmienkach sa ladne pohybuje s vánkom, čo môže byť chápané ako symbol pokory. Predstavte si, že ste bambus a vietor sú každodenné problémy. Vy sa medzi nimi ladne vznášate, lebo viete, že problémy sú život a vy ho chcete prežiť krásne.

 

Ľahké letné zvonové slow fashion nohavice

(Letné zvonové nohavice)

 

  • 2. Vie sa postaviť a existovať ďalej

Napríklad v zime v Japonsku sa bambus pod ťarchou snehu ohýba smerom k zemi, až kým sa sneh nahromadí v takom množstve, že začne opadávať. Vtedy sa bambus vzpruží a vráti sa do pôvodnej polohy. Neporaziteľný :)

 

Žltý letný slow fahion top s tropickým vzorom

(Žltý top s tropickým vzorom)

 

  • Naoko slabý, v skutočnosti silný

Bambus nie je v porovnaní so stromami veľmi veľký a taktiež je vzhľadovo celkom nenápadný, avšak vôbec nie je taký krehký, ako sa môže zdať. Je schopný prežiť chladnú zimu, extrémne leto a občas aj tajfún. Táto vlastnosť vám môže pripomenúť zmysel toho, čo v živote robíte. Možno práve teraz nie ste v nejakých zručnostiach, remesle, povolaní alebo joge najlepší, možno nemáte nikoho, kto by vám fandil, alebo máte len pár desiatok fanúšikov, ale podstatou je veriť vo svoje silné vlastnosti a uvedomovať si, že ste jednoducho presne tam, kde práve máte byť.

 

Svetlomodré krátke letné slow fashion šaty

(Tyrkysové šaty)

 

  • Stále pripravený

Základom každodenného prežitia je schopnosť prispôsobiť sa situácii. V momente, keď príde problém, nebrániť sa mu, nehádzať ho za hlavu, ale jednoducho ho otvoriť a riešiť. Problémy nie sú prekážky, ale sú jednoducho život. Život bez komplikácií nie je život a každodenné zamotávky by sme nemali brať ako prekážky, ale ako súčasť procesu. Keď celému procesu odporujeme, v tom momente sa život stáva nepríjemným. Výsledok dosiahneme tak či tak, ale stojí nám za to kaziť si zážitok z cesty? O čom potom život je? O výsledkoch (ktoré určite budú, ak sa snažíme) alebo o prežitie každej jednej sekundy so všetkými jej plusmi aj mínusmi? Je na nás, či budeme mať v živote len výsledky, alebo naplno prežitý každý deň.

 

Krátke letné modré šaty s tropickým vzorom

(Tyrkysové šaty)

 

  • Múdrosť v prázdnote

Nenaplníš pohár, ktorý je plný. Častokrát nám naše predsudky, závery, pýcha a strach bránia v získavaní nových skúseností a práve dutina vo vnútri bambusu nám má pripomínať, že ak sa chceme učiť a postupovať ďalej, musíme vo svojej mysli spraviť miesto pre nové poznatky.

 

Tmavé ľahké zvonové letné dlhé nohavice

(Dlhé ľahké letné nohavice)

 

  • Rastie prirodzene

Určite aj vy máte v živote svoje plány, ktoré by ste navyše chceli zrealizovať okamžite, ale nejak to nejde. Možno ste z toho nervózni a netrpezliví. Stretli ste sa niekedy s nejakou ambicióznou rastlinou? Asi nie. A rastlina predsa rastie, lebo vie, že má rásť. Práve to je aj našou úlohou – rásť v pokoji každý deň. Sú obdobia rýchlejšieho rastu a sú obdobia pomalšieho rastu. Ak ste dnes znepokojení, že sa vám nedarí rasť, tak sa ukľudnite a premýšľajte ako rastlina. Niekedy prší, niekedy svieti slnko, niekedy svieti menej, niekedy je tma… a predsa existujem.

Dúfam, že sa v oblečení z tejto novej slow fashion kolekcie “Leto 2020” budete cítiť rovnako uvedomelo, silne, spokojne aj slabo, no hlavne odolne. Všetky kúsky z tohto článku nájdete v mojom obchode www.sashe.sk/majoranka.

Vaša Majoranka / Mária

Komentáre

arpidka Velmi pekne a mudro napisane.

2020-06-21 20:11:401x

majoranka @arpidka dakujem :)

2020-06-21 22:55:00

fullsewingleather Skvelé ☺☺☺

2020-06-27 07:11:471x

Tankagmitrova Krasny zurnalik, dakujem

2020-06-27 11:55:441x

etedebags Bambus je vemi odolná rastlina, rastie aj v mojej záhrade a takéto prirovnanie napísané v súvislosti s novou kolekciou je mi veľmi sympatické.

2020-06-27 13:48:231x

majoranka @etedebags to je skvele, mozete si na tieto slova spomenut vzdy, ked pojdete okolo :)

2020-06-29 12:55:411x

majoranka @Tankagmitrova ja dakujem :)

2020-06-29 12:56:10
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Žltý letný vzorovaný top - 12047682_Žltý letný vzorovaný top by majoranka
 Páči sa 11 ľudom
56,- €
 - Letné tyrkysové vzorované šaty - 12047767_Letné tyrkysové vzorované šaty by majoranka
 Páči sa 13 ľudom
94,- €
 - Mentolovo zelené letné sako - 12050597_Mentolovo zelené letné sako by majoranka
 Páči sa 22 ľudom
49,- €
 - Letné tmavé zvonové nohavice - 12050679_Letné tmavé zvonové nohavice by majoranka
 Páči sa 12 ľudom
94,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »