Domov » Žurnál+ » Autor: Mária Reváková

Žurnál+

Ako kúpiť šaty svojej priateľke

Mária R. » Rady a info / 2018-07-01 20:23:58 /  Pridaj komentár / 6 lajkov / 54x zobrazený

Chcete tajne kúpiť priateľke (mamke, sestre, tete alebo kamoške) oblečenie a nie ste si istí ako na to? V tomto blogu sa dozviete, ako čo najlepšie trafiť ich miery, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám.

Ako zmerať miery na oblečení pri tajnom nákupe pre niekoho druhého

Mnohé z nás si na Sashe dávajú do „listu želania“ veci, ktoré sa nám páčia. Je to premyslená funkcia, vďaka ktorej je možné zoznam preposlať ľuďom, ktorým na vás záleží, a ktorí by vám možno aj niečo z toho zoznamu kúpili. To je jedna možnosť. Ďalšou možnosťou je na danú vec priamo poukázať – najlepšie tesne pred narodeninami alebo vianocami, nazdieľať si ju na svoj facebookový profil (a pod to dajte zdieľať aj tento článok), vytlačiť a prilepiť na chladničku na zrkadlo do kúpeľne... Máte nejaké ďalšie nápady? :)

V prvom rade by som veľmi neriskovala nákup oblečenia, ktoré by malo sadnúť presne na mieru, pokiaľ nemáte k dispozícii úplne presné rozmery, skôr by som volila niečo menej komplikované , niečo trochu voľnejšie. Napríklad ako multifunkčné šaty, ktoré majú rovný strih, ale tvarujú sa opaskom:

Svetlozelené polodlhé šaty s volánmi, ktoré sa dajú obliecť aj ako dlhá sukňa, ďalej ako šaty s rukávmi, šaty s jedným rukávom, ako šaty s viazaním za krk, šaty bez rukávov, šaty s odhalenými ramenami a tak ďalej.

(foto agentúra Fresh Face, taška Krýmská Manufaktúra)

Často sa veľkostné tabuľky rôznych výrobcov líšia. Niekde vám S-ko sadne ako uliate a niekde potrebujete M-ko. Preto napríklad ja osobne vždy pri objednávke vyžadujem presnejšie rozmery. Čo robiť, ak chcete priateľku prekvapiť, no výrobca si od vás pýta miery? Mám tu pre vás pár tipov.

Zmeranie obvodu hrudníka

Nájdite nejakú jej blúzku, ktorá obopína postavu, ale pozor, nesmie byť elastická a ani voľná. Jednoducho klasickú blúzku z „tkaniny“ (taký košeľový materiál). Zapnite gombíky a vystrite ju na pevnú podložku. 

Spôsob číslo 1: Vezmite meter a zmerajte šírku od jednej pazuchy k druhej (viď. obrázok). Vynásobte túto šírku x 2 a dostanete približný obvod hrudníka (s pár cm navyše, pretože táto šírka je zvyčajne širšia ako skutočný obvod hrudníka). 

Spôsom ako zmerať obvod hrudníka na blúzke

Spôsob číslo 2: Namerajte zhruba 8 cm smerom dole od dolnej časti prieramku na jednej aj druhej strane (akože od pazuchy) a v týchto bodoch znova namerajte šírku a vynásobte x 2. To by mal byť približný obvod hrudníka. (Niektoré blúzky majú vykrojený prieramok hlbšie, niektoré menej, preto uvádzam len približných 8 cm a preto je lepšie, keď skombinujete spôsob číslo 1 so spôsobom číslo 2.)

Spôsob ako zmerať obvod pŕs na blúzke.

Zmeranie obvodu pása

Obvod pása sa meria v najužšej časti. Takže znova merajte na danej blúzke v časti, ktorá sa vám zdá najužšia a výsledok vynásobte dvoma. Obvod pása zmeriate napríklad aj na sukni, ktorá sa zapína presne v tej najužšej časti. Znova myslite na to, že daná vec nesmie byť elastická.

Spôsob ako zmerať obvod pása na oblečení.

Vždy berte do úvahy, či kupujete vecičku so zvýšeným pásom, s „pásom“ na bedrách alebo niekde medzi tým.

Napríklad toto je sukňa so zvýšeným pásom:

kvetovaná letná farebná dlhá sukňa

A tu sú nohavice s pásom "niečo medzi zvýšeným a niečo medzi bedrovým":

Tmavomodré rozšírené handmade jeansy so štruktúrovaným povrchom a kapsami vpredu

Môže sa stať, že výrobca od vás bude potrebovať obvod pásu, no nie v najužšej časti (napríklad v prípade bedrových nohavíc), vtedy merajte podľa čo najpodobnejšieho kúsku z priateľkinho šatníka.

meranie obvodu pása medzi  najužšej časti pása a bedrami

Zmeranie obvodu sedu

Obvod sedu najlepšie zmeriate na obtiahnutých nohaviciach. Znova by nemali byť elastické, no ak sú to napríklad jej obľúbené mierne strečové, ale už dosť vynosené jeansy, tak by to nemal byť problém. Vezmete nohavice, vystriete ich, zapnete a meriate. Najviac sa mi zatiaľ osvedčil obvod nameraný zhruba 2 cm pod koncom zipsu. Vodorovne zmeriate šírku a vynásobíte krát 2. V rozkroku sa obnosené nohavice začínajú vlniť (viď. obrázok pod týmto odstavcom), preto v mieste spomínaného vlnenia obvod sedu nemerajte, merajte ho medzi koncom zipsu a „rozkrokovým vlnením“. 

zmeranie obvodu bokov na nohaviciach

Dĺžka

Dĺžku sukne alebo nohavíc nebude ťažké zmerať – v týchto prípadoch je najlepšie vytiahnuť z priateľkinho šatníka čo najpodobnejší kúsok. Pri objednávke nezabudnite zadať aj výšku postavy, pretože šaty šité na dievča s výškou 160 cm dievčaťu s výškou 180 cm nemusia sadnúť, aj keď obvody hrudníka, sedu a pásu môžu mať rovnaké. Pozrite nasledujúce šaty s oranžovým prúžkom v páse, ktoré boli pôvodne ušité na slečnu s výškou 163 cm. Ak by sme pri objednávke nebrali do úvahy výšku, mohlo by sa stať, že dievčina s výškou 180 by mala ten prúžok až niekde pod prsiami. 

Letné tmavomodré šaty s oranžovým detailom v páse

Často privítam, keď mi zákazníčky napíšu aj nejaký výkyv na svojej postave (napríklad: mám väčšie bruško po pôrode, alebo mám extra malý hrudník, mám hore dosť široké ruky atď.), vďaka čomu viem posúdiť nejaký nezvyčajný rozmer, pretože sa mi občas zdá dosť opovážlivé spätne vyžadovať opakované premeranie podľa obvyklých zásad. Hrudník a boky sa merajú v najvystuplejšej časti a pás, ako som spomínala, v najužšej.

Nakoniec ešte prekontrolujte, ktorá veľkosť sa u priateľky vyskytuje najčastejšie. Či už S, M, 36 alebo 40. Pekne sa tam pohrabte :D 

Znie to ako celá veda, ale je to úplne jednoduché. Naďalej si nie ste istí, či to bude fungovať? Skúste službu „darčekový poukaz", ktorú Sashe ponúka. :)

Mária Reváková / majoranka 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

CZ
majoranka
majoranka
67 predaných ks, 49 hodnotení

TAJOMNÉ OBLEČENIE
Kúsok hippie, kúsok elegancie a klasiky, čipky a kvetov, boho a oblečenia pre cestovateľské duše.
Budem veľmi rada, ak si moje vecičky pozriete, olajkujete, odporučíte známym, prípadne zakúpite. :)

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte