Domov » Žurnál+ » Autor: Michaela Gunišová

Žurnál+

Menej je viac. Ako vznikla značka LESS?

Michaela G. » Tvorba / 2018-05-04 20:21:28 /  Pridaj komentár / 19 lajkov

Prednedávnom, v roku 2017 sme založili značku LESS. My dvaja - manželia Michaela a Martin Gunišovci z Partizánskeho. Martin študoval produktový dizajn na Fakulte architektúry STU v Bratislave a ja som študovala estetiku a výtvarné umenie na Filozofickej fakulte UKF v Nitre. Obaja sme mali a máme veľa spoločných záujmov a chutí. Štúdium nám dalo tvorivú odvahu a kopec vzácnych priateľstiev, vďaka ktorým rastieme. Po vysokej škole sme začali pracovať v rôznych odvetviach ako grafici a popritom sa venujeme našej značke LESS.

Prvým impulzom boli dlhé, priateľské a veľmi príjemné rozhovory nás dvoch. Stretávali sme sa v kaviarni alebo doma pri káve, snívali sme a rozmýšľali nad tým, čím začať a ako vyniknúť. Už počas školy sme cítili, že chceme tvoriť niečo vlastné, krásne a užitočné. Máme radi minimalizmus v dizajne, kvalitu a jedinečnosť. Obdivujeme tvorivých ľudí na Slovensku i v zahraničí, a my samy chceme byť súčasťou tejto komunity. Spomaliť a venovať sa tomu, čo nás vnútorne napĺňa. Nie je to ľahké, ale pre našu spoločnosť veľmi prospešné. A tak veľmi prirodzene a postupne vznikala značka LESS na podnet túžby tvoriť a byť pritom slobodný. 

Našu značku sprevádza citát známeho architekta Ludwiga Mies van der Rohe "LESS is more.". Menej je viac. Viac funkčnosti, jednoduchosti a estetiky. Dôležité je pre nás tvoriť zmysluplne a vďačne. Dbať na udržateľnosť, ľudskosť a radosť z tvorby. Tvoríme s myšlienkou pomalej módy "slow fashion" a veríme v to, čo robíme. Pomalá móda pozitívne podporuje lokálny trh, kvalitu nad kvantitou, ekosystém a spoločnosť. Produkty značky LESS sú vytvorené a ručne vyrobené na Slovensku.

Na začiatku je nápad, ktorý sa rozhodneme zrealizovať. Dôležitý je výber kvalitných a udržateľných materiálov z lokálnych zdrojov. Súčasná kolekcia je vyrobená z režného plátna (60%bavlna, 40% ľan) a z prírodnej hovädzej usne. Vyrábame v malých sériách v rodinnej firmev Partizánskom. Rodičia sa venujú výrobe topánok a my sme sa im tam nenápadne nasťahovali. Tvorba značky LESS je v našej réžii. Celý proces vyžaduje veľa času a trpezlivosti, ale zatiaľ to zvládame vo dvojici. Máme radi, keď sa z plošného materiálu stáva funkčný a estetický produkt. Nápad, návrh, nákup materiálov, technická príprava a výroba, to všetko je rovnako dôležité ako finálne balenie našich produktov. "Svet sa skladá z maličkostí", a tie dokážu človeka potešiť najviac. Snažíme sa, aby grafický dizajn nijako nezaostával za tým produktovým. Dôležitá je pre nás i prezentácia, transparentnosť a priama komunikácia s ľuďmi, ktorí majú záujem o produkty značky LESS. 

Veľmi pekne to vyjadrila Vivienne Westwood "Buy less, choose well, make it last.". Kupujme menej, starostlivo vyberajme, aby nám to vydržalo, čo najdlhšie. Myslíme, že teraz je ten najvyšší čas meniť bezhlavé nakupovanie a produkciu za najnižšie ceny bez ohľadu na sociálny a environmentálny dopad v našej spoločnosti. Je to aj pre nás výzva, ku ktorej sa neustále učíme citlivo pristupovať. Sme zvyknutí za málo peňazí nakúpiť veľa, ale otázkou je, či je to správne. Začíname si uvedomovať, že oveľa väčšiu radosť máme, keď nakúpime lokálne vyrobený a poctivý produkt od predajcu, ktorý sa nemusí hanbiť za to, čo tvorí. Veríme, že aj naša značka LESS vzbudzuje vzájomnú spokojnosť u ľudí.

Popri výrobe nám mysľou beží kopec ďalších nápadov, ktoré ešte musia vyzrieť, ale postupne Vám ich budeme predstavovať. Stále si opakujeme, že musíme byť trpezliví, pomaly kráčať vpred a tešiť sa z toho, čo máme. Najbližšie, a zároveň po druhýkrát nás môžete vidieť na jarnom Urban Markete v Bratislave (1. - 3. 6. 2018) v sprievode témy SPOLUPRÁCA, kde predstavíme našu novú kolekciu z recyklovaných materiálov. Veľmi sa tešíme a budeme radi, ak si naše produkty prídete ochytať naživo. Okrem toho sa zatiaľ nachádzame iba v on-line svete.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

lessismore
lessismore
33 predaných ks, 24 hodnotení

Značka LESS vznikla v roku 2017 na podnet túžby tvoriť a byť pritom slobodný. Máme radi minimalizmus v dizajne, kvalitu a jedinečnosť. Produkty značky LESS sú vytvorené a ručne vyrobené v Partizánskom.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »