Leoš D. » Tvorba / 2024-10-07 07:00:01 / 2 komentáre / 20 lajkov
SLOVO NA ÚVOD
✖ ✖ ✖ Ahojte! Na úvod by som sa rád predstavil - moje meno je Leoš a už od detstva som inklinoval k umeleckej činnosti. Nasledovali štúdiá umeleckej praxe, ukončené netradične – teóriou – dejinami umenia a architektúry. Práve táto kapitola ma obohatila o poznanie sprevádzané nesmiernou hrdosťou na domácu umeleckú a architektonickú tvorbu.
Myslím, že je nutné si ako spoločnosť neustále pripomínať, čo všetko hodné obdivu a uchovania, sa okolo nás nachádza, a pre mnohé tieto skvosty nemusíme chodiť ďaleko. Naopak, mnohé z nich sa nám skrývajú priamo pod nosom.
Po tom, čo som rozbehol projekt leoshkolar zameraný na ikonické stavby slovenskej modernej architektúry, by som rád v rámci projektu vydal kalendár s grafikami dvanástich stavieb Emila Belluša. Ide o vzdanie pocty osobe a tvorbe tohto významného slovenského architekta, pri príležitosti 125. výročia od jeho príchodu na svet.
KALENDÁR S GRAFIKAMI 12 STAVIEB ARCHITEKTA EMILA BELLUŠA
✖ ✖ ✖ Každému mesiacu v kalendári prislúcha jedna z významných stavieb z tvorby Emila Belluša. Kalendár tak zahŕňa celkovo 12 stavieb od počiatkov Bellušovej tvorby až po jeho poslednú realizovanú stavbu. Jedná sa tak o prierez od jeho prvých funkcionalistických realizácií až po tvorbu v duchu socialistického realizmu.
Konkrétne ide o stavby Národný dom, Veslársky klub, Národná banka, Nástupište propelleru, Družstevné domy, Vodojem, Poštový a telegrafný úrad, Hotel Devín, Automatický mlyn NUPOD, Kolonádový most, Mladá garda a Magnezitové závody Dinas.
Nástenný kalendár veľkého formátu A3 obsahuje vyznačené sviatky, mená, ale i zopár špeciálnych dní - ako napríklad medzinárodný deň architektúry. Tlač bude na kvalitný grafický papier s jemne štruktúrovaným povrchom s prirodzeným matným vzhľadom. Kalendáre obdržíte v darčekových baleniach, vďaka čomu budú ideálnym darčekom pre všetkých nadšencov architektúry.
KTO BOL EMIL BELLUŠ?
✖ ✖ ✖ Emil Belluš je v dejinách slovenskej modernej architektúry jednou z najvýraznejších osobností vôbec, o tom svedčí aj fakt, že Spolok architektov Slovenska každoročne udeľuje cenu za celoživotné dielo v oblasti architektúry, ktorá nesie názov práve po architektovi Bellušovi (Cena Emila Belluša).
Bellušova tvorba dosahovala už od počiatku medzinárodnú úroveň, jeho funkcionalistické stavby sa stali elitnými prejavmi tohto smeru v našom prostredí. Belluš však vždy reagoval na aktuálne európske trendy a čoskoro sa začal hlásiť k tradičným vzorom a ku klasicizujúcej moderne. Jeho stavby sú do detailu prepracovanými dielami vysokej kvality.
Architekt Belluš aj k technickým stavbám, kde sa prepracovanejší vzhľad všeobecne nevyžadoval, pristupoval ako k dielam so silným estetickým vyznením. Príkladom je Bellušov Vodojem v Trnave a samozrejme Kolonádový most v Piešťanoch.
Detsvo a mladosť prežil v Banskej Bystrici, kde započal svoju kariéru projektom Národného domu. Neskôr sa presťahoval do Bratislavy, kde navrhol stavby ako Národná banka, Veslársky klub, Nová radnica, Hotel Devín, Internát Mladá garda a ďalšie významné stavby, ktoré sa stali architektonickými ikonami hlavného mesta.
Emil Belluš bol v roku 1965 bol ocenený titulom Národný umelec, a v roku 1974 zíslal architektonickú Cenu Dušana Jurkoviča. Zomrel 14. decembra 1979 v Bratislave.
Kam ďalej? Prečítajte si aj ďalšie články zo Žurnál+
user_916138 essay代写让我得以腾出更多的时间来专注于课程的核心内容。作为留学生,我们的课程安排通常非常紧凑,教授给的作业和阅读任务往往超出我们的时间安排。在这样的情况下,很难在每篇essay上投入足够的时间和精力。
jajajanka Výborný, zaujímavý článok, potešilo :)