Domov » Žurnál+ » Autor: Vanesa Legát

Žurnál+

Prečo NOSIŤ deti?

Vanesa L. » Blogy / 2020-02-19 17:00:02 /  14 komentárov / 20 lajkov

Krok tretí – Prečo nekočíkovať, ale nosiť?

Pretože kým sa malé dieťatko naučí povedať, kde chce byť a kde nie, s kým chce byť v blízkosti a s kým nie, dovtedy by malo väčšinu času stráviť v náručí rodičov.

O dôležitosti nosenia detí v ergonomickom nosiči alebo šatke sa dočítate na internetových stránkach mnoho úžasných vecí, ktoré sú dnes podporené aj štúdiami a hlavne z pohľadu biológie ľudského správania, sú naše deti “nosenci”.

 

 

Ja by som vám dnes chcela ponúknuť svoj pohľad vychádzajúci z rešpektujúceho správania – aj voči novorodencovi.

Predstavte si samé seba, že by ste prišli z úplne iného sveta – sveta maternice, dokonalého bezpečia s neustálym kontaktom s milovanou osobou, s jemnými vôňami, známymi pohybmi, zo sveta, kde viete, že kamkoľvek sa pohne vaša “materská loď”, vaša bezpečná “bublina”, idete tam s ňou tiež.

Odrazu, veľmi nečakane sa ocitnete v úplne inom svete, kde nefunguje nič tak, ako ste poznali doteraz. Prichádzate o všetky známe veci a možnosti, ktoré vám dávali pocit bezpečia a celý systém funguje inak.

Presne takto nejako sa na tomto svete ocitnú aj naše deti a ten najväčší dar, ktorý im môžeme my, mamky dať je, že im vytvoríme maximálny pocit bezpečia.

A čo je pre ľudskú bytosť bezpečie?

Dôverne známa blízka osoba a známe postupy, či rituály. A práve nosením dieťatka na svojom tele mu toto všetko môžete poskytnúť. S každým naviazaním bude mať pocit, akoby sa opäť vrátilo na to dôverne známe miesto. Akoby sa vrátilo do svojej “bubliny”. Na miesto, kde to pozná a kde všetko funguje tak, aby cítilo, že je vyživované, milované, ochraňované a v bezpečí.

 

 

Počas nosenia na matkinom tele opäť všetko funguje tak “ako má”. Vníma jej vôňu, dych, počuje tlkot srdca, pozná jej hlas, spí, keď sa ona hýbe a keď sa zobudí, opäť vie, že je v náručí lásky a preto nie je dôvod na paniku či plač. Ak pocíti hlad, môže byť takmer v minúte priložené a nakŕmené, bez náročných postupov vyzliekania a nekonečného čakania.

Súčasťou rešpektujúceho správania je, že sa dospelého človeka predtým, ako sa ho chystáme dotknúť či objať, spýtame verbálne alebo neverbálne, či tak môžeme urobiť.

Rovnako tak by to malo platiť aj pre malé deti i novorodencov.

Asi nie je dospelého človeka, ktorý by sa nerozplýval nad krásou a nežnosťou, ktorú zo seba vyžaruje každé novorodeniatko. A čo ešte, ak viete, že je to vaše vnúčatko, krstniatko, alebo dieťatko najlepšej priateľky.

Je to úplne pochopiteľné, napriek tomu, takto sa na to pozeráme a cítime to my, dospelé bytosti. To malé dieťatko, ktoré sem pred nedávnom prišlo medzi nás, na tieto súvislosti musí prísť a vzťah k nám si potrebuje vytvoriť. Jedná bytosť, ktorú na tomto svete dôverne pozná, je ale pre tento čas jeho mama a otec.

Prirodzene v ich náručí mu je najlepšie, nepociťuje strach, srdiečko mu bije v správnom rytme a dýchať môže pokojne.

 

 

Presne z týchto a mnohých ďalších dôvodov, by sme sa mali poriadne pozamýšľať, či je naše správanie voči novorodencovi naozaj rešpektujúce, či mu je príjemné.

Položme si otázku akoby sme sa na jeho mieste cítili my, keby nás chytal niekto cudzí, neznámy, s neznámou, často veľmi silnou vôňou parfémov, cigariet, odnášal by nás od matky, prihováral by sa nám hlas, ktorý vôbec nepoznáme, boli by sme naozaj šťastné, cítili by sme sa bezpečne, alebo sme túžili iba po návrate ku svojej “materskej lodi”, ku svojej “bezpečnej a milovanej bubline”?

Práve nosenie je prirodzený spôsob, ako môžu ostať maminka a dieťatko stále v spojení a v kontakte.

Spôsob, kedy maminka vie najrýchlejšie, najintuitívnejšie a najlepšie reagovať a napĺňať potreby svojho dieťatka. Nosenie chráni dieťatko pred tým, aby bolo maminke odoberané inými, zatiaľ neznámymi ľuďmi, pre ktorých síce držať malé bábätko je úžasné, ale ono to môže pociťovať úplne inak.

Postieľka, perinka či kočík sú považované v rámci kontaktného rodičovstva za separačné, nakoľko pri všetkých týchto spomínaných spôsoboch môže byť matka dieťaťa vymenená, nahradená a dieťatko od nej odnesené hoc aj na malú vzdialenosť.

 

 

Malé bábätko ešte nemá schopnosti, aby poznalo, že maminka je blízko alebo že sa vráti. Takto separované dieťatko môže cítiť úzkosť, strach a pocit neistoty, ktoré mu odlúčenie spôsobuje. Nosením je dieťatko chránené pred odlúčením, odnesením. Nosením dieťatko chránime
pred zbytočným plačom, stresom a nervozitou, ktorá sa často u detí, ktoré sú odlúčené, prejavuje večerným neutíchajúcim plačom.

Jemné pohyby, ktoré dieťatko prežíva počas nosenia, stimulujú jeho vestibulárny systém a vedci zistili, že táto stimulácia pomáha deťom lepšie dýchať, rásť a ovláda ich fyziológiu a teda zlepšuje motorický vývoj.

Nosené deti sa dozvedajú viac o svojom okolí, majú neustále meniaci sa výhľad, dokážu lepšie vyhodnotiť rôzne zvuky, ktoré sú okolo nich a vďaka tomu, že sú na úrovni pohľadu dospelých je to, čo vidia, oveľa zaujímavejšie, ako pohľad z kočiarika.

– Michaela Huljaková, laktačná poradkyňa a Vnímavá mama

Komentáre

Liame Čo je krajšie na svete, ako sa k niekomu pritúliť a cítiť lásku a bezpečie?Každý to potrebujeme a zvlášť tie malé stvoreniatka:).

2020-02-14 10:47:451x

laskojo presne tak :))

2020-02-14 21:16:24

Ivetthandmade Nosenie je top!

2020-02-19 18:29:261x

B-L-made Našťastie som sa o nosení dozvedela v pravú chvíľu lebo je to riadne antidepresívum:D mojkat spiace babatko

2020-02-19 18:37:481x

my-design Jednoznačne áno. Stačí zabudnúť na všetko "osvedčené" a v prístupe k deťom sa riadiť citom, ktorý je prirodzene plný lásky a pochopenia.

2020-02-20 11:25:231x

laskojo ❤️❤️❤️

2020-02-20 12:49:53

klarik Nosenie je krásne. No z pohľadu fyzioterapie je tam veľa pravidiel, ktoré by sa mali dodržiavať. Tento pohľad mi tu chýba. Potom si matky myslia, že čím viac to dieťa budú nosiť, tým lepšie. Nenechávajú dieťaťu možnosť byť v interakcii s prostredím/socializácie. V šatke deti nemajú ani možnosť plakať, pretože sa im to v tej šatke ani nedá. Nemôžu sa hýbať, čo je pre ne tak dôležité. Všetko s mierou. Potom sú z nich deti so skoliózami, luxáciami bedrových kĺbov a psychicky tak naviazané deti ako na pupočnej šnúre... :)

2020-02-20 13:32:029x

eviicka Bola som pripravená nosiť, tešila som sa na to, ale s dvojičkami to moc nešlo :) Keď som si jednu pritúlila a zaviazala do šatky, druhá začala srdcervúco plakať, tak som ich vymenila, pomojkala, pritúlila, uviazala druhú, opäť len na krátku chvíľočku..takto som pomaly upustila od nosenia až do chvíle, keď začali chodiť a na prechádzke unavené plakali a obidve len k mame, tak som sa zase dostala k noseniu, dve dievčatká na rukách naraz, lebo každá chcela len mamu. Neboli nervózne, neboli v strese, v noci spávali väčšinou pokojne. Nosenie je krásne dotykom, vnímaním, ale možno tá domorodá matka kdesi v Afrike by celkom rada objavila kočík :)

2020-02-20 14:17:391x

fanco Je od vás veľmi nefér, že ste vymazali komentáre, ktoré sa nestotožňovali s vaším názorom. Aj opačný názor je názor a pokiaľ som si ich ja stihla prečítať, všetky boli slušné. :-(

2020-02-23 09:21:117x

janaanita09 Velmi spravne fanco.:( :( :(

2020-02-23 14:22:58

themartinpaseka Překrásné. :)

2020-02-24 13:29:291x

BibaDesign Chcela som tu niečo napísať, ale je to na dlho a je predsa len pokročilá hodina. Takže len v skratke - nič nie je čierne a biele. Netreba odsudzovať maminy, ktoré nechcú nosiť a používajú perinku či kočík. Je to ich rozhodnutie. Tak ako naše, čo nosíme. Ja som sa dušovala, že svoje bábo nikdy nebudem nosiť, že je v šatke/nosiči stlačené, nemôže sa hýbať a ani dýchať. Až okolnosti ma donútili a tak som si zadovážila nosič a teraz aj RSko. Malú vozím ale aj v kočíku, dobre si tam pospí a keď bola malinká, mávala som ju v perinke. A dokonca používam aj dudlík a ešte stále (vyše roka) dojčím. Čiže ozaj nie je všetko čierne a biele a netreba sa deliť na nosiace/nenosiace, kojace/nekojace a pod :) Namiesto posudzovania si treba navzájom pomáhať ;)

2020-02-24 21:56:44

laskojo Biba že mi ľúto,že sa zdá že v Je v článku niekto odsudzovaný a podobne. Nič take tam predsa nie je. LásKOJO podporuje dojčenie, nosenie a kontaktné rodičovstvo a tvoríme aj obsah s touto tematikou. V článku sú rozpísané výhody nosenia, avšak maminky čo nenosia, určite nie sú nijak odsúdené. Každý má právo na svoje rozhodnutie a ak sa maminky rozhodnú byť kontaktné, nájdu u nás podporu

2020-02-25 08:45:37

BibaDesign Nemyslela som tak, ze clanok priamo niekoho odsudzuje, ale tak celkovo sa s tym stretavam. Co ma veľmi mrzí. Namiesto toho aby sme si ako matky pomohli, poradili, tak jedna ukazuje na druhu co by mala nemala robit a ako. Pritom staci svoje deti vychovavat podla seba a nestarat sa do druhych ;) Hadam dospejeme raz aj tam :)

2020-02-25 21:15:13

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »