Domov » Žurnál+ » Autor: Klara Kusa

Žurnál+

Umenie, ktoré sa oplatí vidieť naživo

Klara K. » Akcie / 2020-02-02 07:00:01 /  5 komentárov / 24 lajkov / 359x zobrazený

Chodím po výstavách, premýšľam nad ich koncepciou, zmyslom, posolstvom i samotným spôsobom prevedenia. Chodím vo výstavách, nuž tu je niekoľko tipov, ktoré rozhodne stoja za to. 

 

Anna Daučíková // Work in Progress: 7 situácií / 7 Situations // SNG

Je to výstava iná ako bežné esengéčkové výstavy. Anča v celému priestoru pristúpila koncepčne. Vystavuje rozpracované diela alebo aj „situácie“, ktoré nám servíruje netradičným spôsobom. Na poličkách v každej z miestností nájdeme inšpirácie k vzniknutým (či rozpracovaným) dielam, následné skice a v závere i samotné diela, ktoré sú nie vždy hotové. Ak vás zaujíma tematika LGBT+, ruské reálie či vlastná telesnosť, prídete si na svoje. Daučíková je všeumelkyňa a napriek tomu, že sa momentálne venuje videu, zaoberá sa aj sklom, fotografiou, performance.

zdroj: https://www.irishtimes.com/

 

Arnulf Rainer // Albertina

Ak máte čas ísť sa prejsť do susedného Rakúska, rozhodne tak odporúčam urobiť. Najmä ak ste fanúšičkami či fanúšikmi expresionizmu. Arnulf Rainer je geniálny umelec, alkoholik, ktorý v sebe skrýva, ako sám priznáva, obrovské pocity hnevu. Nikdy nevedel ako sa s nimi vysporiadať, no práve samotná maľba či maľba v kombinácii s fotografiou mu umožňujú diela „ničiť“, čím vznikajú zaujímavé diela. Rainer totiž svoje už namaľované obrazy zatiera, do fotografií tlačených na dreve ryje a leje na ne farbu. Jeho hnev je v týchto momentoch priam citeľný. 

 

Zoskupenie umelcov // Moc Bezmocných // Kunsthalle

Solídna výstava, na ktorú sa oplatí ísť, najmä, ak vás zaujíma, čo s nami socík dodnes robí. A robil. Výstava rozoberá citlivé témy ako domáce násilie, mentálne postihnutia, psychické poruchy, ľudí bez domova. Pri sériovo vyrábanej schizofrénii Jiřího Čemnického sa človek pousmeje, pri manifestácii bulímie od Jany Želibskej zamrazí. Treba vidieť.

zdroj: https://www.tyzden.sk/

 

Vladimír Kompánek // Čaro zimy a fašiangov // Mirbachov Palác (GMB)

Pre tradičnejších umelcov. No musím uznať, že tie zasnežené krajinky a podivuhodné stromy majú čosi do seba. 

 

Matej a Juraj Krén // Knihy - Obrazy // Pálfyho palác

Keď som ako štrnásťročná prvýkrát prechádzala cez Krenovu pasáž, ohromilo ma to. Bála som sa, tie zrkadlá pôsobili neskutočne ozajstne. Výstavu Krenovcov som videla na Bielej noci. Pasáž na mňa až tak nezapôsobila, možno je to vekom... Ale tie pokrčené knihy! Mnohé z nich si pamätám v našej knižnici. Vidieť ich v takejto konštelácii... Bolo to pre mňa silné. Plakala som.

zdroj: Ja :)

 

Zoskupenie umelcov // Skryté kurikulum // tranzit SK

Ak vás zaujíma videotvorba , vzdelávanie (najmä to netradičné) a kritika korporátnych spoločností, hor sa sem. Rozhodne odporúčam video od Pilvi Takala s názvom "Stážistka". Bola som neuveriteľne pobavená.

 

Verím, že niektorá z výstav vás zaujme a zažijete pri nej rovnakú katarziu ako ja :)

Viac o mne a mojej tvorbe tu♥

Komentáre

themartinpaseka Krásný žurnál! :)

2020-01-29 12:44:39

klfart dakujem :)

2020-01-29 22:45:03

Malienka Skvelý žurnál, vďaka :)

2020-02-02 12:58:29

HanKol Skvele :)

2020-02-02 16:32:02

Lubiva Inšpiratívne, ďakujem.

2020-02-05 21:47:07

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

klfart
klfart
25 predaných ks, 9 hodnotení

Klára Kusá je umelkyňa, aktivistka a študentka VŠVU. Študuje fotografiu, je zakladateľkou o.z. Psychiatria nie je na hlavu. Vo svojej tvorbe maľuje, fotí, tvorí hudbu, videá, píše básne, blogy.

Moje kategórie


Pôvodné meno karaLfalk

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »