Domov » Žurnál+ » Autor: Klara Kusa

Žurnál+

Chcem si vydať peknú knižku. Ako na to?

Klara K. » Osobné Blogy / 2020-09-26 21:18:16 /  3 komentáre / 11 lajkov

Vytvoriť peknú knihu nie je ľahké. Ak by sme sa chceli pozrieť na všetky aspekty kvalitnej knihy, v hre je množstvo premenných. Sú nimi v prvom rade kvalita samotného textu, grafický dizajn knihy, obálka knihy, materiál (rozumejte papier, jeho štruktúra, farba, hrúbka a pod.) a samozrejme, promo knižky. V tomto príspevku by som sa rada venovala vizuálnej stránke tohto procesu, keďže si ním momentálne prechádzam.

Som na hlavu, no a?, foto a dizajn: klára kusá

 

Kde tlačiť knižku?
Rozhodla som sa vydať knihu s názvom „Som na hlavu. No a?“. Rozhodla som sa tak spraviť vo vlastnom náklade. Tento krok v sebe zahŕňa množstvo negatív i pozitív. Medzi hlavné negatíva patrí to, že sa unavíte a narobíte. Zároveň to ale znamená aj niečo iné. Ak sa totiž rozhodnete vydať knihu, ktorá je istým spôsobom špecifická, najlepšia cesta je zrejme podstúpiť riziko plošného skolabovania vášho organizmu a vydať knihu na vlastnú päsť. 

Na Slovensku je veľmi málo tlačiarní, ktoré vám knihu vedia vytlačiť tak ako by ste chceli vy. Ak knižku chcete pekne zviazať a striedať veľkosti, farby alebo štruktúry papiera a nebodaj do knihy plánujete vložiť fotografie alebo iný obrazový materiál, (tak aby ste úplne nezničili ich/jeho atmosféru), nebude to jednoduché. 

Niekoľko tlačiarní však nájdete aj na Slovensku. Zopár sa nachádza aj v Českej republike a mnohé sídlia v zahraničí. Samozrejme, čím ďalej na mape sa posúvame, tým vyššie budú naše náklady. No ako si vybrať kvalitnú tlačiareň? Najlepšie je nechať si poradiť od ľudí, ktorí sa venujú grafickému dizajnu a majú na Slovensku vybudované meno. No ako niekoho takého nájsť?


Autentická fotografia z procesu písania knihy, foto: klára kusá

 

Ako hľadať dobrého grafického dizajnéra?
Ak nepoznáte žiadneho významného grafického dizajnéra, netreba sa vzdávať. Stačí, ak si vygúglite mená niekoľkých grafikov, ktorých tvorba je vám blízka. Ich e-mail už poľahky nájdete (kontakty majú zverejnené na svojich webových stránkach).
A nie, písať e-maily neznámym ľuďom a prosiť ich o radu vôbec nie je hanba! Ja to robím celý život. Nevyrástla som v bratislavských umeleckých kruhoch. Kontakty, ktoré som nadobudla nemám len tak. Musela som si ich vybudovať (rozumejte a čítajte vybojovať). :)

 

Rešerš je nutnosť autora aj grafika
Ak sa vám podarilo nájsť šikovného grafika, ktorý vám pomôže s vizuálom celej knihy a poradí vám aj kde knižku tlačiť, gratulujem. Úspešne ste prešli prvým krokom. Čo nasleduje? Nuž, momentálne je načase začať s rešeršou. (Keďže ja sa okrem písania venujem aj fotografii, maľbe a okrem iného aj grafickému dizajnu, vedela som, čo chcem. Zároveň som tieto informácie vedela grafičke odkomunikovať a oboznámiť ju s presným opisom mojich predstáv vrátane typov písma, farieb, rozloženia a charakteru grafických návrhov). 

No čo ak sa nemáme o čo oprieť? Nuž, vtedy začíname hľadať inšpiráciu niekde vonku, v knihách či časopisoch, ktoré sa nám páčia. Tomu sa vraví rešerš. Tieto inšpirácie môžeme nájsť na rôznych miestach, od artovo-orientovaných či mejnstrímovejších kníhkupectiev cez rôzne internetové portály venujúce sa dizajnu až po sociálne siete typu Pinterest.

 

Písanie knihy v korone nie je veru nič-moc, foto: klára kusá

 

Komunikácia je základ
Komunikácia s grafikom či grafičkou musí byť obojstranná a neustála. Obaja aktéri musia mať pevné nervy, najmä ak sa jedná o perfekcionistov. Každý milimeter či riadok môže totiž predstavovať markantný rozdiel vo výslednej publikácii. 

Počas tohto procesu je nutné tiež komunikovať s tlačiarňou a opäť. Komunikácia musí byť obojstranná a jej tok neustály. Preberá sa tu totiž všetko, od základov až po miniatúrne knižné detaily. Zväčša niekde v tomto procese budete mať aj sami možnosť tlačiareň navštíviť a papiere si „ochytať“. Dôležité sú však tri komponenty knihy: obálka, väzba a samotný knižný papier. V týchto troch veličinách je potrebné mať jasno.

  • Obálka

Paperback alebo tvrdá obálka? Laminovaný papier alebo radšej čosi štruktúrované? Je nutné mať jasnú predstavu.

  • Väzba

Na výber máme množstvo väzieb, najlepšie je dať si opäť poradiť od samotného grafika alebo od tlačiara po tom ako uvidí vašu knihu v elektronickej forme. Každá väzba má svoje pre a proti.

  • Knižný papier

Ako som spomínala, musíte mať jasno vo farbách, veľkostiach, hrúbke a podobne.


Ja s prvou verziou knihy v rukách a už som toho mala pokrk!, foto: klára kusá

 

Toto je gro procesov, ktoré vedú k tomu, aby vaša knižka uzrela svet v čo najkrajšom šate. Samozrejme, je mnoho ďalších detailov, ktoré treba zohľadniť, no každý z nich by bol zrejme na samostatný príspevok.

Verím, že tieto rady vám pomôžu a pripravia vás na vydanie vašej knižky vo vlastnom náklade. Nie je to ani zďaleka jednoduchý proces, no v závere to nebudete ľutovať.

Držím vám palce.

Klára Kusá aka klfart

Ak sa vám páčia moje fotografie, niektoré nájdete aj v mojej ponuke spolu s maľbami a kresbami. 

Komentáre

svetlana.bel starosti okolo vydania knihy sú mi dobre známe. Mala som toho v počítači už veľa a ten pozerá na nový. Nechcem stratiť dlhoročné texty, fotografie a iné cennosti pripravené do kníh. Každý autor má svoju predstavu o tom, ako budú jeho knihy vyzerať. V tirážach kníh vidno, kto všetko spolupracuje s autormi, kým môžeme dielko chytiť do ruky. Treba k tomu grafika, editora, tlačiara, atď....Zistila som po prieskume - aký si robila aj Ty - že vlastne všetko ovládam. Otázka bola tlač. Existuje dnes už celkom dokonalá technika - obojstranná farebná laserová tlačiareň, ktorá vyriešila môj problém. Sponzorov som nehľadala, všetko sa deje na moje náklady. Suma sumárum - celé moje knihy sú absolútnym handmade - od napísania, grafiky, editácie, tlače, väzby, atď...som sebestačná v čase, množstve výtlačkov, náklady na papier, toner, laminofólie, hrebene a iné drobnosti. Moja tlačiareň vyprodukovala už 17 titulov, grafika sa zlepšuje, jeden nápad tvorí iný. Mám rôzne hobby a toto je jedno z nich. Držím Ti palce a nech si spokojná so svojim rozhodnutiami a výsledným produktom.

2020-09-27 10:56:401x

HenrietaG Milá Klára, prečítala som si so záujmom Tvoj krátky "návod" ako na vydanie knihy. Súhlasím hneď s Tvojou prvou vetou - vytvoriť peknú knihu nie je ľahké. Moje skúsenosti to tiež potvrdzujú. Len (prosím, neber to v zlom) mi nedá Ťa neupozorniť, píšeš tam aj o procese rešeršovania, tu v zmysle vyhľadávania vzorov, inšpirácie. Jasné, tiež je to dôležité. Slovo rešerš je však ženského rodu, preto mi nedá (aj ako žene ;) Ťa na to neupozorniť. Aj ako budúcu spisovateľku. Pozri napr. tu: https://www.kvizy.eu/slovensky-jazyk/tvary-slova/re%C5%A1er%C5%A1 alebo do akéhokoľvek slovníka SJ.

Želám Ti veľa úspechov!

2021-02-09 14:13:42

klfart dakujem za upozornenie, opravim to :)

2021-02-09 21:21:40

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

klfart
klfart
25 predaných ks, 9 hodnotení

Klára Kusá je umelkyňa, aktivistka a študentka VŠVU. Študuje fotografiu, je zakladateľkou o.z. Psychiatria nie je na hlavu. Vo svojej tvorbe maľuje, fotí, tvorí hudbu, videá, píše básne, blogy.

Moje kategórie


Pôvodné meno karaLfalk

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - . koronarúško . analógová fotografia . - 12382904_. koronarúško . analógová fotografia . by klfart
 Páči sa 4 ľudom
10 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »