Domov » Žurnál+ » Autor: Kristína Kemeníková

Žurnál+

Foodstyling

Kristína K. » Blogy / 2017-10-14 16:55:01 /  6 komentárov / 47 lajkov

                                      

                                              

                                                    Umenie + jedlo = foodstyling.

                                                          

 

Ahojte kamaráti,

Jedlo je veľmi rozsiahla téma a vlastne som sa rozhodla napísať žurnál o jedle preto, lebo sa na jedlo chcem pozrieť nie z kulinárskeho hľadiska, ale z hľadiska umenia. Práve pod názvom foodstyling sa ukrýva umelecká časť prípravy, servírovania a fotenia jedla. Chcem vám ukázať svoje výtvory, ako úplného laika v tejto sfére.

Aj keď najradšej beriem do ruky štetec a výkres, nemôžem povedať, že ma táto činnosť nenadchla. Práve naopak. Prostredníctvom foodstylingu som sa dostala k tomu, že pečiem a varím oveľa viac ako predtým, než som sa začala tejto činnosti venovať. Aj keď sa vám musím priznať, že čas varenia/pečenia je len 1/4 času toho, čo strávim aranžovaním a fotením jedla, no a najrýchlejšia činnosť je posledná fáza kedy všetko zjeme.  :) ... a ešte malý bonus: na konci žurnálu nájdete recept na chutný cviklovo-čokoládový zákusok.

                                 

      

Na foodstyling potrebujeme hlavne fantáziu, kreativitu a ako do každej tvorby, nadšenie. Samozrejme nejaký fotoaparát, ale v dnešnej dobe vždy sa nájde nejaký foťák pri ruke.  Ďalej by som niečo napísala o 4 hlavných  kategóriach, ktoré sú dôležite pri foodstylingu : 1. servírovanie,  2. aranžovanie, 3. zdobenie , 4. fotenie.

 

 

Kategória 1. : servírovanie jedla - pri servírovaní je základnou otázkou do čoho budeme servírovať jedlo, napr.: taniere, misky, hrnce, poháre, tácky, nadoby, dózy, dosky... tiež sa môžme zamerať na materiál: keramika, drevo, sklo, hliník / železo, smalt... a u mňa sú veľmi obľúbené starožitné nádoby na servírovanie, ktoré kupujem na rôznych burzách starožitností. Musím sa priznať, že starožitnosti sú pre mňa veľmi vzácne a veľmi si vážim takéto predmety.

 

       

          

Kategória 2. : aranžovanie - aranžovanie je veľmi individuálnou činnosťou. Preto výsledok aranžovania bude veľmi rôznorodý, pretože každý do aranžovania vloží svoju predstavivosť, svoju kreativitu a tak vždy vznikne jedinečný a neopakovateľný výtvor.  Z mojich skúseností som zistila, že aranžovať z technickej stránky znamená, že sa vždy snažím aby z obrázka vyplynulo o aké jedlo ide, aby sa rôzne časti jedál a ozdoby príliš neprekrývali, aby z taniera netrčali časti jedál, aby niektoré tvary a formy vynikli, aby jedlá vyzerali chutne a zaujímavo. Musím však dodať, že tieto moje postrehy vôbec nemusia platiť pre ostatných foodstylistov,  pretože  každé  umelecké dielo je vytvorené z fantázie umelca a naša predstavivosť a kreativita nemá hranice.

 

  

                

Kategória 3. : zdobenie - je to moja veľmi obľúbená časť. Keďže možno celý foodstyling má u mňa korene práve tu. Vysvetlím prečo. Okrem maľovania milujem svoju záhradku. Keďže žijem na samote, som obklopená krásnou, čistou prírodou. Krásne stromy, lúčne kvietky, rôzne bylinky, listy a samozrejme všetko, čo zasadím do záhradky. Takto som sa dostala k jedlým kvietkom, ktoré sama sadím do svojej záhradky a pri každom zdobení jedál a sladkostí ich využívam. Spomeniem asi len zopár, ako kvety  nechtíka, levandule, ruže, fialky, sirôtky, čakanky...  samozrejme plno iných listov, kvietkov, byliniek si nájde svoje miesto, keď ide o zdobenie. Pozor! Nie všetky krásne kvietky a ich ostatné časti, ktoré nájdeme v prírode, sú jedlé. Je to ako s hubami, treba vedieť čo  zbierame! Ja som si zaobstarala dve knižky, z ktorých sa učím, ktoré rastlinky sú vhodné na konzumáciu a ktoré nie. Nájdete ich na dvoch posledných fotkách tohto žurnálu. Odporúčam! Sú to veľmi náučné a krásne knižky. Okrem kvetinových a rastlinných ozdôb sa dajú použiť na zdobenie aj rôzne iné potraviny, spomeniem iba zopár: ovocie v rôznej podobe, zelenina, semiačka, orechy... Keď sa jedná o zdobenie, musíme myslieť na to, aký celkový dojem chceme vytvoriť.

 

 

Kategória 4. : fotenie - zasa ide o veľmi zaujímavú a rozsiahlu časť. Nie som profesionálny fotograf, nikdy som fotenie neštudovala a nemám ani skúsenosti. Kúpila som si fotoaparát a začala som fotiť, veď sa hovorí, že skúsenosť robí majstra. Neviem a ani nechcem písať o technickej stránke fotenia. Zhrniem to len do takej miery, že keď sa jedná o fotenie, v každom ročnom období nájdem v prírode niečo zaujímavé. Fascinuje ma fotiť jedlá v prírode. Fotím často veľa záberov z rôznych uhlov, následne v si počítači vyberiem fotky, ktoré sa mi páčia. Priznám sa, že často zo 100 fotiek je možno 5, ktoré sa mi páčia...

 

                      

Cviklovo - čokoládový zákusok:

Budeme potrebovať: 300 g cvikle, 170 g špaldovej (polohrubej) múky, 100 g čokolády, 125 g masla, 170 g práškového cukru, 3 vajíčka, 30 g kakaa, 1 prášok do pečiva.

Uvarenú cviklu necháme vychladnúť a následne nastrúhame. Maslo a čokoládu rozpustíme nad parou a vymiešame spolu so všetkými ingredienciami. Keď máme hotové cesto, tortovú formu vyložíme mastným papierom. Koláčik pečieme prvých cca 10 minút na 200 °C a následne dopečieme na 170 °C. (Ja vždy skúšam stred koláča špáradlom, či je už upečený.) Keď je koláč upečený, nechám ho vychladnúť a následne ho potriem ríbezľovým lekvárom. Vrch polejem rozpustenou čokoládou. Koláčik je hotový. :-)

                                      

 

Na koniec sa Vám chcem poďakovať, že ste si našli čas na môj žurnál. Vlastne som len v krátkosti opísala to, čo ma baví robiť. Je to pre mňa ako maľovanie, keď maľujem nevnímam nič okolo, nerozmýšľam nad ničím, žijem v prítomnom okamihu a to je samo o sebe to čarovné, keď sa spojí energia a láska.

 

 

Na mojich fotkách môžete vidieť rôzne raw sladkosti, bezlepkové palacinky, vegan maškrty, ranné bezlaktózové kašičky, ale aj naše tradičné pečené zemiačiky s kyslou kapustou. Priložila som aj fotku mojich dvoch obľúbených knižiek.

 

 

Tu sú sľúbené dve knižky, ktoré sú mi veľmi nápomocné.

 

Komentáre

Elfi joj,som dostala chuť na niečo fajňučké :)

2017-10-14 17:40:521x

miu Krásne fotky a všetky maškrty vyzerajú veľmi lákavo :)

2017-10-14 23:15:421x

Jamkapo Samé dobroty.Úžasné fotky.Nech sa darí.janka

2017-10-14 23:16:211x

k-bbf Dievčatá ďakujem krásne za komentáre. Ste zlaté :-)

2017-10-16 08:05:06

Zafiria nádherné fotky, všetko je to skvelo nastajlované :)

2017-11-15 19:01:04

k-bbf Zafiria ďakujem krásne :-)

2017-11-15 20:26:58

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

k-bbf
k-bbf
508 predaných ks, 233 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

Ahojte a Vitajte v mojej virtuálnej galerií. Mojou veľkou vášňou a koníčkom je maľovanie. Zameriavam sa hlavne na ilustracie. V mojom ilustrovanom svete nájdete mestá, domy, stromy a ešte všeličo iné. Ďakujem za návštevu. Kristína - kbbf

Moje maľby som sa rozhodla predávať ako originály, z dôvodu že chcem mojim kupujúcim poskytnúť niečo, do čoho som vložila svoju energiu, čas a srdce. To však neznamená, že keď sa vám zapáči niektorá z predaných malieb, že ju nemôžete mať. Keby sa vám zapáčila niektorá maľba z predaných malieb, ktoré nájdete v sekcii predané vecičky, tak ma kľudne kontaktujte a ja ju namaľujem v takom istom štýle a takými istými farbami ako predtým. Samozrejme bude určite o kúsok odlišná, pretože zas to bude len original. :-) Taktiež, ak by ste chceli nejakú maľbu na mieru, podľa vašej fantázie, veľmi rada vám ju namaľujem.
Nakoľko maľujem už aj digitálne, tak v mojom obchodíku nájdete aj reprodukcie mojich autorských ilustrácií a pohľadnice ktoré vám ponúkam vytlačené na kvalitnom grafickom papieri. Prajem vám krásny dník :-)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »