Domov » Žurnál+ » Autor: Kristína Kemeníková

Žurnál+

Chalúpky, chatky a kurín

Kristína K. » Tvorba / 2017-12-06 09:34:01 /  5 komentárov / 40 lajkov / 72x zobrazený

Ahojte kamaráti, 

pred troma rokmi som sa nasťahovala do zhruba 130 ročnej chalúpky na samote. Bol to pre mňa splnený sen. Staré trámy, maličké drevené okná, nízky strop, stará priecka, hrubé nerovnomerné steny z nepálenej tehly. Milujem tie starodávne vidiecke domčeky a chalúpky. Tak som sa rozhodla namaľovať sériu ilustrácií znázorňujúce chalúpky, vidiecke domčeky, chatky a všetko čo k nim patrí. 

Asi je nás tu dosť čo sme milovníkmi folklóru. Ja folklór vnímam ako ľudové umenie, ktoré zahŕňa aj ľudovú architektúru a aj celkovo životný štýl našich predkov a všetko ostatné spojíte stým. 

Ľudové staviteľstvo v našich končinách je veľmi rôznorodé. Môžeme vidieť rôzne domčeky a chalúpky postavené z rôznych prírodných materiálov. Avšak asi najbežnejším materiálom u nás bolo drevo, z ktorého naši predkovia vedeli vyčarovať krásne príbytky. Používala sa aj hlina, nepálená tehla a kameň. 

Chcela by som vám ukázať už spomínaný domček, kde bývam. Môj domček ste už raz mohli vidieť pred 3 rokmi,  keď na Sashe prebiehala súťaž letné parádenie príbytkov. Vtedy na jar som sa presne nasťahovala do domčeku a chcela som ho trošku skrášliť. Tu si ho môžete pozrieť: w.sashe.sk/k-bbf/journal/letne-paradenie-pribytkov-malovana-chalupka odvtedy od okolo idúcich často dostane kompliment: "..jej medovníková chalúpka." :)

Keď som začala písať tento žurnál, uvedomila som si, že ľudová architektúra je veľmi vzácna a zaujímavá téma, ktorá si vyžaduje oveľa väčšiu pozornosť ako v súčasnej dobe dostáva. Nie sú to len obyčajné domy. Sú to neobyčajne, unikátne domy postavené  zo skúseností a vedomostí  viacerých  generácií našich  predkov. Nezabudnime, že tieto domčeky boli stavané vlastnoručne. Čo ja považujem za veľmi vzácnu vec.

Týmto žurnálom nechcem ukázať len moju tvorbu. Chcem poukázať na myšlienku a podstatu celej ľudovej tvorby a architektúry a celkovo spôsob života našich predkov. Na krásny vzťah ľudí s prírodu. Na vlastnosti ako rešpekt, pokora k prírode a veciam ktoré naši predkovia vyrobili zo surovín z prírody a s pomocou prírody.  Keď domy a predmety,  ktoré denno-denne používali boli vzácne, ocenené a chránené.

A na záver by som vám chcela napísať moje skúsenosti s bývanim na samote. 

Plusy: človek je obklopený neskutočnou prírodu, priamo žije v tej prírode vníma oveľa  intenzívnejšie  všetky bytosti a živočíchy na okolí, milujem rána, keď sa všetko prebúdza, milujem aj noci keď vidím holé nebo s tisíckami hviezd, ktoré priam žiaria, pretože pouličné osvetlenie na samote neexistuje, v noci stretnem aj svätojánske mušky to sú úplne moje obľúbené, kvety, bylinky, stromy všetko je také živé a úžasné, milujem keď šuští lístie na stromoch keď počujem ako fúka vietor a cítim vánok na tvári.. srnky pasúce sa vedľa nášho domčeka, diviaky a líšky prechádzajúce sa na našom poli.. a ešte mnoho a mnoho vecí, ktoré treba hlavne zažiť ..

Mínusy moc ani nie sú mínusy, je to skôr o postoji ako veci vnímame. Keď k nám príde návšteva, tak sa zaujímajú o to, ako sa sem dostaneme v zime autom. Ale nám cesta vôbec neprekáža, skôr sa nám takáto páči ;-) prajem vám krásny víkend kamaráti ahojte. :-) Kika 

... a kurín. Čo myslíte bolo skôr vajce alebo sliepka? :-)

Komentáre

Malienka Veľmi pekný žurnál :) Úplne súhlasím s s výhodami a krásou života v chalupách na samote, i keď je to niekedy tvrdé... A tie domčeky sú utešené :)

2017-12-03 12:39:411x

k-bbf Malienka ďakujem za pekný komentár :-) áno je to niekedy ťažšie, ale oplatí sa, vynahradí sa to tisíckami spôsobov v rozličných skúsenostiach a zážitkoch ;-)

2017-12-03 15:05:19

Zvzana Krásne vyznanie lásky k domovu, k prírode, k umeniu predkov. :)

2017-12-06 18:41:26

MalaLola Joooj...tak toto je moj sen...chalupky milujem a taketo milovane,roztomile su pre mna pastva pre oci...pokoj v dusi☺

2017-12-06 19:47:44

MirianaOli Nádherné chalúpky:)

2017-12-09 09:40:32

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

k-bbf
k-bbf
597 predaných ks, 266 hodnotení

Ahojte a Vitajte v mojej virtuálnej galerií. Mojou veľkou vášňou a koníčkom je maľovanie. Zameriavam sa hlavne na ilustracie. V mojom ilustrovanom svete nájdete mestá, domy, stromy a ešte všeličo iné. Ďakujem za návštevu. Kristína - kbbf

Moje maľby som sa rozhodla predávať ako originály, z dôvodu že chcem mojim kupujúcim poskytnúť niečo, do čoho som vložila svoju energiu, čas a srdce. To však neznamená, že keď sa vám zapáči niektorá z predaných malieb, že ju nemôžete mať. Keby sa vám zapáčila niektorá maľba z predaných malieb, ktoré nájdete v sekcii predané vecičky, tak ma kľudne kontaktujte a ja ju namaľujem v takom istom štýle a takými istými farbami ako predtým. Samozrejme bude určite o kúsok odlišná, pretože zas to bude len original. :-) Taktiež, ak by ste chceli nejakú maľbu na mieru, podľa vašej fantázie, veľmi rada vám ju namaľujem.
Nakoľko maľujem už aj digitálne, tak v mojom obchodíku nájdete aj reprodukcie mojich autorských ilustrácií a pohľadnice ktoré vám ponúkam vytlačené na kvalitnom grafickom papieri. Prajem vám krásny dník :-)

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Chalúpka ilustrácia / originál maľba  - 8884853_Chalúpka ilustrácia / originál maľba by k-bbf
 Páči sa 18 ľudom
15,- €
 - Chalupka 10 prasiatko ilustrácia /originál maľba  - 8884906_Chalupka 10 prasiatko ilustrácia /originál maľba by k-bbf
 2 komentárov
 Páči sa 9 ľudom
9,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »