Domov » Žurnál+ » Autor: Marcel Juraško

Žurnál+

Veľkonočný pondelok

Marcel J. » Osobné Blogy / 2022-04-07 14:02:33 /  1 komentár / 6 lajkov

Minule som sa rozprávala so susedmi o tom, kde budú tráviť tohtoročnú Veľkú noc a skončili sme pri téme veľkonočného pondelka a oblievačky. Sused mi hovoril, že keď sa priženil do Malcova, prvý sviatok jari bol pre neho veľký zážitok. Táto prekrásna dedinka si svoje tradície udržiava do poslednej bodky, od rána sa na šibačku chystali a celý deň putovali po dedine so svokrom a švagrom a to, že využili aj dedinský potok a skončili večer so žalúdkom na vode Vám ani nemusím hovoriť.

Jeho žena čakala svorne doma s kopou náhradného oblečenia, a keďže vonku mokrému prádlu veľmi neprialo, tak si po pol dni nemala už ani čo suché obliecť. Na druhý deň zvyklosť pokračovala a od rána si vychutnala "sladkú pomstu", napustila do vedra studenej vody a išla si hľadať manžela.

Veľkonočný pondelok nikdy nebol môj najobľúbenejší deň, ale od kedy mám dcéru, musím ho brať zodpovedne. Oblievačku vníma zatiaľ veľmi nechápavo a snažím sa jej neustále vysvetlovať, že je to len tradícia, aby bola zdravá a čiperná. Sama o tom nie som presvedčená a dosť ťažko (alebo s nechuťou) sa jej snažím vyhovoriť, aby to oblievanie hneď chlapcom nevrátila.

Na sviatky sa ale celkovo teším, lebo stále verím, že už tá jar naozaj príde. Teším sa na moju rodinu a teším sa, že v pondelok budem cestovať späť domov, takže tieto (pre mňa) podivné tradície presedíme v aute :)

Zaujíma ma však, ako Vy vnímate tento (ne)tradičný sviatok a čo si myslíte o veľkonočnom pondelku. Robila som malý prieskum po firme a náš Ďoďo sa na tento sviatok teší, lebo si môže vypiť aj cez týždeň a Marcel sa na veľkonočný pondelok tešil ako dieťa, no teraz to berie ako bežný deň a možno aj do roboty pôjde (ako ho poznám).

Takže ako ste na tom Vy? Ako vnímate Vy sviatky jari?

Gabika (spolutvorca sashe.sk/MinJuras)

Komentáre

AdharaDecor Veľkonočná oblievačka nikdy nebola ani mojou obľúbenou tradíciou. Ale Veľkú noc som mala ako dieťa rada, pretože bola spojená s vajíčkami, zdobenými aj čokoládovými (ako kompenzáciu „nespravodlivosti“, že kúpačom som za ich týranie musela dať sladkosť, rodičia kupovali čokoládové vajce aj mne) a s výletom. Býval totiž taký nepríjemný zvyk, že vo veľkonočný pondelok chodievali od dverí k dverám kúpať úplne neznámi ľudia a požadovali za to chľast a peniaze. Tak sme pred nimi ako rodina utekali na pondelkový výlet. A starká na lazoch vtedy ešte sama odchovávala kuriatka aj húsatká, naživo som videla scenérie, ktoré dnes patria už iba na veľkonočné servítky alebo kraslice. :-(

V dospelosti sa Veľká noc podobne ako Vianoce premenila skôr na obdobie zvýšeného upratovania a pečenia, oboje nemám rada. Napriek tomu sa na ne iracionálne teším, tak silno mám vryté z detstva, že to má byť pekné a dobré. Až tesne pred týmito sviatkami si uvedomím – a prečo sa vlastne teším? Na čo? Už to nemá to kúzlo čo kedysi. No a vo výsledku strávim oba sviatky vždy v depke...

2022-04-07 16:58:371x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
jurashko
jurashko
4723 predaných ks, 1758 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

☻ KREATÍVNE čísla na domčeky
☻ vymýšlame, tvoríme, vyrábame S RADOSŤOU
☻ NAJVÄČŠÍ výber na Slovensku
☻ naše čísla ZDOBIA už viac ako 7 500 domčekov

Snažíme sa o výrobu a expresné dodanie do 4 dní, prosím o trpezlivosť odpisovaní na emaily, práce máme veľa, ale snažíme sa aj odpisovať v čo najkratšom čase :)


Pôvodné meno MinJuras

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »