Domov » Žurnál+ » Autor: Júlia Kačalová

Žurnál+

Dekorácia na kávové šálky - to sa teraz pije káva s radosťou! :)

Júlia K. » Fotopostupy a Návody / 2021-10-13 21:01:31 /  3 komentáre / 13 lajkov

       Presťahovanie sa do domu prináša určité výhody, ja som vďaka tomu mohla okúsiť prácu s drevom. Mohla som si zrazu píliť, brúsiť, maľovať... proste vymýýšlať čo len chcem. Keďže sme s manželom už čo to z dreva okolo domu vyrobili a dosť nás to bavilo (kvetináče na terasu, domček pre deti, záhradnú sprchu, búdku pre vtáčiky...), nahromadila sa nám aj zaujímavá zbierka náradia na drevo a teraz máme v kôlni hotovú stolársku dielňu :D (veľmi preveľmi zveličene povedané). Ale neľutujem...vždy ma nadchýnali tie americké DIY návody, kde si ženy nasadili ochranné okuliare, postavili sa pred obrovskú pílu a ľavou zadnou narezali drevo, obrúsili čo treba, zatĺkli pár klincov, pofŕkali farbu a krásne výrobky boli na svete. Pravdupovediac, už som takmer na ich úrovni :) (akurát tie videá musím asi začať točiť hmmm :D)

       Takto som sa dostala k drevenej dekorácii na kávové šálky. Keď vymýšľam čo vytvoriť, pýtam sa sama seba, čo by ma potešilo, snažím sa, aby to plnilo moje momentálne potreby, aby to potešilo mňa a tak je šanca, že to poteší aj iných. Náš domček bol dlhšie v takom „surovom stave“, žiadal si zútulniť a kedže káva má často u mňa prvé miesto po prebudení a rannej rutine okolo detí, bolo rozhodnuté! Musí to súvisieť s kávou...

Pri výrobe drevenej dekorácie potrebujeme:

 •  drevené laťky: 7 ks s dĺžkou 40 cm
 • 2 hranoly na spojenie latiek zo zadnej strany (v mojom prípade rozmer 3 x 1,3 x 52 cm)
 • samorezky do dreva (dĺžka 3 cm)
 • vŕtačku na navŕtanie dier (používam vrták do dreva č.10, závisí podľa hrúbky lana)
 • väčší plochý štetec (natieranie dreva) + malý plochý štetec (na písanie textu)
 • farby na drevo: používam Pentart Decor Paint (Cappuccino, baby pink, turguoise-blue), majú skvelé krycie schopnosti
 • lazúru na drevo, napr. Pentart Walnut
 • bielu akrylovú farbu
 • 5-6 ks háčiky na kávové šálky
 • lano dlhé cca 0,6 - 0,8 m s priem. 0,8 cm
 • ochranný lak na drevo napr. Pamlak (vhodný aj na detské hračky) – transparetný matný

..a môžeme začať.

 1.  V prvom rade si pripravíme drevené laťky – narežeme na požadovaný rozmer (u mňa 40 cm) a obrúsime hrany
 2.  Všetky drievka si natieram tenkou vrstvou lazúry na drevo. Ja to robím najradšej hubkou na riad, dá sa však aj štetcom. A následne po vyschnutí lazúry začnem kade tade maľovať farbami čo mám poruke - odtiene cappuccino, ružová...ale môžete si tam pridať rôzne odtiene podľa chuti.
 3.  Pridám ešte tyrkysovú a opäť natriem tenkou vrstvou lazúry, ktorá všetky farby stmaví. V tomto momente to nevyzerá nejako krásne, ale dá sa povedať, že všetky farby/vrstvy prispievajú ku konečnému efektu. V ďalšom kroku laťky jemne prebrúsim.
 4. Po prebrúsení natrieme všetky laťky tyrkysovou farbou (riedim ju s bielou akrylovou farbou, lebo sa mi páči jej jemnejší odtieň). Opäť laťky trošku prebrúsim, hlavne okraje každej laťky aby pôsobili tak ošúchane. Na hornej laťke vyvŕtame diery na lano (ešte lepšie je urobiť tieto diery úplne na začiatku) a zo zadnej strany upevníme samorezkami 2 hranoly, ktoré budú držať všetko pokope. Zadnú stranu natieram tiež, ale už len jednou vrstvou - mixom bielej a tyrkysovej farby.
 5.  Blížime sa do finále...kde dopisujem text, najčastejšie je to: „Ale najprv si dám kávu!“ alebo „Čas na dobrú kávu“ alebo podľa želania. Ten prvý ma vystihuje viac :D. Pripravím si ho v počítači a podľa toho ho načrtnem voľne rukou ceruzou na drevo, nakoniec náčrt premaľujem štetcom bielou akrylovou farbou aspoň 2krát. Celú tabuľu prelakujem 2 vrstvami laku. V konečnej fáze priviažem lano (smeruje zozadu dopredu) a malými samorezkami upevním krásne retro háčiky v spodnej časti dekorácie na 5 alebo 6 šálok. Najradšej dávam 5 háčikov (3 vyššie a 2 nižšie). Vyzerajú tak rozhádzanejšie. Zavesíme šálky, vyberieme vhodné miesto a hotovo! Ranná káva chutí takto ešte lepšie..a tešia sa aj oči z pohľadu na takú fešnú dekoráciu, čo je tiež podstatné, obklopiť sa peknými vecami :)

Komentáre

ButterflyHandMade Veľmi vydarený projekt. Už sa teším na tie videa :-):-)

2021-10-13 22:23:581x

julsi Hahaaa ďakujem, možno k tomu raz naozaj príde, človek nikdy nevie :))

2021-10-14 00:08:56

PenazenkaLeather Veľmi pekná prácička, super

2021-10-14 08:39:001x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

julsi
julsi
130 predaných ks, 58 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Vitajte v galérii plnej farieb a života :-) Tak toto je môj svet...

Keďže máme v rodine 2 malých škriatkov berúcich mi väčšinu z môjho času, dostupné su hlavne veci skladom. V prípade záujmu o vecičky na objednávku mi vopred napíšte správu a podľa doby dodania zhodnotím, či to stíham/ zvládam.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Shabby chic závesný držiak na kávové šálky - 12868704_Shabby chic závesný držiak na kávové šálky by julsi
 Páči sa 21 ľudom
34,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »