Domov » Žurnál+ » Autor: Marina Mamojka

Žurnál+

Jemná motorika: Ako hravo roztancovať detské prstíky?

Marina M. » Osobné Blogy / 2019-11-19 11:17:02 /  Pridaj komentár / 4 lajky

Slovné spojenie “jemná motorika” sa dnes na rodičov valí doslova zo všetkých strán. O čom je vlastne reč a prečo je také dôležité, aby sa “to” u dieťatka správne rozvíjalo? 

Čo je vlastne jemná motorika? 

Jemná motorika je súhrnný názov pre všetky precízne a vedomé pohyby rukami, prstami a ďalšími skupinami menších svalov. Koordinácia týchto pohybov sa rozvíja najmä v prvých rokoch života dieťatka, u starších ľudí môžeme, naopak, pozorovať postupné degenerovanie týchto zdatností.

Prirodzený vývin motoriky prebieha postupne a nie u každého ide rovnakým tempom. Nie je preto dôvod znepokojovať sa, ak dve rovnako staré batoľatá nerobia všetky motorické “triky” s rovnakou šikovnosťou. Zvládanie jednotlivých míľnikov vývoja v oblasti motoriky je však v širšom kontexte dôležitým signálom o celkovom napredovaní dieťatka, výrazné zaostávanie si už preto vašu pozornosť určite zaslúži.
Dobre zvládnutá jemná motorika dieťatku neskôr umožní správnu koordináciu pohybov pre mnoho bežných činností - od hrania cez samostatné obliekanie či hygienu až po písanie a kreslenie. No všetko má svoj čas.

Postupný vývoj motorických schopností by podľa odborníkov mal vyzerať asi takto:

  • Novorodenec má pohyby ešte reflexné, mimovoľné. Pästičky sa postupne uvoľňujú a prstíky rozhýbu, nejde však ešte o žiadne úmyselné pohyby.
  • 3. - 12. mesiac: Dieťatko začína vedome uchopovať mäkké hračky či hrkálky. Vytvára sa koordinácia medzi okom a rukou, je však ešte dosť nedokonalá. Úchop sa postupne z “hrabania” štyrmi prstami mení na dlaňový, posledný sa zapája palček. Do jedného roka sa dieťatko v úchope a manipulácii neustále zdokonaľuje - zisťuje, ako jednotlivé predmety reagujú, keď ich chytí, pustí či hodí, učí sa odhadovať vlastnú silu.
  • 12. - 36. mesiac: Mimovoľné pohyby nahrádzajú cieľavedomé a konštruktívne, ktoré dieťa pozorne “odkukáva” od dospelých či starších súrodencov. V 18 mesiacoch už dieťatko zvláda hru s drobnými guľôčkami či kockami, čoskoro prídu aj prvé umelecké pokusy s farbičkami. Od 2. roka už mu celkom idu prvé samoobslužné činnosti, napije sa z hrnčeka, naje lyžicou. V tomto období už možno pozorovať, či dieťa nedáva prednosť ľavej ruke pred pravou.
  • Predškolský vek je čas zdokonaľovania a prehlbovania presnosti, koordinácie a cieľavedomosti pohybov. Kresbičky sú už zreteľné a zobrazujú konkrétne veci. Dieťa dokáže efektívne pracovať s jednoduchými nástrojmi, ako sú nožnice a rôzne kuchynské náčinie. Je už tiež schopné samo sa obliekať, a to vrátane gombíkov či zipsov. No a práve v tomto období je mimoriadne dôležité, aby akékoľvek “resty” v motorickom vývoji úspešne dobehlo a pripravilo sa tak na zvládanie svojich prvých školských povinností...

Intelekt verzus motorika: Čo hrá prím?

Motorický vývoj je v prvých rokoch života jednou z najdôležitejších oblastí napredovania. Deti k nemu obvykle tiahnu prirodzene, netreba ich doň nijako špeciálne tlačiť či nabádať. Odborníci však v posledných desaťročiach predsa len pozorujú častejší výskyt určitého zaostávania. Pripisujú to napríklad aj rapídnemu nárastu pasívnych stimulov, ako je televízia, tablety či mobily. Pri takýchto aktivitách detské rúčky nemajú možnosť rozvíjať svoje zručnosti a často tak ostávajú lenivejšie a ťarbavejšie, než by sa patrilo.

Tento fenomén z vlastných skúseností potvrdzuje aj naša kamarátka, Zuzka Franková, učiteľka z bratislavskej materskej školy Hviezdičky. Drvivá väčšina dnešných detí má podľa nej značne oslabenú jemnú motoriku. “Niektoré si nevedia ani poriadne poumývať jednou rúčkou druhú, len ich vložia pod vodu a držia. Dôvodom je obrovský technologický rozvoj a množstvo času, ktoré deti trávia pred displejmi. Každé dieťa vo veku, keď nastupuje do škôlky, má už skúsenosť s mobilom, tabletom a čuduje sa, keď mu ja napríklad poviem, že nemám doma televízor.”
Ako ďalej dodáva, väčšina rodičov sa dnes síce sústredí na intelektuálny rozvoj dieťatka, no v praxi s ním trávia len veľmi málo času naozaj zmysluplnými aktivitami. To, čo si pod rozvojom intelektu predstavujú, je pritom často len memorovanie pri sledovaní náučných videí či dokumentov. Podľa vedeckých štúdií je pritom práve rozvoj jemnej motoriky úzko previazaný aj s intelektuálnymi schopnosťami dieťatka. 

Ako tomu pomôcť?

Dobrou správou je, že rozvoju motoriky dieťatka dokážeme celkom účinne pomôcť. Či už sa to vaše vyvíja “tabuľkovo” alebo si dáva trošku načas, podporiť ho je v každom prípade užitočné - a napokon často aj zábavné. Hier či hračiek, ktoré vývoj jemnej motoriky účinne stimulujú, je viac než dosť. Stačí len kus fantázie a dobrej vôle! 

Ako to robí v škôlke naša učiteľka Zuzka? Motorickým aktivitám sa vraj s deťmi venujú denne. “So skupinou menších máme jeden deň maľovanie štetcom - voda do vody, ďalší deň pečenie, ktoré zahŕňa miesenie cesta a "modelovanie" žemlí, rožkov a iných tvarov, okrem toho kreslíme aj modelujeme z vosku. Väčšie deti si napríklad melú múku, vŕtajú do dreva, obrusujú drevo, štrikujú, pletú si náramky, robíme aj rôzne prstové hry a iné aktivity. Mnoho jednoduchých činností na rozvoj jemnej motoriky ale môžu robiť aj rodičia s deťmi doma,” vysvetľuje. 

Tu je pár tipov, ako motoriku stimulujeme v domácich podmienkach my:

1# Navliekame
Či už si na to vezmeme korálky, gombíky alebo sofistikovanejšie prevliekačky, navliekanie drobných predmetov na šnúrku je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zdokonaliť koordináciu ruka-oko a naučiť dieťatko vykonávať sústredené pohyby.
2# Kreslíme
Spolu, oddelene, tajne, na papier, na tabuľu, na chodník... u nás sa kreslí veľa a často. Nie z každého dieťatka vyrastie druhý Picasso. V rannom detstve je ale práve kreslenie dôležitým pomocníkom pri rozvoji grafických motorických schopností, ktoré neskôr dieťa naplno zužitkuje pri písaní. A keď boli deti na ceruzky ešte primalé, kreslili sme prstami!
3# Majstrujeme
Skrutkujeme, doťahujeme, zatĺkame, hráme sa na skutočného majstra. Deti zbožňujú hru s “dospeláckym” náradím a zručnosti, ktoré pri nej získajú, dokážu zúročiť v mnohých oblastiach.
4# Varíme
Šúpeme vajíčka, osievame múky miesia, miešajú či vykrajujú. To všetko od malého mala. A patrilo k tomu aj upratovanie - aj špongia a metlička s lopatkou sú pre rúčky skvelým cvičením.
5# Staviame
Jednoznačnou jednotkou medzi hračkami, ktoré pomáhajú s motorikou, sú detské stavebnice. Spájanie malých dielikov do veľkých diel je, skrátka, pre rúčky dokonalým tréningom. A nie len to – pri stavebniciach si deti zároveň s motorikou precvičujú aj kreativitu, trpezlivosť a schopnosť riešiť problémy.

Ak aj vy máte doma staviteľov, pozrite si naše hračkovaky. Sme presvedčení, že je to ten najlepší úložný vak na LEGO kocky a ďalšie drobné hračky. Okrem toho, že vám úžasne zjednoduší upratovanie a skladovanie týchto hračiek, je tiež navrhnutý tak, aby s ním dieťatko dokázalo manipulovať celkom samé už od 2 rokov. No a pri tom si opäť skvelo precvičí aj svoju jemnú motoriku. 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Minivak CAMBODIA "XS" 3 farby - 9713059_Minivak CAMBODIA "XS" 3 farby by juicymonsters
 Páči sa 9 ľudom
18 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte