Predpokladám, že momentálne je veľmi príjemné mať doma LEGO alebo DUPLO maniaka či maniačku. Táto relatívne tichá a statická hra, trénujúca jemnú motoriku aj predstavivosť detí v princípe nevyžaduje aktívnu účasť rodiča. Keďže v karanténych časoch sú mnohí z nás nielen rodičmi ale aj učiteľmi, opatrovateľmi, kuchármi či zabávačmi svojich detí 24 hodín denne, je chvíľka, keď sa dieťa hrá samé fakt na nezaplatenie.
Nie vždy si však uvedomíme, že tieto plastové kocky si tiež zaslúžia našu pozornosť a občasné čistenie. Ruku na srdce, deti si pred hrou asi nie vždy umývajú ruky s mydlom, podlaha, či iný povrch na ktorej sa často stavia tiež asi nie je vždy vydezinfikovaná. O to viac to platí, ak ste kocky dostali alebo kúpili z druhej ruky, prípadne ak používate požičovňu stavebnice.
Ako teda jednoducho kocky vyčistiť?
➡ UMYTIE: vo väčšine prípadov stačí teplá voda a jemné mydlo, prípadne jemný prípravok na riad. My používame najčastejšie sódu bikarbónu. Voda by nemala presiahnúť 40 stupňov, inak sa plastové dielce môžu zdeformovať. Pokiaľ je vaším rukám voda na pocit nepríjemná, je pravdepodobne príliš horúca. Do vody samozrejme nepatria elektrické časti.
➡ NAMÁČANIE: pokiaľ sú dielce cýrazne špinavé, môžete ich najskôr namočiť, kľudne aj na 24 h. Na dočistenie a odolnú špinu medzi výstupkami či spodné otvory použite napríklad starú zubnú kefku.
➡ OPLACHOVANIE: dajte si záležať, aby na kockách nezostali zvyšky mydla či iného použitého čistiaceho prostriedku. Kocky dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou.
➡ DEZINFEKCIA: na dezinfekciu kociek sa nám osvedčil roztok jedlej sódy (sóda bikarbóna) a octu, polhrnčeka z každého treba zmiešať s teplou vodou. Sóda zbavuje pachov a mastnoty, ocot je skvelý dezinfekčný prostriedok. Na dezinfekciu kociek je možné použiť aj dostatočne nariedený roztok dezinfekčného prostriedku z drogérie, určite však nezabudnite na dôsledné oplachovanie. Počuli sme, že napríklad Savo zaberá na bielenie zažltnutých, starších dielikov.
➡ POUŽITIE LIEHU: extrémne znečistené miesta je možné vyčistiť handričkou namočenou v liehu. Handrička by nemala byť príliš vlhká a dotyk s kockami krátky (nakoľko lieh môže zanechať stopy na plaste). Opäť, nezabudnite na oplachovanie.
➡ POUŽITIE PRÁČKY ALEBO UMÝVAČKY: ak plánujete čistiť väčšie množstvo kociek, asi zvažujete práčku či umývačku. Výrobca túto metódu neodporúča, najmä kvôli teplotám nad 40 stupňov, ktoré môžu plast zdeformovať. My však takýmto spôsobom kocky bežne čistíme. Kocky dáme do zatvoreného hračkovaku (môžete použiť akékoľvek uzatvárateľné vrecko, alebo obliečku na vankúš) a zapneme jemný program. Myčku sme nikdy neskúšali, ak sa do toho pustíte, ubeypečte sa, že voda nie je príliš horúca.
➡ SUŠENIE: Sušenie kociek je rovnako dôležité ako ich umývanie. Rozložte čisté dielce na uterák alebo plachtu. Ideálne je, ak sú otočené na bok, potom v nich nezostáva stáť voda. Úplne suché sú za deň-dva.
Prajeme veľa zdravia a zábavy.
Marína