Domov » Žurnál+ » Autor: Dominika Voľanská

Žurnál+

LEVANDUĽOVÝ SIRUP

Dominika V. » Návody / 2020-07-24 07:00:01 /  4 komentáre / 20 lajkov

V živote by som nepovedala, že ma raz uvidíte za sporákom s vareškou v ruke vymýšľajúc nové recepty na zaváraniny a sirupy. :D 

Minulý týždeň mi kámoška doniesla na koštovku levanduľový sirup, hovorím si, že musím tiež vyskúšať. Levanduľa nám kvitne na záhrade v záhone od júna do augusta a momentálne je ten najvyšší čas na zber a sušenie.  

Recept je jednoduchý a klasický ako pri výrobe ktoréhokoľvek iného sirupu z liečivých rastlín a trošku som si ho vylepšila po svojom.

 

 

Na prípravu potrebujeme:

♦ 1,5 litra vody
♦ 150 g posekaných čerstvých levanduľových kvetov
♦ 1 kg trstinového alebo kryštálového cukru
♦ 1 bio citrón (chemicky neošetrený)
♦ 30 g kyseliny citrónovej
♦ gáza alebo sitko
♦ hrniec
♦ veľké sklíčko / pohár na macerovanie
♦ vysterilizované fľaše
♦ varechu

 

Postup:

Kvetné vŕšky levandule odstrihneme a vložíme do veľkého sklíčka, ktoré sme si predtým dôkladne vysterilizovali. Medzitým si necháme zovrieť vodu a zároveň aj vychladnúť. Do sklíčka ku kvetom pridáme vodu a pridáme 900 g cukru, ktorý za sypania miešame. Pridáme 25g kyseliny citrónovej a nakrájané plátky citrónu a zamiešame. Sklíčko prikryjeme utierkou a necháme macerovať 48 hodín. Počas týchto dvoch dní sem-tam macerát premiešame vareškou.

Na tretí deň macerát precedíme cez sitko. Obsah vylejeme do hrnca. Prisypeme 100 g cukru a 5 g kyseliny citrónovej a uvedieme do varu. Keď už začne sirup vrieť, znížime oheň na sporáku a necháme ho postáť ešte 2-3 minútky. Dlho sirup nevaríme, iba pasterizujeme, aby nám dlhšie vydržal.

Sirup naplníme do vopred sterilizovaných fliaš.

Takto pripravený sirup viete použiť na limonády v kombinácii s mätou, bazou alebo ako polevu na palacinky, na dezerty. Dokonca si z neho viete vyrobiť aj domácu levanduľovú zmrzlinu. Ja som skúsila a bola to fajnotka! 

Okrem sladko-horkej chute má levanduľa liečivé účinky. Priaznivo pôsobí na našu nervovú sústavu, pôsobí upokojujúco a antistresujúco. Má blahodárne účinky na trávenie a používa sa pri reumatických ťažkostiach a nervových zápaloch. Ak máte problémy so spánkom, dajte si levanduľový kúpeľ pred spaním. Olejčeky z levandule priaznivo pôsobia na naše zmysly a uvoľňujú tak migrény a tlaky v tele. Levanduľa je najčastejšie používanou rastlinou v kozmetike a aj v potravinárstve.

Prajem vám krásne prázdniny! ♥

Komentáre

SkusimTo Aj ja som tento rok skusala,kto ma rad horkastu chut,odporucam :D

2020-07-19 06:43:551x

Naturalia Do môjho receptu som pridávala aj tyčinky škorice a klinčeky a macerovala jeden deň a skvelý sirup bol na svete...spravila som najskôr pol dávky a keď sa mi zalúbil dorobila som dalšie dve celé dávky a do roka sa vypil do poslednej kvapky.

2020-07-19 10:13:471x

fullsewingleather Skvelé čítanie☺☺

2020-07-24 08:36:501x

MirianaOli Super levanduľovo voňavý žurnálik:)

2020-07-29 22:20:451x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
judit_atelier
judit_atelier
132 predaných ks, 38 hodnotení

originálna slovenská móda i bytové doplnky inšpirované dobrodružstvom ↟↟↟

Oblečenie šijem a dizajnujem iba v limitovaných kolekciách, pre tých, ktorí chcú vytŕčať z davu a chcú nosiť jedinečnú módu ♻

MOTIVAČNÝ DIÁR 2022 skladom koncom októbra ♡

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »