Domov » Žurnál+ » Autor: Dominika Voľanská

Žurnál+

ekoDušičky 2018

Dominika V. » Návody / 2018-11-05 17:30:01 /  3 komentáre / 34 lajkov / 752x zobrazený

Tento rok som zvolila alternatívnu výrobu vencov a výzdobu na hroby blízkych.

Keďže nám na dvore rastú ihličnany ako smrek a borovica, zelený brečtan aj v týchto neskorých jesenných mesiacoch sa ťahá po plote, v záhradke kvitnú chryzantémy, šišky sa gúľajú pod borovicou, zvolila som takúto eko kombináciu. Všetko som dozdobila jutou, ktorú som našla v sekáči za pár centov a drôtik som mala zo špirálového starého kalendára.

Výroba pozostávala z upevnenia "kostry" pletením brečtanu a odrezaných vetvičiek zo smreku, do ktorej som postupne napichovala šišky pomocou drôtika. Nakoniec som do brečtanu pozapletala chryzantémy a spodok celého som zamotala do juty a previazala. 

Na svietnik som použila umyté sklíčko z horčice, konáriky zo stromov a jutu, ktorou som to previazala. Okolo celého sklíčka som skladala konáriky a upevňovala ich špagátom. Je možné použiť aj lepidlo, ak by ste to chceli mať pevné a isté, no dá sa to aj "ekologicky" previazať špagátom, celé olemovať jutou a drží to. 

Brečtanový veniec som plietla bez "kostry" či nejakej predlohy. Použila som iba dlhé stonky brečtanu, ktoré sú krásne ohybné a pevné. Pozapletala som ich do kruhu a kraje som dozdobila kvetmi a srdcom, ktoré je upletené z dreva a namaľované bielou farbou. 

Výsledok:
• radosť z práce
• minimum odpadu (iba do kompostu - ihličie, kvety)
• brečtan vydrží byť dlho čerstvý
• juta a drôt sa dá opätovne použiť na výzdobu 
• svietniky sú ekologické bez plastu, kam sa vložila sviečka

Keď som bola navštíviť cintoríny a videla obrovské kopy plastov v odpade, bolo mi smutno... Snáď si ľudia niekedy uvedomia, že sa to dá aj inak a "tým hore" je to aj tak jedno, či dáme na hrob najdrahšiu kyticu a milión sviečok z plastu, alebo skúsime alternatívu a radšej si na nich spomenieme v tichu a v modlitbe :)

...a takisto ku kreatívnej práci nechýbala kávička v smalťáčiku s dizajnom diviačika ♥

Komentáre

ma.k Krásne.

Mne je tiež smutno pri pohľade na to množstvo sviečok v plastových obaloch a vždy si spomeniem ako sme ako deti zapichávali obyčajné biele sviečky do kovovvého stojanu, ktorý vyrobil môj otec. bolo to oveľa krajšie a pri cintoríne ešte nebol zaparkovaný obrovský kontajner, lebo nebolo treba.

2018-11-06 08:50:042x

LUKYKUKI presne z tohto dôvodu, že aj tento sviatok sa stal len konzumným sviatkom, ho v podstate ignorujem a na blízkych často spomíname doma v príhodách a v spomienkach. A keď máme chuť, zapálime doma sviečku. Nemusíme kvôli tomu v predpísaný deň zamoriť cintorín plastovým gýčom...

2018-11-06 08:55:191x

AdharaDecor Aj ja som stúpenec eko ozdôb (nielen) na hroby, len kvety mávam umelé. Pritom, aj tie by sa dali recyklovať, používať znova z roka na rok... škoda, že ich všetci vyhadzujú.

2018-11-06 17:23:022x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
judit_atelier
judit_atelier
109 predaných ks, 27 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

originálna slovenská móda i bytové doplnky inšpirované dobrodružstvom ↟↟↟

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - hrnček diviačik - 9788751_hrnček diviačik by judit_atelier
 2 komentárov
 Páči sa 20 ľudom
13,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »