Domov » Žurnál+ » Autor: Dominika Voľanská

Žurnál+

Čičmany v Thajsku

Dominika V. » Blogy / 2018-07-09 13:00:02 /  Pridaj komentár / 14 lajkov

 

Folklórna tematika sa čím ďalej tým viac dáva do popredia v dizajne výrobkov. Čičmanské ornamenty majú v sebe oveľa hlbší význam ako sme doteraz tušili. Geometrické tvary, zdvojené znaky, striedanie či línia jednotlivých znakov vytvárajú magickú formu umenia. 

Z histórie vieme, že tomuto umeniu sa na Slovensku venovali hlavne ženy, ktoré preniesli inšpirácie z výšiviek kroja na steny zrubových domčekov. A nebolo to len umenie, ale aj praktickosť v tom, že farbu (vápno alebo hlinený kal) nanášali na špáry v dreve, kde sa drevo spájalo, čím ich utesňovali, aby neunikalo teplo z domova a zároveň aj skrášľovalo obydlie. Každá línia znakov, ktorá bola maľovaná, bola prispôsobená línii naukladaných zrubov z dreva, ktoré tvorili os.

Každý znak v sebe niesol symboliku, akúsi "alchýmiu živlov": voda (vlnovka), vzduch (špirály), zem (kosoštvorce, štvorce), oheň (cikcak) a živel dreva (trojlístky, čiary). Každý znak mal svoje miesto. Na trámy sa maľovali čiarky zvisle, čím ich opticky "zužovali". V okolí okien sa maľovali šípky a trojlístky, ktoré znamenali prinášajúcu energiu do domu. Rohy domov sa zakončovali krížikom alebo krúžkom, malo to vraj zabraňovať úniku energie a ochranu pred zlými duchmi. Trojlístok symbolizoval neustály rast, rozvoj a zdravú rodinu - z dvoch lístkov (mama a otec) sa vyvíja tretí (dieťa). Špirály pravotočivé a ľavotočivé spojené so stonkou, zvisle obrátené znamenali "kvet života", ktorý sa vysvetľuje ako rozmanitosť života muža a ženy vo vzájomnosti a rovnováhe. Vlnovka alebo ako "cik cak" spojené s bodkou vyjadrovali cestičku života človeka, že "raz je v živote hore a raz dole". Línia srdiečok striedajúcich sa so špicom nahor a nadol predstavovali mužský a ženský princíp.

 

 

Ktovie, či je toto všetko pravdou a či si to len ľudia po svojom nevysvetlili, no mňa fascinuje najviac to, aká súvislosť je medzi čičmanskou ornamentamikou a inými ornamentami vo svete ako napríklad v keltskej, indiánskej či tibetskej ornamentálnej tvorbe. 

 

 

Bola som sa osobne pozrieť ako to vyzerá v Thajsku, kde človek môže nájsť podobné umelecké skvosty, no nie tak pekne vymaľované na domčekoch, ale v chrámoch. Budhisti pomocou farebných pieskov, ktoré odrážajú svetlo, vytvárajú obrazce, ktoré vyjadrujú podobné znaky ako tieto naše ornamenty. Vyžaduje si to dávku trpezlivosti, no pre nich je to formou modlitby. Predstavila som si, ako čičmanskí ľudia, kedysi museli tiež s dávkou trpezlivosti maľovať tieto naše skvosty, ktoré obdivuje celý svet. 

V jednoduchosti je krása. ♥

 

 

Pre krátku ukážku vám predstavujem môj nový výrobok vo folklórnej tematike - plátenú tašku, ktorú som vlastnoručne ušila zo 100% bavlny a namaľovala ručne na čierny podklad. Cieľom bolo v minimalistickej podobe vyjadriť jedinečnosť a krásu čičmanskej ornamentamiky.

 

 

A, samozrejme, že nechýbal ani fotoshooting, ktorý prebiehal v Chrámovom komplexe v ChangMai :) 

 

 

V Thajsku sme sa zdržali tri týždne, kde sme prešli celú krajinu od juhu ostrova Ko Lantha až po severné mestečko ChangMai, kde vznikli tieto momentky. Táto dobrodružná cesta bola mojou prvou návštevou Ázie, ktorú som si hneď zamilovala. Thajsko je krajinou vysmiatych ľudí. Naozaj na každom kroku človek stretol vysmiateho Thaičana, ktorý vám spravil hneď deň krajším. V Thajsku sa vykúpete v krásnych azúrových moriach a nájdete tu aj najkrajšie pláže na svete. Najslávnejšia Maya Beach, ktorú preslávil Leo DiCaprio vo filme Pláž vás ozaj chytí za srdce ♥

Okrem nádhernej prírody Thajsko ukrýva skvosty práve v chrámových komplexoch, ktoré nadšencov histórie a architektúry určite zaujme. A taktiež ich domáce jedlá na trhoch urobené pred vašim zrakom mi doma na Slovensku chýbajú. 

 

 

Plátennú tašku si môžete objednať na odkaze: https://www.sashe.sk/judit_atelier/detail/cicmanska-platenka

Fotky a úprava: Pavel Višňovský portfólio

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
judit_atelier
judit_atelier
103 predaných ks, 25 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

originálna slovenská móda i bytové doplnky inšpirované dobrodružstvom ↟↟↟

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - čičmanská plátenka - 9518390_čičmanská plátenka by judit_atelier
 1 komentárov
 Páči sa 28 ľudom
18,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »