Domov » Žurnál+ » Autor: Juraj Mikláš

Žurnál+

SAShE seriál – SAShE Fotoškola

Ako fotiť šperky medzi záchodom a šporákom.

SAShE Fotoškola - 8.časť - Upravujeme fotky v PC - Prehľad

Juraj M. » Rady predajcom / 2012-06-06 19:18:33 /  12 komentárov / 164 lajkov / 2103x zobrazený

Úprava fotografií je veľmi široký pojem. Málokedy sa stane, že je fotka pripravené na nahratie na web hneď taká, ako ju stiahneme z fotoaparátu. Niekedy stačí málo, niekedy je potreba úprav viac, záleží tiež od požadovaného výsledku.

Medzi najčastejšie úpravy patrí:

  • Orez fotografie
  • Úprava svetelnosti
  • Úprava/Oprava farebnosti
  • Retušovanie
  • Zmenšenie pre účely nahratia na web

Vačšinu úprav robíme žiaľ z toho dôvodu, že pôvodná fotografia bola odfotená nesprávne. Fotka má zlú kompozíciu, je tmavá, má nesprávne farby a stôl je špinavý. To je veľa práce a určite by stálo za to dať si na tieto veci pozor už pri fotení. Úprava v PC nie je všemohúca a ak ide o opravu chýb pri fotení, vždy je to na úkor kvality.

Orez fotografie

Orez fotografie použijeme, ak máme na fotke viac zabratej scény, ako potrebujeme zobraziť. Pri fotení si všímame ako máme zaplnenú celú plochu fotky, čo máme v rohoch a čo na krajoch. Orezávanie v PC ide veľmi na úkor kvality, hlavne ak chceme použiť len malú časť z pôvodnej fotky.

Orez robíme s ohľadom na kompozíciu, tak aby nám na krajoch fotky nič nepôsobilo rušivo.

Orez používame tiež vtedy, ak potrebujeme zmeniť pomer strán fotky, napríklad ak chceme mať fotografie štvorcového formátu.

Úprava farebnosti

Úpravou farebnosti budeme chcieť docieliť, aby sa farba na monitore čo najviac priblížila skutočnej farbe. To je naozajstná veda, aj vďaka tomu, že každý monitor zobrazuje farby viac, či menej odlišne. Základom by zase malo byť správne nastavené vyváženie bielej vo fotoaparáte. Niekedy je oprava zlého vyváženia bielej nemožná a nezostáva len veci prefotiť.

Úprava svetelnosti

Úpravu svetelnosti používame väčšinou tiež len ako opravu nesprávne odfoteného záberu. Ak fotografie z fotoaparátu vychádzajú príliš svetlé alebo príliš tmavé, bolo by vhodné sa naučiť používať kompenzáciu expozície. Ak sme na to nemysleli, môžeme použiť úpravu jasu a kontrastu. Ak chceme viac kontroly, zvolíme úravu cez Úrovne/Levels, a ak chceme svetelnosť upravovať ako profíci, upravujeme ich cez Krivky/Curves.

Svetelnosť a farebnosť sa dá samozrejme upravovať selektívne, teda nie na celej fotografii rovnako, čo sa využíva pri štylizovaných úpravách reklamnej fotografie

Retušovanie

Retušovanie je pojem široký, zahŕňa základné opravy nečistôt na fotografii, prachu, zabudnutých nepotrebných vecí v zábere, až po zložité retuše reklamných fotografií.

Do úprav fotografií patrí tiež spájanie viac fotiek do jednej, pridávanie rámikov, nápisov. Tieto úpravy nie sú pre účely predaja sa SAShE veľmi vhodné, najlepšie pôsobí ak je fotografia čistá a jasná.

Zmenšovanie fotografií

Všetky úpravy by sme mali robiť v rozmeroch pôvodnej fotografie a tak isto si tako uloženú fotografiu uložiť v čo najväčších rozmeroch. Niekedy predajcov oslovujEme s požiadavkou na dodanie fotografií určených do tlače, prípadne na billboardy, kde je potrebná najväčšia možná veľkosť. Určite si vždy nechávajte aj pôvodné neupravené originálne fotografie!

Pre účely uploadu/nahratia fotiek na SAShE je ich je ale vhodné zmenšiť, hlavne s ohľadom na rýchlosť uploadu vášho internetu, nahratie zmenšených fotiek môže trvať rádovo kratšie.

Ako dosiahnuť jednotlivé spomenuté úpravy fotografií si postupne vysvetlíme v budúcich dieloch Fotoškoly.

Prehľad programov na úpravu fotografií

Programy na úpravu fotografií môžeme rozdeliť na tie ONLINE - to sú také ktoré bežia na internete v okne prehliadača teda napr. Firefoxu, Google Chrome aleb Internet explorera, a na tie ostatné, ktoré si nainštalujete na svoj počítač a tam ich spúšťate, fungujú aj bez internetu. Programy bývajú buď zdarma, alebo by sa za ich inštaláciu malo platiť. Z našej ankety vyšiel ako výrazne najpoužívanejší program Photoshop, teda ten úplne najdrahší, necháme to radšej bez komentára.

Online programy:
Online programy sa vyznačujú tým, že nie sú naviazané na konkrétny počítač, ako Google Docs, Facebook alebo niečo podobné, do browsera naťukáte adresu, prihlásite sa a pracujete z akéhokoľvek počítača.

 

Windows/Mac/Linux programy:
Tieto programy sa klasicky inštalujú na konkrétny počítač, na stránke programu je linka na stiahnutie inštalačného programu.

  • Google Picasa -  Najrozšírenejší free program na základnú úpravu fotografií (Windows)
  • Gimp - Bezplatný program pôvodne pre OS Linux, vhodnejší na zložitejšie kompozície vrstiev a úprav (Linux, Windows)
  • MS Office Picture Manager - Program bezplatne pridávaný ku kancelárskemu balíku MS Office, nie veľmi vhodný
  • Adobe Photoshop / Lightroom - Programy od Adobe sú to najviac čo môžete dostať. Na úpravy fotografií aké požadujeme, je oveľa vhodnejší program Lightroom, ako Photoshop. Redakcia SAShE.sk všetky fotky upravuje v programe Lightroom. (Windows/Mac)
  • iPhoto / Aperture - Vynikajúce programy na úpravu fotografií dostupné len pre platformu Apple (Mac)

Z prieskumu používanosti vzišli ešte ďalšie vhodné programy, Photofiltre (Windows), Photoscape (Windows), Zoner (Windows) avšak po analýze nám naozaj najvhodnejší vyšiel program Google Picasa, v čase písania článku dostupný vo verzii 3.9.

Nabudúce sa začneme venovať konkrétnym postupom základných úprav v konkrétnych programoch. Ako zástupcov sme zatiaľ vybrali programy, ktoré nám prišli najvhodnejšie, alebo ich používa najviac ľudí, budú to Google Picasa a Adobe Photoshop.

Ďalej čítať:  9.časť - Úprava fotiek v Google Picasa »

« späť na obsah

Komentáre

amynal skvelé rady od Juraja, ako vždy... teším sa hlavne z prehľadu programov na úpravu fotografií, ušetrí to kopu času+sa tam mihá nejaká parádna modelka:))

2012-06-06 19:23:27

E.KA :-))

2012-06-06 19:57:19

ornament vďaka, na toto som čakala. mám za sebou 4 roky vo fotokrúžku a 8 rokov aktívneho fotenia, 2 fotky som mala na výstave, no úpravy v PC- to nie je moje gusto. takže malé podučenie nezaškodí.

2012-06-06 20:02:39

HAPRO Riadim sa pravidlom 20/80 . Je lepšie pri pridávaní nového výrobku venovať 20% času na prípravu fotenia a ušetriť tak zvyšok času na rôzne doplňujúce úpravy . Ak nemáte dobré podmienky na kvalitnú fotografiu radšej počkajte na druhý deň ,denné svetlo je to najlepšie. Ale aj s tým treba vedieť pracovať . Ak čítate žurnály od Juraja pozorne tak Vám to nebude robiť problémy. Vypnite blesk a poďme na to. Vďaka Juraj , tvoje informácie sú na nezaplatenie. :)

2012-06-06 20:10:2911x

Art-inka super, ďakujééém , už sa teším na ďalší level , hneď teraz som io stiahla Google Picasa a budem sa tešiť na rady ako s ním narábať , ešte raz vďaka, jklm ☺

2012-06-06 20:14:31

domculienka tieto rady sú skvelé! aj keď z tohto mi je v podstate všetko známe (sama som sa to nejak naučila) tak som zvedavá na ďalšie časti, ktovie či mi nejaké dôležité veci pri "samoštúdiu" neušli :)

2012-06-06 22:13:20

kreativnepotreby fíha, to je super článok!!! ja používam Gimp, tak sa teším a dúfam, že tiež príde naň rada

2012-06-06 22:30:39

jklmn  REDAKCIA  jou, ja si uvedomujem že vačšina vecí, čo sme doteraz preberali, sú totálne základy, ale musíme to prebrať aby sme sa v ďalších častiach mali o čo oprieť aj u tých predajcov, ktorým doteraz fotky nič nehovorili.

2012-06-06 23:34:367x

Kats juuuj, konecne viem, ze sa da upravovat selektivne svetelnost a farebnost. stale mi vrtalo hlavou, ako tam dostat tmave rohy na fotke!!! :-D snad to najdem aj v programe

2012-06-07 10:58:58

lubacreate super články pre ľudí, čo sa tomu nerozumejú alebo nemajú čas!

2012-06-07 16:16:23

Marabu Super a dikesák aj za online tipy

2012-06-07 22:14:54

mary.f Picasa používam už dlho a je super , ale rada sa naučím/doučím rôzne fintičky :)

2012-06-12 13:33:42

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
jklmn
jklmn
50 predaných ks, 4 hodnotenia

Páči sa mi keď sú veci dotiahnuté, keď pôsobia profi aj keď sú handmade a na kolene. Keď má produkt koncept, nápad a je úžitkový. Keď má taška vnútorné vačky a šnúrku s karabinou na klúče.


Pôvodné meno jklmnpqrst

SAShE Fotoškola

www.sashe.sk/serial/fotoskola

Ako fotiť šperky medzi záchodom a šporákom.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »