Domov » Žurnál+ » Autor: Juraj Mikláš

Žurnál+

SAShE seriál – SAShE Fotoškola

Ako fotiť šperky medzi záchodom a šporákom.

SAShE Fotoškola - 7.časť - Fotografujeme zrkadlovkou, vymieňame objektívy

Juraj M. » Rady predajcom / 2012-05-30 17:41:46 /  14 komentárov / 124 lajkov / 979x zobrazený

Na trhu sú v ponuke digitálne fotoaparáty rôznych druhov. A aj rôznych cien. Povieme si o nich pár informácií. Zameriame sa na zrkadlovky, ich výhody, nevýhody a pozrieme sa na zub aj objektívom.


Rozdeliť všetky fotoaparáty do niekoľkých skupín je v dnešnej dobe ťažké, keďže sa nám skupiny začali prelínať. Dohodnime sa, že sa budeme baviť o digitálnych fotoaparátoch (teda o tých, ktoré nefotia na film) a rozdelíme ich na:

  • Kompaktné fotoaparáty - bez hľadáčika (hľadáčik je tá vec, ku ktorej sa prikladá oko)
  • Elektronické zrkadlovky - s elektronickým hľadáčikom
  • Digitálne zrkladlovky - s reálnym hľadáčikom so zrkadlom

Tieto skupiny sa obvykle líšia i cenou, i kvalitou fotografií.

Medzi hlavné vlastnosti fotoaparátu, ktoré vplývajú na fotografie patrí druh objektívu, citlivosť (ISO) a veľkosť snímača. V tomto samozrejme vedú reálne digitálne zrkadlovky (ďalej len zrkadlovky), nakoľko majú výmenné objektívy a najväčšie a najcitlivejšie snímače.

Citlivosť snímača znamená, že vedia aj pri slabom osvetlení urobiť krásne nezašumené fotografie.

Veľkosť snímača má vplyv na veľmi dôležitú vec a to je hĺbka ostrosti.

Hĺbka ostrosti
Hĺbka ostrosti vyjadruje, ako veľká časť fotografie je zaostrená a ktoré časti sú už neostré - a hlavne ako veľmi sú neostré - a teda ako je fotený objekt opticky oddelený od pozadia. Pod malou hĺbkou ostrosti rozumieme že je zaostrená len malá časť scény - napr. sú ostré len detaily vzdialené 115 až 130 cm. Pod veľkou hĺbkou ostrosti rozumenie, že sa ostré javia detialy napr. od 150cm až do nekonečna. Najlepšie je to vidieť na obrázkoch nižšie.

Prvý záber bol odfotený našim testovacím kompaktom SONY W510.

Kompaktný fotoaparát má najmenší snímač a preto má veľmi veľkú hĺbku ostrosti, ostré je skoro všetko a to čo nie je ostré, je rozostrené len málo. Žiadnym nastavením už menšiu hĺbku ostrosti na tomto zábere nedocielite. Malú hĺbku ostrosti majú kompakty len pri fotení vecí z blízka, rádovo centimetrov.Oproti tomu zrkadlovka (aj tá najlacnejšia) má oveľa väčší snímač a s hĺbkou ostrosti sa dá preto ďalej pracovať. Hĺbka ostrosti okrem veľkosti snímača záleží i na ďaľších veciach, ohniskovej vzdialenosti a svetelnosti objektívu. O ohniskovej vzdialenosti platí, že čím je väčšia, to znamená čím si vec viac priblížite, tým hĺbku ostrosti zmenšíte.
Veľmi veľký vplyv na hĺbku ostrosti má svetelnosť objektívu, resp. nastavená clona (svetelnosť objektívu vyjadruje najmenšie clonové číslo, ktoré sa dá na objektíve nastaviť).

Na obrázku je ten istý záber odfotený zrkadlovkou Canon 550D s obejktívom 18-55mm dodávaným k nej. Ohnisko je na 55mm tj. max. zoom. Svetelnosť tohoto objektívu je pri tomto ohnisku f5.6. Vidíme že fotografia pôsobí úplne iným dojmom ako tá z kompaktného fotoaparátu.Na ďaľšom obrázku sme fotoaparátu vymenili objektív za Canon 50mm f1.8, čo je objektív v cene okolo 100Euro. Clona 1.8 namiesto 5.6 spôsobila ešte výraznejšie rozostrenie pozadia.

 

Tento hlavný rozdiel zrkadlovky oproti aj tomu najdrahšiemu kompaktu je o niečo menej viditeľný pri fotografovaní väčších predmetov, z väčšej vzdialenosti, teda oblečenia, alebo tašiek.

Rozdiel medzi tymito troma fotkami nie je obrovský, niekto si ho možno ani nevšimne. Rozdiely v tonalite, jase, či kontraste sa dajú vždy minimalizovať úpravami v PC. Evidentná je iba zmena hĺbky ostrosti, tj. ako sú ostré stromy v pozadí a teda ako je od pozadia oddelená a zvýraznená samotná modelka. Či táto "profesionalita", ktorú zrkadlovka do fotky vnesie, stojí za investíciu do drahšieho fotovybavenia nechávame na každého zvážení.

Jasné je tiež ale to, že zrkadlovka nikoho neurobí fotografom, k dobrej fotke je potrebné trocha viac. Vo fotení v exteriéri napr. hneď to, kam sa má postaviť modeLka, kam fotograf a kam umiestniť slnko. Pri fotení celej postavy je oveľa dôležitejšia celková produkcia, tj. výber modelky, prostredia a rekvizít, ako samotná technika. Určite sa k tejto téme ešte vrátime, zatiaľ povieme len toľko, že treba skúšať a skúšať.

V nasledujúcich častiach sa začneme zaoberať fotkou od momentu ako JPG súbor opustí fotoaparát, teda úpravou fotografií v počítači. Napríklad aj tým, ako sa dopracovať k fotke ako je vyššie, keď pôvodný súbor vyzeral len takto:

Ďalej čítať:  8.časť - Upravujeme fotografie - Prehľad »

« späť na obsah

Komentáre

HAPRO Juraj, Juraj, opäť si u mňa zabodoval. Informácie majú nielen veľkú cenu ale aj HĹBKU a OSTROSŤ. Je mi jasné ,že dnes som skončil , pretože so svojím kompaktom veľa toho nevymyslím. Bóže už aby bola ďalšia streda. :)

2012-05-30 18:33:4622x

bazu super, dakujem moc :)

2012-05-30 21:26:291x

butterka perfídžo :) dakujeme!

2012-05-31 09:16:29

lubacreate fíha, no vidieť to...

2012-05-31 19:02:44

katarina_maluje ale v konečnom dôsledku si človek povie- načo vymakaný foťák, keď sa všetko aj tak musí upravovať a aj sa v pohode upraví doma v pcku.. ale inak super žurnálos :)

2012-05-31 19:54:051x

zofiac Ja chcééééém dobrý foťáááák . . .

2012-06-01 13:16:221x

treperenda asi tak zofiac ... bohuzial mi nie az tak solventni alebo my tí ktorí nemáme veľa dôvodov investovať do foťákov by sme ocenili ešte aj žurnál ako fotiť so 100-eurovým kompaktom :D

2013-02-26 22:55:401x

Marymade super zurnalik..mam fotacik, no akosi stale neviem ako s nim poriadne narabat :-/ Dakujem za nejake rady :-) Len keby som vedela, kde na fotaku si nastavit to F...na dispeji sice vidim, ze mam tam F4, ale kde to zmenit?! ach jaj...

2013-03-26 13:12:161x

kalidios mám canon eos 1100d, objektívy 18-55mm, a 50mm f1,8, teda objektívy ktoré si použil aj ty ( dúfam že môžem tykať), stále mám pocit a aj s tvojích fotiek že ten základný fotí lepšie ako tá 50, krajšie farby, väčšia ostrosť, a okrem iného mi veľmi vyhovuje pohyblivá ohnisková vzdialenosť, ? alebo sa mýlim??

2013-07-05 12:38:40

rohe na hlbku ostrosti ma vplyv len ohnisko a clona a ich vzajomny vztah. cim vacsie ohnisko a mensia clona tym vacsie rozmazanie. velkost snimaca s tym nema nic do cinenia.

2013-10-22 09:37:32

jklmn  REDAKCIA  až na to, že pri objektívoch kompaktov sa udáva ohnisko prepočítané ako by mali 35mm snímač. akurát že nemajú. potom hĺbka ostrosti závisí od veľkosti snímača. ak má kompakt uvedené že má objektív 28-100mm, v skutočnosti má napr. 4-17mm lebo má menší snímač.

na hĺbku ostrosti má tiež veľmi veľký vplyv vzdialenosť objektu, na ktorý zaostrujem, od fotoaparátu.

2013-10-24 10:01:37

rohe samozrejme, tak ako aj vzdialenost pozadia, ktore ma byt rozostrene za objektom, na ktory ostrim, ale to sa uz ide prilis do detailov:) ale samotna velkost snimaca nema ako ovplyvnit hlbku ostrosti, jeho velkost ma len vplyv na ohniskovu vzdialenost, a ta, ako som uz pisal, ma priamy vplyv na hlbku ostrosti.

2013-10-25 14:59:54

jklmn  REDAKCIA  vzdialenost pozadia nema na hlbku ostrosti vplyv, ta je rovnaka nech je pozadie akokolvek daleko. samozrejme ze cim je dalej, tym je viac rozostrene, ale nema to nic s hlbkou ostrosti.

2013-10-27 18:50:41

rohe ano, tak som to myslel, zle som a vyjadril :)

2013-10-28 11:24:26

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
jklmn
jklmn
50 predaných ks, 4 hodnotenia

Páči sa mi keď sú veci dotiahnuté, keď pôsobia profi aj keď sú handmade a na kolene. Keď má produkt koncept, nápad a je úžitkový. Keď má taška vnútorné vačky a šnúrku s karabinou na klúče.


Pôvodné meno jklmnpqrst

SAShE Fotoškola

www.sashe.sk/serial/fotoskola

Ako fotiť šperky medzi záchodom a šporákom.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »