Domov » Žurnál+ » Autor: Ema Korytiaková

Žurnál+

Ema K. » Nepublikovaný!! /  Pridaj komentár

V hlavnej role dvojitá gázovina

Svieže šaty, jemné blúzky, nadýchané sukne či overaly. Na gazovinu, tiež nazývanú mušelín narazil už snáď každý. Jemná látka, príjemná na dotyk, ktorá je ľahká a vzdušná. Čo viac si priať od letných kúskov? Niet divu, že oslovila toľkých designerov a tvorivých ľudí. Ja sama som jej podľahla na prvý dotyk, a rozhodla som sa z nej pripraviť značnú časť mojej ponuky pre najmenších. Pre tých ktorý si pod pojmom gázovina predstavia v prvom rade trojcípu šatku, alebo by sa chceli dozvedieť niečo viac som pripravila malé vysvetlenie.


Gázovina je nádherne jednoduchá a mäkká textília, ktorá existuje už po stáročia. Má voľne tkané priadze s otvorenou väzbou, vďaka ktorým je priedušná a pružná. Názov je odvodený od mena palestínskeho mesta Gazy, kde sa predpokladá, že látka vznikla. Pôvodne sa vyrábala z hodvábu a používala sa na odevy. V súčasnosti existuje mnoho variácií. Nájdeme gázovinu z ľanových, bavlnených či bambusových vlákien a ich zmesí, vrátane gázy na lekárske účely.

Dvojitá bavlnená gázovina, sa ako to z jej názvu vyplýva, skladá z dvoch tenkých a voľne tkaných vrstiev bavlny, ktoré sa navzájom spájajú. Tieto stehy tvoria jemnú mriežku po celej textílii, ktorá je sotva viditeľná, čo vo výsledku prináša tak vzdušný materiál príjemný na telo. Pritom je ale dostatočne pevný a stabilný. Oproti jednoduchej bavlnenej gázovine sa vyznačuje väčšou nepriehľadnosťou, vďaka čomu ju nie je nutné podšívať a hrejivejšiemu pocitu na dotyk.

Údržba gazoviny nie je náročná, pri odevoch odpadáva potreba žehlenia, nakoľko samotná látka má tendenciu sa počas nosenia “vrásniť”, čo znamená že vyzerá dobre aj pokrčená a tak to má byť. Ak máte predsa len potrebu, po praní Váš kúsok jemne prežehliť, použite veľa pary. Najbezpečnejšou metódou na pranie je pranie v rukách pri nízkych teplotách.

Šitie s dvojitou gázovinou nie je náročne, ale netreba zabudnúť na niekoľko vecí. Pri práci s touto tkaninou by ste mali používať dlhšie stehy ako bežne. Ak je to možné snažte sa vyhnúť trhaniu stehov, pretože pri nepatrnej manipulácii môže dôjsť aj k roztrhnutiu tkaniny. Kvôli veľmi nízkej gramáži látky sa po opratí môže výrazne zraziť, preto ak Vám vo výsledku záleží na veľkosti Vašeho diela, nezabudnite látku predprať predtým, ako začnete strihať. Pri výbere látok, treba byť ale obozretný, nakoľko nie všetky látky s názvom mušelín sú vyrobené rovnako, a záleží na tom z ktorej časti sveta predávajúci pochádza. U zámorských predajcov hľadajte radšej pod pojmom dvojitá gázovina (double gauze).

V súčasnosti je gazovina trendy látka pre rôzne druhy odevov, ale tento materiál je, vďaka svojim vlastnostiam, dlhodobo obľúbený aj pre bábätká. Pôvodne sa často využíval na plienky (trojitá gázovina). Dnes z neho nájdeme najrôznejšie detské doplnky, ako zavinovacie plienočky, prikrývky, obliečky, uteráky, osušky či prítulných maznáčikov. Na sashe nájdeš množstvo neodolateľných kúskov. Krásna mušelínová plienočka či osuška je podľa mňa ideálny darček k narodeniu dieťatka, ktorý zaručene poteší a neostane nevyužitý. Netreba sa ani trápiť nad vhodnou veľkosťou :) 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
je.jo
je.jo
14 predaných ks, 9 hodnotení

Vitajte v mojej malej krajčírskej dielni, ktorá je plná pestrých látok, roztomilých vzorov a detských strihov.
Bude mi potešením podeliť sa s Vami o moju radosť zo šitia, umocnenú láskou k našim najmenším.


Pôvodné meno EmaKorytiakova

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »