Žurnál+

Vtáky v zime

jaziwoodstudio2 predané ks

Jaroslav Š. » Blogy / 2023-01-08 07:00:01 /  6 komentárov / 30 lajkov / 293x zobrazený

Mojím koníčkom okrem dreva je fotenie vtákov. Vtáky fotím najčastejšie u mňa na záhrade alebo v blízkom okolí. Pri fotení vtákov si môžete výborne oddýchnuť, zrelaxovať a vyčistiť hlavu.

Prišla zima, prvý sneh a mráz. Pre vtáky je zima veľmi ťažké obdobie. Mráz, sneh, studený vietor a znížená možnosť nájsť si potravu spôsobuje neraz aj ich uhynutie. Preto je teraz ľahšie prilákať ich do Vašej záhrady. Je to veľmi jednoduché ak im poskytnete to, čo potrebujú na prežitie. Hlavným lákadlom je kŕmidlo.

 

                                                           vrabce v kŕmidle

 

Prikrmovanie vtákov je ten najlepší spôsob ich prilákania a pomoci. Vtáky si rýchlo zvyknú na prikrmovanie a tým si zabezpečíte ich spoločnosť. Odvďačia sa Vám v lete znížením výskytu škodcov a aj spevom.

Pri kŕmení vtákov je dôležité aby do kŕmidla nepršalo, čo zabezpečí široká strieška. Kŕmidlo je potrebné pravidelne čistiť od zvyškov potravy aby tam nevlhla a neplesnela. Občas je dobre ho vydenzifikovať napr. octovou vodou. Do kŕmidla rozhodne nepatrí korenistá a slaná potrava, taktiež plesnivá a skazená potrava a chemicky ošetrené semienka. Takouto potravou by sme im viac uškodili ako pomohli. Je dobre v jeseni pri zbere úrody nechať pár plodov na stromoch, vtáky si ich nájdu a pochutia si na nich. Na nechanom ovocí si často pochutia ďatle.

 

                                                                    ďateľ

   

Najčastejšími návštevníkmi mojich kŕmidiel sú vrabce a sýkorky. Napr. sýkorka má teplotu tela v zime nízku a príjem potravy má asi každých 15 minút. Preto ich vidíte na kŕmidle takmer nepretržite.

 

                                                           

                                                             sýkorky

  

Drozdy a žlny sa v lete kŕmia chrobákmi a červami v tráve ale nepohŕdnu ani larvami v kôre stromov. Drozdy sú charakteristické tým, že keď sa k nim priblížite tak neuletia ale odletia len kúsok od Vás a znovu sa kŕmia.

 

                                                             drozd čierny

 

                                                               žlna zelená

 

Straky sú veľmi plaché ale inteligentné. Ako jediný druh z vtákov dokáže v zrkadle rozoznať svoj odraz. Dlho pozorujú miesta s potravou kým sa k nim odhodlajú priletieť ale zjedia všetko čo im ponúknete - ovocie, suchý chlieb, zemiaky aj mäso. Straky dokážu spoločne zaútočiť na iných vtákov. U mňa na záhrade raz kŕdeľ šiestich strák zaútočil na hniezdiaceho sokola myšiara. Bol to tvrdý boj a bolo vzrušujúce pozorovať ako sa sokol dokázal ubrániť tejto presile a víťazne ich zahnať od svojho hniezda. Stretnutie našej Cáry so strakou si môžete pozrieť na videu:

 

 

                                                          straka čiernozobá

 

Dravce ako sokol myšiar či myšiak hôrny hniezdia pri záhrade a číhajú okolo kŕmidiel na menšie vtáky, ktoré sú ich prirodzená potrava. Preto treba kŕmidla umiestňovať na také miesta, kde sa malé vtáky majú možnosť pred nimi schovať. Je to v blízkosti stromov, kríkov a domov. Musíme myslieť aj na to aby sa do kŕmidla nedostali mačky alebo kuny. Môžeme ho umiestniť na kovový stĺpik prípadne ak je drevený tak drevo obaľte plechom aby sa mačacie drápky nemali o čo zachytiť. Alebo môžeme použiť inú zábranu aby sa mačky nedostali ku kŕmidlu.

 

                                                          sokol myšiar

 

Raz som niečo robil v dielni a začul som prenikavý škriekot sliepky. Vyšiel som von pozrieť čo sa deje nakoľko sa mi po záhrade premávajú sem - tam líšky, jazvece aj kuny. Pár metrov odo mňa som zbadal nádherného myšiaka hôrneho ako sedí na ešte živej sliepke a trhá jej perie zo záhlavia. Zatlieskal som, myšiak majestátne rozprestrel krídla a odletel. Sliepku som zachránil, prežila to ale niekoľko dní nevyšla von z kurína.

 

                                                            myšiak hôrny

 

Na kŕmidle sa objaví aj sojka. Tá má rada hlavne kukuricu a slnečnicu. Pochutí si však aj na orechoch. Je typická svojím blankytne modrým pásom na krídlach. Je aj veľmi plachá a pri najmenšom nebezpečenstve začne prenikavo škriekať a upozorňovať ostatné vtáky.

 

                                                               sojka škriekavá

 

 

                                                                brhlík lesný     

 

                                                            škorec lesklý

 

Pamätajte, že ak sa budete o vtáky starať v zime budú sa do Vašich záhrad vracať a neopustia Vás ani po zvyšok roka nakoľko sa radi vracajú tam, kde je dostatok potravy. Budú u Vás hniezdiť, chytať hmyz a čistiť stromy a užitkové kríky od škodcov. Nie je krajšie ráno ako ráno plné vtáčieho štebotu a čvirikania.

Komentáre

taliaa krásne fotky.

2023-01-04 04:57:20

imageB Krásne :). Áno, vtáčikov máme veľmi radi a s radosťou ich pozorujeme. Samozrejme aj v zime ich kŕmime :). Je to milé, keď je ich plná záhradka :). Nech sa darí !

2023-01-05 14:12:05

jaziwoodstudio ďakujem za komentár, aj Vám nech sa darí

2023-01-05 14:39:02

Cierny.Sokol Super!

2023-01-09 14:29:45

SylviaIvanko Nádherné fotky a poučné čítanie, ďakujem Vám za krajšie ránko. Teším sa na ďalší článok.

2023-01-10 07:45:30

huki super celé:-)

2023-01-13 19:19:14
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte