Jaroslav Š. » Blogy / 2023-01-08 07:00:01 / 6 komentárov /
30 lajkov / 293x zobrazený
Mojím koníčkom okrem dreva je fotenie vtákov. Vtáky fotím najčastejšie u mňa na záhrade alebo v blízkom okolí. Pri fotení vtákov si môžete výborne oddýchnuť, zrelaxovať a vyčistiť hlavu.
Prišla zima, prvý sneh a mráz. Pre vtáky je zima veľmi ťažké obdobie. Mráz, sneh, studený vietor a znížená možnosť nájsť si potravu spôsobuje neraz aj ich uhynutie. Preto je teraz ľahšie prilákať ich do Vašej záhrady. Je to veľmi jednoduché ak im poskytnete to, čo potrebujú na prežitie. Hlavným lákadlom je kŕmidlo.
vrabce v kŕmidle
Prikrmovanie vtákov je ten najlepší spôsob ich prilákania a pomoci. Vtáky si rýchlo zvyknú na prikrmovanie a tým si zabezpečíte ich spoločnosť. Odvďačia sa Vám v lete znížením výskytu škodcov a aj spevom.
Pri kŕmení vtákov je dôležité aby do kŕmidla nepršalo, čo zabezpečí široká strieška. Kŕmidlo je potrebné pravidelne čistiť od zvyškov potravy aby tam nevlhla a neplesnela. Občas je dobre ho vydenzifikovať napr. octovou vodou. Do kŕmidla rozhodne nepatrí korenistá a slaná potrava, taktiež plesnivá a skazená potrava a chemicky ošetrené semienka. Takouto potravou by sme im viac uškodili ako pomohli. Je dobre v jeseni pri zbere úrody nechať pár plodov na stromoch, vtáky si ich nájdu a pochutia si na nich. Na nechanom ovocí si často pochutia ďatle.
ďateľ
Najčastejšími návštevníkmi mojich kŕmidiel sú vrabce a sýkorky. Napr. sýkorka má teplotu tela v zime nízku a príjem potravy má asi každých 15 minút. Preto ich vidíte na kŕmidle takmer nepretržite.
sýkorky
Drozdy a žlny sa v lete kŕmia chrobákmi a červami v tráve ale nepohŕdnu ani larvami v kôre stromov. Drozdy sú charakteristické tým, že keď sa k nim priblížite tak neuletia ale odletia len kúsok od Vás a znovu sa kŕmia.
drozd čierny
žlna zelená
Straky sú veľmi plaché ale inteligentné. Ako jediný druh z vtákov dokáže v zrkadle rozoznať svoj odraz. Dlho pozorujú miesta s potravou kým sa k nim odhodlajú priletieť ale zjedia všetko čo im ponúknete - ovocie, suchý chlieb, zemiaky aj mäso. Straky dokážu spoločne zaútočiť na iných vtákov. U mňa na záhrade raz kŕdeľ šiestich strák zaútočil na hniezdiaceho sokola myšiara. Bol to tvrdý boj a bolo vzrušujúce pozorovať ako sa sokol dokázal ubrániť tejto presile a víťazne ich zahnať od svojho hniezda. Stretnutie našej Cáry so strakou si môžete pozrieť na videu:
straka čiernozobá
Dravce ako sokol myšiar či myšiak hôrny hniezdia pri záhrade a číhajú okolo kŕmidiel na menšie vtáky, ktoré sú ich prirodzená potrava. Preto treba kŕmidla umiestňovať na také miesta, kde sa malé vtáky majú možnosť pred nimi schovať. Je to v blízkosti stromov, kríkov a domov. Musíme myslieť aj na to aby sa do kŕmidla nedostali mačky alebo kuny. Môžeme ho umiestniť na kovový stĺpik prípadne ak je drevený tak drevo obaľte plechom aby sa mačacie drápky nemali o čo zachytiť. Alebo môžeme použiť inú zábranu aby sa mačky nedostali ku kŕmidlu.
sokol myšiar
Raz som niečo robil v dielni a začul som prenikavý škriekot sliepky. Vyšiel som von pozrieť čo sa deje nakoľko sa mi po záhrade premávajú sem - tam líšky, jazvece aj kuny. Pár metrov odo mňa som zbadal nádherného myšiaka hôrneho ako sedí na ešte živej sliepke a trhá jej perie zo záhlavia. Zatlieskal som, myšiak majestátne rozprestrel krídla a odletel. Sliepku som zachránil, prežila to ale niekoľko dní nevyšla von z kurína.
myšiak hôrny
Na kŕmidle sa objaví aj sojka. Tá má rada hlavne kukuricu a slnečnicu. Pochutí si však aj na orechoch. Je typická svojím blankytne modrým pásom na krídlach. Je aj veľmi plachá a pri najmenšom nebezpečenstve začne prenikavo škriekať a upozorňovať ostatné vtáky.
sojka škriekavá
brhlík lesný
škorec lesklý
Pamätajte, že ak sa budete o vtáky starať v zime budú sa do Vašich záhrad vracať a neopustia Vás ani po zvyšok roka nakoľko sa radi vracajú tam, kde je dostatok potravy. Budú u Vás hniezdiť, chytať hmyz a čistiť stromy a užitkové kríky od škodcov. Nie je krajšie ráno ako ráno plné vtáčieho štebotu a čvirikania.
Kam ďalej? Prečítajte si aj ďalšie články zo Žurnál+
taliaa krásne fotky.
imageB Krásne :). Áno, vtáčikov máme veľmi radi a s radosťou ich pozorujeme. Samozrejme aj v zime ich kŕmime :). Je to milé, keď je ich plná záhradka :). Nech sa darí !
jaziwoodstudio ďakujem za komentár, aj Vám nech sa darí
Cierny.Sokol Super!
SylviaIvanko Nádherné fotky a poučné čítanie, ďakujem Vám za krajšie ránko. Teším sa na ďalší článok.
huki super celé:-)