Domov » Žurnál+ » Autor: Jarmila Fečková

Žurnál+

Ako uraziť umelca v 2 krokoch

Jarmila F. » Osobné Blogy / 2019-04-07 18:00:10 /  8 komentárov / 55 lajkov / 757x zobrazený

(zdroj použitej titulnej fotografie: https://pixabay.com/photos/shock-woman-portrait-hand-2757395/ )

Niekto sa v tomto príspevku možno nájde, niekto možno pochopí...

Tvorím veľmi rada- je to balzám na moje nervy. Vždy som hovorila, že by som nemohla tvoriť "na želanie/zákazku" kvôli niektorým zákazníkom, ktorí vyslovene trápili mojich priateľov umelcov. Ja viem, nie každý zákazník je taký, ale niektorí skutočne špekulovali toľko, že keby boli účtované aj hodiny komunikácie, boli by sme milionármi. No keď som sa odhodlala vstúpiť do sveta obchodu ako predajca, bola som tak trochu nútená prehodnotiť svoje predsavzatie a krôčik po krôčiku som aj ja otvorila dvere zákazníkom-špekulantom. No a tu niekde som našla ešte jednu dosť dôležitú podkategóriu zákazníkov. Zákazník - "Ctrl+C Ctrl+V". Je to zákazník, ktorý príde s fotkou iného umelca a povie "urobte mi takéto"

Prečo píšem o urážke a 2 krokoch? Prvý krok je ten, že si Vás niekto nájde, popozerá Vašu ponuku, pospytuje sa na Vaše danosti, schopnosti, ochotu a pod. Všetko vyzerá super, čakáte, že sa dohodnú detaily. V tom príde druhý krok - už spomínaný - s cudzou fotkou "urobte mi takéto". Beriem to tak, že nie každému sa páči moja tvorba, to je v poriadku, ale tak prečo potom ten človek mrhá mojím (a aj jeho) vzácnym časom? Nekopírujem a to vždy na takýto dopyt odpovedám aj svojím zákazníkom. Keď niekto príde s tým, že bežne robím okrúhlu tortu a jemu sa páči viac štvorcová a pre ukážku mi ukáže obrázok niekoho iného, je to v poriadku, aspoň lepšie pochopím, o čo ide. Ale aby ma niekto nútil robiť navlas rovnaké? To nerobím ani so svojimi dielami, nie ešte s cudzími. Rešpektujem duševné vlastníctvo. A osobne sa ma to aj dotkne- nielenže sa mu nepáči moja tvorba, čo je smutné, ešte má aj zlú predstavu o mojom charaktere a to ma veru uráža ešte viac.

Takže milí zlatí zákazníci.... skúste rozlíšiť medzi inšpiráciou a kópiou. Ak sa Vám páči konkrétna vec, kontaktujte jej autora, nehľadajte ľudí s pokriveným charakterom, ktorí kvôli zárobku skopírujú hocičo :( 
 

Komentáre

MilicaM správne, so všetkým súhlasím...

2019-04-07 18:25:04

Da_Linka Presne. Veľmi ma to otravuje. Raz som celý večer písala s jedným zákazníkom, ktorý začal s tým že chce nápis na body. Nakoniec posielal fotky iných značiek. Na môj dotaz či by si predsa len nechcel vybrať z mojej širokej ponuky, pretože mi je proti srsti kopírovať, odpovedal že nech sa nebojím že to sú fotky z amerických stránok. Tak som ukončila túto komunikáciu, riadne má psychicky vyšťavil. A v ten večer som nič nespravila

2019-04-07 18:44:23

Akire1605 Pekne a hlavne výstižne napísané... Kiežby takých takzvaných "zákazníkov" bolo čím menej... Prajem veľa úspechov a hlavne veľa trpezlivosti ;)

2019-04-07 20:21:56

timea Tiež to zažívam a vyčerpáva má to neskutočne...

2019-04-07 21:40:49

jarkamade ♥ ďakujem za pochopenie a povzbudenie

2019-04-07 22:09:23

redoma No, tiež mám zopár skúseností s takýmito "zákazníkmi". Píšete, dohadujete, pátrate po vhodnom materiále, dokonca aj objednávku si urobia...a zrazu zistia, že z Číny sa to oplatí viac...

2019-04-07 22:40:20

Beatte Mám"kamošku" ktorá zásadne nakupuje dekorácie v Pepku alebo Kiku a je na to náležite pyšná. Ja som vždy v rozpakoch ako jej to pochváliť.

2019-04-08 03:41:46

LubiLove myslím, že podobnými prípadmi sme tu stále konfrontovaní... želám veľa sily a psychickej pohody, ktorú kreatívne duše potrebujú ako soľ !

...a múdre i jasne napísané :)

2019-04-09 17:48:58

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
jarkamade
jarkamade
19 predaných ks, 8 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Začalo to ako koníček, po rokoch som sa rozhodla svoje skúsenosti využiť. Vitajte v mojom svete papiera, farieb a ozdôb. Každý výtvor robím s radosťou a nechávam v ňom kúsok seba.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »