Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Novotná

Žurnál+

Patchworkový ihelníček zo zbytkov

Jana N. » Fotopostupy a Návody / 2019-04-04 21:15:41 /  2 komentáre / 9 lajkov

(Ospravedlňujem sa, že niektoré fotky z textu zmizli, stále sa mi to deje a po štvrtej oprave mi už došli sily, takže všetky fotky postupu nájdete v galérii pod článkom. Ďakujem za pochopenie!)

Ako každý večer, popadla ma aj dnes tvorivá zbesilosť, ktorej sa nedá uniknúť ani pri najzábavnejšom videu z youtube... Takže čo to bude? Už dlhšie som si nadávala za môj spôsob skladovania špendlíkov - v malej plastovej krabičke - takže v snahe vytiahnuť jeden špendlík skončím s tromi zapichnutými v prste... Takže ušijeme ihelníček! A najlepšie taký, aby sme spotrebovali zbytky, čo sa váľajú v okolí šijacieho stroja (na nemilosť rodiny až v okruhu s priemerom tri metre, takže zbytky nití často lovíme aj z hrnca:).

Poďme na to! V tomto prípade použijem zbytok HST (half square triangles alebo teda štvorce z dvoch trojuholníkov - ako fakt ma nenapadne uhladenejší preklad?! No, asi polené štvorce:) z patchworkového vankúša “Na horách sneženie”.

Štvorce priložím na seba lícovou stranou, kolmo na uhlopriečny šev si naznačím líniu, popri ktorej štvorce 2x zošijem, aby som dostala dva štvorce zložené zo štyroch trojuholníkov. Ťažká matematika? Fotky snáď uľahčia pochop:).

Na značenie látky používam sublimačnú fixku. Zn. zmizne skôr, ako došijete, takže zase len odokovič... Tam, kde tušíme líniu fixkou, prestrihneme látku, vystrieme štvorce a rozžehlíme. Ja švy rozžehľujem na obe strany, zásadou patchworku je švy na tmavšiu stranu, ale tým, že často pracujem so svetlými látkami, by mi presvitali tak či tak. Takže podľa vlastného uváženia:).

Pripravíme si sendvič, ak sme hladní tak nejaký jedlý, pokiaľ nie, ten quiltový sa skladá z vrchného patchworku, výplne (teraz som zošila dva zbytky polyesterového vatelínu) a spodnú vrstvu tvorí jednofarebná bavlna. Quiltujeme, prešívame a užívame si to!:)

Niekedy sa mi tá zadná strana páči aj viac ako vrchný patchwork. Čo myslíte?:)

Prešitý sendvič obstrihneme (zbytky necháme na ďalší projekt!) a zvolíme si zadnú stranu ihelníčka. Priložíme lícovými stranami k sebe, zošijeme a necháme si v strede jedej strany otvor na obrátenie a plnenie. Nerobte to ako ja, že najprv zošijete, potom vypárate, potom zošijete lebo ste zle vypárali, a potom zase kúsok vypárate, lebo ste zašili príliš... Ale čo už, aj na nás slnko svieti:).

Rohy je fajn zostrihnúť napr. zúbkatými nožnicami, lepšie sa potom obracajú...

A plníme - zvyškami vatelínu, zvyškami mäkkých látok, ušami zo starej plyšovej čiapky, pridáme rožky a nasekanú žihľavu s petržlenovou vňaťou a dáme piecť zakryté do vyhriatej rúry na 200 stupňov na dve hodiny... Žeby sa mi tu primiešal recept na nedeľňajšie kurča? To bude tou pokročilou hodinou...

Zošijeme v mieste plnenia, zistíme, že takto nie, vypárame a zošijeme opäť a reprezentatívnejšie.

Et voilà! 

P.S. Nezdá sa Vám kvalita fotiek? Ani mne, len pri dvoch svišťoch svištím na stroji len po večeroch...

Komentáre

miu z nejakého zvláštneho dôvodu sa v článku zobrazili len 4 fotky.. ale pod článkom sú asi všetky (15).

2019-04-05 21:24:48

jananovo Vďaka za upozornenie, už som myslela, že je to v poriadku... Bojujem s tým už štvrtýkrát a vždy mi tie fotky z článku zmiznú...

2019-04-05 22:45:14

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

jananovo
jananovo
455 predaných ks, 245 hodnotení

Volám sa Jana a som keramička na materskej dovolenke, ktorej učaroval šijací stroj, pretože nerobí taký neporiadok ako hlina (manžel nesúhlasne kýva hlavou:). Tvorím neustále a neustále ma to baví, a ak to baví aj Vás, tak ma to veľmi teší. Vitajte!


Pôvodné meno keramika

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »