Žurnál+

Prečo ma uchvátila upcyklácia

iv_creative_studio5 predaných ks, 3 hodnotenia

Ivana D. » Tvorba / 2026-06-03 13:00:01 /  2 komentáre / 10 lajkov

Keď som začala šiť, fascinovala ma látka ako taká - jej štruktúra, dotyk, to, ako sa pod rukami mení na tvar. Ale časom sa do toho pridalo niečo oveľa silnejšie než len estetika alebo strih. Začala ma zaujímať cesta vecí. Odkiaľ prišli, čo už zažili a čo sa s nimi stane, keď sa zdá, že ich príbeh sa skončil.

A práve tu sa pre mňa začala upcyklácia.

Nie ako trend, ale ako prirodzené pokračovanie tvorby.

Ako spôsob, ako dať materiálu druhú šancu - nie preto, že je „starý“, ale preto, že v sebe stále nesie hodnotu.

Napríklad pánska košeľa, ktorá už raz bola súčasťou niečieho života, sa v mojich rukách mení na niečo úplne iné.

b-R643193_822582_20260602_10594.jpg

Na detské šaty, jemné, hravé, voľné.

Na šaty ´´Dorotka´´.

b-R643201_822582_20260602_11988.jpg

Na upcyklácii ma uchvátilo to ticho medzi „predtým“ a „potom“. Ten moment premeny, keď sa niečo známe rozpadne a znovu poskladá do novej podoby. Nie je to o dokonalosti, ale o rešpekte k materiálu a o citlivom hľadaní toho, čo sa z neho ešte dá vytvoriť.

Každý kus je trochu iný, pretože vychádza z niečoho, čo už malo svoj vlastný život. A práve to mi dáva zmysel. Nie vyrábať stále viac nového, ale všímať si to, čo už existuje - a dať tomu nový priestor.

b-R643198_822582_20260602_43893.jpg

Upcyklácia pre mňa nie je len technika. Je to postoj. K veciam, k tvorbe aj k svetu okolo nás. A možno aj jemná pripomienka, že nie všetko, čo sa zdá byť na konci, tam naozaj patrí.

Komentáre

imageB Pridávam sa k Vám :). Dávať veciam druhú šancu má zmysel. Držím palce !

2026-06-04 11:31:34

iv_creative_studio Ďakujem krásne..len nech nás je čo najviac ❤️

2026-06-04 18:25:161x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte