SAShE - slovenský handmade design.
SAShESAShE
Domov » SAShE Žurnál » Rozhovor » Šperkový haute couture aj prêt-à-porter v jednej osobe

Šperkový haute couture aj prêt-à-porter v jednej osobe

Rozhovor / 2011-02-04 17:31:00

Na SAShE doteraz pomerne neznámu autorku, ktorá vás zaujala v rámci Plesovej súťaže svojim netradičným dekoltovým šperkom, sme pozvŕtali v rozhovore a dozvedeli sme sa nesmierne zaujímavé veci. Ide o mladučkú, ale veľmi talentovanú a dokonca už viacnásobne ocenenú šperkárku, ktorá v texte rada používa smajlíky a má pred sebou veľkú budúcnosť :) Na SAShE môžete nájsť jej diela pod značkou LK-look, v rámci ktorej spolupracuje s autorkou odevou a zároveň funguje aj samostane pod značkou nesúcou jej vlastné meno Zuzana Zliechovcová.Svoju tvorbu na SAShE prezentuješ v zaujímavej konštelácii dvoch autoriek, jednej navrhujúcej odevy a druhej šperky. Tvojou doménou sú šperky. Predpokladám, že v takejto úzkej spolupráci ide najmä o šperky robené na mieru, čo sa ukázalo aj pri kúsku nominovanom v rámci Plesovej súťaže. Dá sa v slovenských pomeroch vôbec skloňovať spojenie „šperk robený na mieru“? Mávaš často zákazníčky s touto požiadavkou?
Dobrý postreh- áno sme dve, ja sa venujem šperku a kolegynka Lucka Humer odevu :) . Myslím si, že vo viacerých prípadoch, keď sa stretnú dvaja talentovaní ľudia s rozličnými umeleckými sklonmi, tak je len na nich, či vznikne medzi nimi súlad v tom čo robia a či to využijú vo svoj prospech. V tejto značke je to presne takto. Robí mi veľkú radosť, keď môžem robiť aj takéto šperky presne na mieru. Je to pre mňa výzva, kde sa tu môžem „pohrať“ s technikou, s kovom, s minerálmi a s myšlienkami. Takýto „šperk na mieru“ vzniká najprv konzultáciou s Luckou, ktorá ma na starosti odevy. Všetky nápady prenesieme na papier a môže sa práca začať.
Takže na otázku či sa dá v slovenských pomeroch skloňovať spojenie „šperk robený na mieru“ odpovedám jednoznačne „áno“. Tu na Slovensku sa však s tým veľmi nestretávame a som rada, že niečo takéto sa ukázalo aj tu na Slovensku ako novinku v módnej brandži. V Rakúsku tieto originálne nápady veľmi radi vítajú, čo sa ukázalo aj na našej módnej prehliadke vo Viedni.
Podľa svojich skúseností viem, že zákazníčky milujú originalitu a jedinečnosť. Takže dá sa povedať, že majú aj takúto požiadavku, aj keď nemusí byť konkrétne ako súčasť odevu. Pod pojmom „šperk na mieru“ rozumiem aj taký šperk, ktorý je vytvorený podľa zákazníčkiných želaní. Príde aj taká zákazníčka, ktorá vie len približne ako by mal vyzerať jej šperk a ja sa snažím prispôsobiť jej želaniu. Spokojnosť zákazníčky je pre mňa veľmi veľkou radosťou. Je priam nádherné vidieť jej oči plné prekvapenia a plné úžasu, keď sa niečo urobilo konkrétne pre ňu a je to len jej a má to len ona. Vtedy mám sto chutí objať všetkých :). Takéto originálne šperky vždy robím len jedny.

Šperk tvorený namieru ku konkrétnym šatám alebo voľná tvorba bez konkrétneho určenia? Čo je ti bližšie a čo je väčšou autorskou výzvou?
To záleží naozaj podľa okolností. Nedá sa určiť, čo mi je bližšie. Blízke mi je všetko, čo má so šperkami spoločné. Niekedy je to konkrétne určenie, niekedy je to bez určenia. Niekedy sú chvíle, kde držím kov v jednej ruke a v druhej ruke minerál a spytujem sa sama seba, čo z toho vytvorím, no a vtedy mi to príde ako blesk z jasného neba. Niekedy sú chvíle, keď mi zlyhávajú nápady, vtedy si vytiahnem môj skicárik nápadov a prelistujem si ho. Skicárik nápadov používam väčšinou počas cesty zo školy domov, vtedy je to naozaj úžasná chvíľa na premýšľanie :).

Keďže niektoré kúsky z tvojej tvorby sú naozaj extravagantné, dalo by sa povedať, že nie sú určené na bežné nosenie, aký je tvoj názor na "tvorbu pre tvorbu", teda kúsky, ktoré sú vopred určené skôr pre potechu oka ako pre reálne nosenie?
Myslím si, že moja tvorba šperkov je ozaj trochu širšia. Ale ako ste si isto všimli, všade používam kov. A následne s ním robím takéto kúsky. Niektoré naozaj vznikajú ako skutočne nenositeľné ako napríklad moja maturitná práca, ktorá spočívala zo svietiacich optických vlákien (ktoré naozaj svietili pomocou malých žiaroviek), plexiskla a mosadze. To všetko som obsiahla v doplnku „diadém“, inšpirácia party z ruskej tradície. Neodsudzujem takéto extravagantnejšie kúsky pokiaľ v nich vidím myšlienku a hlavne prepracovanosť. Práve v týchto dielach sú najľahšie čitateľné pocity, myšlienky a videnie autora.

Nie je ti niekedy ľúto, že takéto exkluzívne originalitky si málokedy nájdu svojho majiteľa, sú "odsúdené" na život za sklom, vo výstavnej vitríne, či na krátku slávu počas módnych prehliadok?
Tak to mi rozhodne nie je ľúto, lebo všetky sú moje srdcové záležitosti a viem, že do všetkého čo vytváram, dávam kúsok seba. Oni, totiž už majú majiteľa :). Tie „najväčšie“ kúsky, ktoré získali ocenenia, sú nepredajné a starostlivo uložené v mojej súkromnej zbierke. V niektorých chvíľach sa na nich uprene pozerám a kochám sa ich netradičnosťou.

Máš vo svojom okolí ženy, ktoré sa vyslovene vyžívajú v extravagantných šperkoch a rady nosia práve tieto špeci kúsky, ktoré pritiahnu pozornosť? Na Slovensku máme skôr tú skúsenosť, že ženy sú rady nenápadné...
Áno, máš pravdu... Na Slovensku sú ženy, ktoré sú radšej nenápadné. V mojom okolí sa nájdu však aj tie, ktoré siahnu po extravagantnejšom kúsku, no vždy majú svoje hranice, ktorých sa musím držať. Ako som už spomenula, ponúkam širšiu paletu šperkov. Niektoré sú nápadné a pritom menšie, niektoré väčšie a jednoduché.... podľa želania zákazníčky. Prihliadam však na to, aby boli nositeľné a aby sa zákazníčky v nich dobre cítili.

Inšpiruje ťa tvorba náročných dizajnérskych šperkov, kde nemusíš prihliadať na ich "nositeľnosť" k následnej tvorbe umiernenejších kúskov určených pre bežné nosenie, takého šperkového "prêt-à-porter"?
Samozrejme, že inšpiruje :). Koho to baví, tak sleduje aj trendy u iných. Trendy sú aj tu na SAShE. Viac ma však zaujme technika, prepracovanosť a materiály ako rozmery šperkov.

Najpríjemnejšie autorské zadosťučinenie doteraz? Kedy ti zahrali žilky od radosti pri pohľade na vlastnú tvorbu?

Najpríjemnejšie je keď vidím radosť v očiach ľudí, ktorí s obľubou nosia moje šperky. Ako to bolo v prípade známeho moderátora Vila Rozborila, profesionálneho tanečníka Petra Modrovského a všetkých mojich známych, priateľov a mojej rodiny. Poskakujem od radosti aj vtedy, keď zisťujem, že moje šperky boli ocenené vo viacerých profesionálnych šperkárskych súťažiach :).


Prezradíš nám, akých súťaží si sa so svojou šperkárskou tvorbou zúčastnila, a aké boli úspechy? A pokojne buď neskromná, SAShE je ideálny priestor na pochválenie sa autorskou tvorbou ;)
:) tak úspechy v šperkárskej oblasti sa začali už počas strednej školy. Ako tretiačka na Strednej Škole Úžitkového Výtvarníctva v Kremnici som obdržala prvý diplom s umiestnením 2.miesto v celoslovenskej profesionálnej šperkárskej súťaže „Tahitian Pearl Trophy 2005“, v kategórii „Dámsky prsteň“. Pamätám si, ako som bola z toho rozrušená, že keď mali vyhlásiť moje meno, tak mi bolo na odpadnutie a to doslova som lapala po dychu, že som nebola schopná ani prevziať si ocenenie pred obecenstvom. Diplom však prevzal za mňa riaditeľ školy (inak ak toto číta, tak ho pozdravujem :). V ďalšom roku, sme sa ako odbor zo školy prihlásili do celoslovenskej súťaže „Zlatá Fatima junior 2006“, kde som si odniesla najkrajšie prvé miesto v kategórii „Módne doplnky“. V tom roku som úspešne zmaturovala a následne som išla do Súkromnej Umeleckej Školy v Hodruši-Hámroch kvôli výučnému listu na odbor „rytec kovov“. Bol rok 2007 a ja som sa prihlásila do profesionálnej šperkárskej súťaže „Slovenský šperk 2007“ a ako jediná študentka som si odniesla krásne 3.miesto. A potom nasledovali ďalšie celoslovenské súťaže a medzi nimi som mala ocenenia ako „Študentský šperk 2008“, kde som sa umiestnila na 2.mieste. Ďalej „Slovenský obsidiánový šperk 2008“ – 3.miesto v kategórii Súprava.... Za každé miesto, ktoré som získala som nesmierne vďačná a robí mi to obrovskú radosť, keď sa na svoje ocenené šperky pozriem a vravím si v duchu, že som na veľmi dobrej ceste :). V súčasnosti spolupracujem so značkou LK-look, študujem na vysokej škole, pracujem na bakalárskej práci a popritom vyrábam šperky. A ten kúštik voľného času sa snažím tráviť s blízkymi a so psíkom na prechádzkach v prírode, kde nachádzam nové inšpirácie pre svoje šperky :). Príroda mi „dobije baterky“, aby som sa mohla naplno vrhnúť do povinností a výroby šperkov.

Tvoja realizácia plesového šperku v rámci súťaže na SAShE.sk bola naozaj netradičná. Ozdoba vo výstrihu na chrbáte nebýva bežným štandardom slávnostnej súpravy šperkov, pod ktorou si obvykle predstavíme náhrdelník, náušnice, náramok, čo prsteň. Ako sa zrodila myšlienka „Strieborného vodopádu“ (názov súťažného šperku)?

Ďakujem za kompliment :). Mám rada niečo nové. Ale podstata je tradičná. Keď si to vezmeme, tento šperk bol vyrobený z klasických tradičných materiálov ako sú striebro a perly. Ako som už spomenula na začiatku, takéto typy šperkov na chrbáte boli už vytvorené na módnu prehliadku. Videla som, že to očarilo dav, tak som sa rozhodla, že takéto niečo urobím aj do SAShE a oplatilo sa. Rada by som sa ešte raz takouto formou poďakovala všetkým, ktorí dali hlasy. Ani si neviete predstaviť ako ma to veľmi tešilo. Takže ĎAKUJEM :).
Ako sa zrodila myšlienka? Myšlienka bola, nápad bol, kritéria boli, už len zhotovenie. Tmavý šperk... to som nahradila čiernymi perlami. Špirály... ako Verine kučeravé vlasy. Výstrih do „V“... strieborné retiazky, ktoré som pospájala a získali tvar „V“. Náušnice tak isto. Celý šperk mal nádych do secesie, ktorá má veľmi spoločné s látkami ako čipka a satén. Secesia sa prejavovala v plnej ženskosti, jemnosti a nežnosti. To všetko som preniesla do šperku. Názov „Strieborný vodopád“ vznikol už len pri pohľade na pospájané retiazky. Ako padá vodopád a jeho vodná para sa krúti nad hladinou vody, tak to bolo aj so šperkom.

Vzniká inšpirácia pre šperk paralelne s predstavou konkrétnej ženy, pre ktorú bude určený? Ako sa rodí myšlienka na kombináciu materiálu, farieb, tvar šperku?
Samozrejme, väčšinou je už vopred pred zhotovením určený pre ktorú ženu to bude. Myšlienka vzniká súčasne s kombináciami materiálov, s farbami a s tvarmi. Okrem iných materiálov, využívam aj minerály. Verím v ich silu a každý minerál je niečím zvláštny a má svoje „schopnosti“. Keďže momentálne študujem na vysokej škole, presne zameranej na kamene (technická mineralógia-gemológia), tak ma teší, že tieto minerály môžem kombinovať s kovmi, tak aby som vedela o aký kameň sa jedná. Finálny šperk vždy závisí od nositeľa, od jeho vkusu, vzhľadu a jeho povahy. Pre veľmi romantickú osobu by som odporučila ruženín, ktorý je vďačný kameň lásky do šperku s jemnými tvarmi kovu, s jemným akcentom strieborných guličiek. Tak isto zohráva veľkú úlohu správna voľba farieb. Takýmto spôsobom individuálne pristupujem ku každému zákazníkovi. Pre viac informácií sa na mňa môžete kedykoľvek obrátiť.

Súťažné dielo, ale aj ostatné kúsky v galérii na SAShE máš naozaj profesionálne nafotené. Autori na SAShE často bojujú s problémom, ako čo najprofesionálnejšie prezentovať svoju tvorbu, keďže jediným priestorom na predvedenie šperku je fotografia. Máš nejakú radu ako na to a myslíš si, že profesionálna fotografia pomáha prezentácii diela?
Znovu ďakujem krásne za kompliment. Šperky na krásnych modelkách má na starosti kolegynka Lucka Humer, ktorá okrem toho, že šije a navrhuje odev je aj úžasnou fotografkou. Fotky so šperkami v detailoch a položených na podložkách, mám na starosti ja. Určite profesionálnejšia fotka pomáha prezentácii diela, lebo je už známe, že najprv ženy sa pozrú na fotku ako na celok a potom sa pozrú na detaily :). Že? Ale som si všimla, že autorky na SAShE túto problematiku zvládajú.

Sme v plnom prúde plesovej sezóny, máš ako autorka šperkov nejakú dobrú radu pre ženy, ktoré pátrajú po skvoste, ktorý ich tento rok odlíši v plesovom dave a dodá im šmrnc?
Ako ste si už všimli, odlíšenie v plesovom dave a dodanie šmrncu, som už dosiahla v netradičnom šperku na chrbte. Moja rada znie, nemusíte sa báť siahnuť po extrémnejších kúskoch, ktoré však musia s plesovými šatami tvoriť harmonické spojenie.

Aké šperky sa páčia tebe, aké nosíš a po akých túžiš? (podľa vlastnej skúsenosti viem, že tieto tri kategórie obvykle nie sú zhodné;)
Páčia sa mi všetky šperky, ktoré vyrobím. Nosím šperky podľa momentálnej nálady, oblečenia a príležitostí. Túžim po nových šperkoch, ktoré sa líšia svojou technológiou, spracovanosťou, materiálmi, myšlienkou a dizajnom od súčasnej tvorby a zároveň budú praktické a pohodlné na nosenie.

A na záver zákerná, ale zaujímavá otázka – živí ťa výroba šperkov alebo je to len príjemný koníček popri inej práci? Ak živí, prezradíš nám tajomstvo ako sa stať šperkárkou na plný úväzok? Ak neživí, máš ambície venovať sa tvorivej činnosti naplno?

Ako som už spomenula, som študentka. Takže výrobe šperkov sa venujem popri štúdiu. V budúcnosti sa chcem tejto profesii venovať naplno, keďže „It’s my life and my heart.“ :)

 

Ďakujeme Zuzke za rozhovor a pozývame vás nazrieť do zákutí jej tvorby bližšie, buď v rámci spoločnej galérie LK-look, alebo v jej samostatnej šperkárskej galérii Zuzana Zliechovcová.

vaša Saša
Komentáre

sperky.dana Super! Mladá, sympatická a navyše šikovná. Prajem všetko dobré a nech sa darí :O)
2011-02-04 19:47:24
Cervesnicka ej, čítať teraz nestíham, ale krásne šperky!
2011-02-04 20:33:44
Katu-Hula Je pekné si prečítať o úspechoch iných. Zuzka drž sa. Fandím aj ja tebe.
2011-02-04 20:47:04
ViZu.art Dakujem Vam velmi pekne :))) to iste aj Vam prajem, nech sa Vam dari :)
2011-02-04 20:51:57
nika gratulujem ti k zatiaľ dosiahnutým úspechom a prajem ti aby ich bolo v budúcnosti viac a viac :)
2011-02-04 21:18:11
_innacreo_ skvelé čítanie :) Zuzka držím ti päste, si veľmi talentovaná a pracovitá a to je vzácna kombinácia. Nech sa ti darí v štúdiu a následne v živote :)

je skvelé vidieť a vedieť ako pracujú profesionálky, aj nám to pomáha posúvať vlastné hranice ;)
2011-02-05 07:19:29

ALICA jej, zuzka bola moja tretiacka na strednej :) zuzi prajem vela uuuspechov..
2011-02-05 09:15:40
nikkita nádherné veci, držím palce v ďalšom rozlete a veľa úspechov !
2011-02-05 12:23:12
FijA Nech sa darí Zuzka:)
2011-02-05 13:42:32
ViZu.art nika dakujem Ti krasne :) Vazim si to :)

innacreo- Inka, napisala si nadherne slova! Som Ti za ne velmi vdacna :) Rada by som aj Tebe (aj ostatnym SAShEnkam) popriala vseticko dobre (v zivote a v praci)a velmi vela kreativity :)

ALICA- Alicka, nasa zlata :)...Na teba sa neda len tak zabudnut... Zive striebro, aj tebe vela uspechov :)

nikkita a FijA - DAKUJEM VAM velmi pekne :))) Aj Vam vela uspechov a nech sa Vam dari:)
2011-02-05 15:41:53

pjbijou krásne sperky, prajem vela úspechov! :-)
2011-02-06 11:01:20
Riso Paráda. Je to vidieť, keď Vás niečo baví a dáte do toho svoje srdce tak to stojí za to.
2011-02-06 21:03:09
Katu-Hula Nerozumiem prečo tak málo ohlasov!
2011-02-08 07:44:03
mikaela Krásne kúsky!!! držím palce, nech sa darí viac a viac! a ďakujem Katu-Hule, ze ma nasmerovala na clanok...
2011-02-08 08:41:54
lienocka veľmi krásne šperky

obdivujem tú trpezlivosť pri výrobe a odvahu vyrábať tak dokonalo

darmo KTO UMÍ -TEN UMÍ

držím palce
2011-02-08 08:46:53

EvaLiptakova Prajem veľa úspechu, veľa spokojných klientov, veľa inšpirácie a pocitu radosti z práce, ktorá Ťa baví:-)
2011-02-08 09:25:37
slimi Zuzka, veľmi Ti fandím. Tiež mám takú mladú úžasnú dcéru, na ktorú som pišná. Som šťastná, keď nám naše deti ukazujú kam sa pracovitosťou a talentom dá posunúť. Veľa šťastia !!!
2011-02-08 09:34:42
Berry.Napoleon Neskutocne nadherne kreativne veci. Normalne nechaem, ze som si tento zurnalik nevsimla skor :)

Tvoje sperky su akoby az take vsmirne... Poznam osobu, ktora by sa rozplynula keby toto vidi :))))
2011-02-08 11:07:22

Bastet Ozdoba vo výstrihu na chrbte ma dostala, krásne a originálne. Šikovná to deva, nech sa len darí :-)
2011-02-08 16:34:55
ViZu.art pjbijou - Dakujem velmi pekne :)

Riso - mate pravdu, inak vyzera spercok, ked sa do toho dava aj kusok seba :)

Katu-Hula - som skromna, mna tesia aj malickosti :) pre mna uzasne je aj to, ze som mohla mat tiez takyto uzasny rozhovor :)
2011-02-08 19:46:47

ViZu.art mikaela - dakujem dakujem. A vdaka patri aj Katu - Hule:)

lienocka - Dakujem Ti krasne, som rada ze sa Ti spercoky pacia :) Dakujem aj za palce, podobne Ti drzim palce pri Tvojej tvorbe a spokojnych zakaznicok :)

EvaLiptakova - Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeem :)))
2011-02-08 19:49:39

ViZu.art slimi - Dakujem Vam za krasne slova :) Srdecne pozdravujem Vasu dcerku a Vam obidvom prajem vsetkeho dobre :) ja som zase vdacna mojej maminke, ze ma nasmerovala do umeleckejsej drahy :)))

Berry.Napoleon - Dakujem Ti krasne :))) zrazu som stratila slova....:D Dakujem :)

Bastet - ozdoba vo vystrihu je aj na predaj. Rovno so satami :) A dakujem kraaasne :)))
2011-02-08 19:58:32

DimaNaceva Pozdravujem , aj ja som študovala v Kremnici, ......a veci sú krásne!
2011-02-10 08:24:48
kusturica Zuzka, urobila si mi veľkú radosť, tvoje šperky sú neprehliadnuteľné . Veľmi Ti držím ti palce . Blanka
2011-02-10 19:46:14
femini jeej zaujimave mnohodimenzionalne sperky, pre mna zaujimava aktualizacia nasej doby v nedradicnom designe a jedinecnosti a pritom nadcasove, neskutocna fantazijnost a dynamika, popravde ani som nevedela, ze je nieco take mozne, uplne ina forma dekodovania sperku pre mna...ako vzdy pri nejakom takom prvotnom pocite zo sperkov, akoby vchadzania do uplne neprebadanych tajov krasy a vyznamu...a potom sa vraciam do galerie spat a spat..to byvaju napokon moje najoblubenejsie autorske galerie . drzim palce nech sa tvorba dalej vyvija do nedoziernych priestorov
2011-02-18 21:45:37
Vincentus Tvoje tvorba se Ti krásou vyrovnává.Dokonalá symbióza ! GOOD LUCK !
2011-02-28 11:02:29
ViZu.art DimaNaceva dakujem krasne :) :) :) Kremnica dala veľa :)

kusturica- Blanka dakujem :-***
2011-03-07 22:05:46

ViZu.art femini, som ocarena tvojimi slovami.... :) Dakujem za nadherne slova, velmi velmi ma potesili a hreju mi srdiecko :)))

Vincentus :DDD DAKUJEM :DDD
2011-03-07 22:07:49

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.