SAShE - slovenský handmade design.
SAShESAShE
Domov » SAShE Žurnál » Rozhovor » O dievčatkách, Zlatke a o tom,že každá z nás je tak trochu Pupa

O dievčatkách, Zlatke a o tom,že každá z nás je tak trochu Pupa

Rozhovor / 2010-12-22 13:13:00

Máte radi rozprávku o Karkulke? PupaArt vám jednu porozpráva. A nielen o Karkulke, ale aj o ných milých dievčičkách, krajších svetoch a veselších zážitkoch. Takú malú rozprávku o PupaArt si pre SAShE.sk pripravila Lucy Hudec.

 

Keď som prvýkrát vzhliadla veci od PupaArt ostala som v milom (tradične nemom) úžase. Nemý výraz je známy u mňa nadmerne vypúlenými očami, zaokrúhlenými perami do tvaru "O" a schopnosťou koncentrovať sa až 2minúty. Pamätám si toto stretnutie práve preto, že som bola paralyzovaná toľkou krásou. A to fakt že nepreháňam!
Ohúrilo ma to krásne dievčenské,milé,nežné a láskavé,ktoré sa ku mne prihováralo nenásilne cez kresbičky,maľby a drevené postavičky. A ja hľadiac na tie tváričky som si vravela,že ktovie kto ich vyrába...
Splnilo sa mi teda malé želanie „spoznať“ a za PupaArt som objavila pani Zlatku. Zlatú pani Zlatku...
Zoznámte sa teda prosím aj vy...

Pokiaľ si dobre pamätám tak slovo „pupa“ znamená bábika. Rada sa hráš s bábikami? (prípadne s inými stvoreniami pre deti)
Hmm, áno veľmi rada...hranie s bábikou je v mojom ponímaní tvorenie, dotváranie, menenie, upravovanie, strihanie, maľovanie a šatenie... Ak si dobre spomínam, aj v detstve bolo moje hranie s bábikami práve takéto - tvorivé. Nehrávala som sa na bábikovské rodinky a ich vzájomné návštevy... ale som im šila šatičky, strihala vlásky ;), maľovala pusinky, vyrábala parochne a domčeky... Najdlhšou etapou v detstve bolo vytváranie a maľovanie papierových obliekacích bábik a domčekov pre ne. Veľmi ľutujem, že mi nejaké z tej doby neostali. Ale mám pocit, že čoskoro si budem musieť takúto spomienkovú papierovú pupu vytvoriť - aj s oblečením. :)

Kedy sa Zlatka rozhodla byť Pupou?
V tom zmysle, že bábiky sú mojím tvorivým sebavyjadrením, som Pupou už od detstva. A nápad, že by som mohla ponúknuť moje dievčatká aj ostatným ľudkom, živím už pár rokov... len mi vždy chýbala odvaha ukázať moje detské tvorenie dospelému svetu.

Chcela byť Zlatka aj niekým iným než Pupou?
Už som chcela byť naozaj všelikým... a jediný spoločný menovateľ týchto mojich rôznorodých vysnených zamestnaní je tvorivosť a netradičnosť. :) Naposledy som robila "čokoládovú cukrárku" v čokoládovni mojej priateľky - robila som jej horúcu čokoládu a čokoládové pralinky... Ale okrem takýchto exotických zamestnaní som chcela a vždy budem chcieť byť obyčajná dobrá mama, žena, človek. To je u mňa prvoradé pred akýmikoľvek profesionálnymi cieľmi.


Je aj Zlatka krehká ako bábika alebo je to rokmi ostrieľaná žena do koča a do voza?
No asi skôr to druhé... Žiadna krehká kvetinka veru nie som. :) Pri troch deťoch to asi ani inak nejde, treba sa obracať... Môj praktický zovňajšok ale maskuje romantickú dušu túžiacu po dokonalom svete.

Povedz nám prosím ako vyzerá bežný Pupa- Zlatkovský deň?
Veľmi rôznorodo - a to ma práve robí šťastnou. Nerada plánujem, moje dni bežia podľa toho, čo ktorý vyžaduje. Vždy som ráno mama, čo nachystá staršie deti do školy a postará sa o tú najmenšiu, čo ostáva doma. No a medzi hraním s Kajkou, varením, kŕmením, upratovaním, nakupovaním, rozvážaním starších detí na krúžky, som sem-tam aj Pupa, čo odpovedá na maily a vybavuje poštu, po nociach vyrába odznačiky, zrkadielka, maľuje a sníva o tom, čo všetko bude robiť, ak bude mať času viac. Ešteže Kajka poobede spáva dlho a v noci sa zase ja často hrávam, že som nočný vták. :)


Niekedy sa mi stane, že sa zadívam na nejaké tvoje dievčatko a zjaví sa mi veľa príbehov. Nielen príbehy bábikovské, obláčikové a zmrzlinové, ale často im z očiek čítam melanchóliu a jemnú srieň na duši. Ako je možné, že do nich vždy vložíš tak veľký citovo-nekonečný svet? Čím je to?
Pravdupovediac, nie je to cielený zámer. Keď tvorím, robím všetko citom, nepremýšľam príliš, nekombinujem, nešpekulujem. Maľujem, pretože musím. Prúdi to zo mňa podvedome a ja môžem len dúfať, že niečo z môjho vnútra ostáva v mojich výtvoroch. (Tak, ako je to u každého, kto niečo tvorí.) To, čo ostáva v očiach mojich dievčatiek, budú moje city. Moje túžby po veľkých cnostiach: po kráse, pravde, láske, čistote... hľadanie dokonalosti... a smútok nad vlastnou nedokonalosťou, nad nedostatočným snažením sa na Ceste...

Neha, teplo a láska. To sú tri základné slová, ktorými by som charakterizovala tvoju tvorbu. Okrem tohto spomínaného- čo je tvojou hlavnou inšpiráciou?
Často sú to okamihy denného života, ktoré ma očaria. Vietor, ktorý strapatí vlasy malej dcére. Žena na ulici, "nevyčačkaná" kozmetikou a módou a predsa krajšia ako najžiadanejšia modelka. Socha ženy ďakujúcej Najvyššiemu. Dievčatá na lavičke šepkajúce si svoje tajomstvá. Pár riadkov z knižky, ktorá prebúdza vnútro.

 

Vieš si predstaviť, že by si maľovala niečo iné?
Áno i nie. Viem, že chcem maľovať aj trošku "dospeláckejšie", ale asi to vždy budú ľudské formy. :) Som fascinovaná tým, čo dokáže tvár vyjadriť. Abstraktná tvorba či príroda (hoci ju milujem) veru nie je pre mňa tým správnym motívom. Pre mňa je to málo osobné. Tak si neviem predstaviť, ako by som sa vcítila do obrazu.

Ktorá z techník ťa ešte láka? (myslím okrem maľby)
Výroba bábik! Jednoznačne. Bábiky som už v minulosti vytvárala - hlavne šila. Množstvo! Potom som sa ale rozhodla, že musím vyčistiť svoj "ateliér" = spálňu, pretože látky a iné pomôcky pre bábikárku nás už z našej malej spálne vytláčali. Všetky "naškrečkované" zásoby som povyhadzovala a darovala spriaznenej tvorivej známej a rozhodla sa, že musím začať s technikou, ktorá nebude tak náročná na priestor. A tak som začala maľovať. Nepotrebovala som už množstvo látok, aby som obliekla dievčatku to, čo som chcela - proste som jej vysnené šatičky namaľovala. :)
Ale po tých pár rokoch už zase pomaly znášam do našej novej, väčšej spálne - ateliéru zásoby, z ktorých chcem v blízkej dobe začať oživovať maličké modelované krásky s dlhými vláskami a očkami plnými túžby.


Majú sklony k umeniu, či tvorbe tvoje drahé pupa-dietky?
Dievčatá jednoznačne (aj tá 2,5-ročná :). Staršia, Zlatka, veľa kreslí, maľuje, vyrába nekonečné množstvo panáčikov a šije - najmä taštičky! A syn je tvorivý hlavne na ľade, pri hokeji. :) Ale veľmi rád tiež kreslí a modeluje.

A čo pupa-manžel? S toľkými babami v jednom dome! (predpokladám,že je to tiež kreatívny človek a tak chcem vedieť,či tiež tvorí, v akom smere a či je hrdý na to,že tak krásne veci tvoríš)
Pupa-manžel je najlepší muž na svete!!! Bez neho by som sa určite môjmu tvoreniu nemohla natoľko venovať. Nesmierne ma podporuje a pomáha. Je to veľmi kreatívny, empatický a optimistický človek. Navrhuje a projektuje domy pre ľudí, aby sa v nich cítili dobre... A ešte je to skvelý hokejista! :)))

Má Zlatka nejaký veľký sen, ktorý by chcela, aby sa splnil?
Nemám veľký sen, ktorý by sa týkal môjho tvorenia - práce. Nechávam sa viesť vecami, čo prichádzajú. Ako som už spomínala, neplánujem. Mám veľa nápadov, čo by som chcela spraviť, ale vyslovene sen nemám. Som otvorená a vďačná za to, čo ma stretáva.
Mám ale velikánsky sen pre nás všetkých: aby bol raz všade MIER - mier v dušiach a túžba po vyšších hodnotách. Potom by sme celý svet sformovali úplne inak...

 

 

A dajme ešte priestor tvojim pupám- chceli by nám niečo odkázať?
"Ženy a dievčatá, ľúbime vás! Tešíme sa z vašej vnútornej krásy, čistoty a slobody."

 

Nádherné Vianoce praje Zlatica - Pupa.

...
Na záver ďakujem Zlatke v mene všetkých pupaholikov,ktorí majú vo svojich príbytkoch a na svojich kabátikoch pupa dievčatká. Ja svoje pupadarčeky ešte len dostanem. A viem,že sú krásne,pretože ten kto ich objednal- ich potajomky rozbaľoval a z izby sa ozývalo "och,jedin,krásne,teeeda". Myslím,že tiež prežil pupa-nemý úžas-sladký,dievčenský a nežný...


Kto ho ešte nezažil,smelo do toho!!!

Galéria PupaArt »

Zlatka, Sashe a Lucy mávajú!!

 

Pre sashe.sk LH

Photo by PupaArt
Komentáre

CreepySAVI3 prenadherne spracovane!:) Lucy sikulka! Som ti verila :P

A je krasne vidiet mamicku Pupu a jej rodinu..hlavne ked celu dobu som zila s tym ze Pupa je male dievcatko ktore maluje
2010-12-22 13:30:25

melly Ja dostanem dva odznaciky od manzela na Vianoce :) Uz sa na ne moc tesim. Zatial ich predo mnou skryva, ale uz len dva dni :))

Zlatkina tvorba mi je velmi blizka, uz od detstva az doteraz sa ma drzia "infantilne" motivy - vesele zvieratka, dievcatka, rozpravkove postavicky... Ked som bola uplne malinka, najviac som snivala o tom ilustrovat detske knizky :-D

Drzim palce Tebe, Zlatka, aj sebe, aby sa taketo motivy sirili svetom a tesili ludi.
2010-12-22 13:53:56

jednicka krásne intervijú, mersí lejdís - človek s dobrým srdcom môže vytvoriť len krásne veci!
2010-12-22 14:36:22
LucyHudec jednička tiež si myslím a hlavne,že nám dáva sashe priestor sa o to všetko podeliť...už teraz teším na svoje pupadarčeky...už len dva dni! :D
2010-12-22 14:44:50
maculienka ja mam vo svojej zbierke 5 odznacikov, su uzasne... bez slov sa vsetky dievcatka prihovaraju a tak nejak upokojuju dusu!

krasny rozhovor, Zlatka je velmi mila osobka! :)
2010-12-22 14:48:07

Katu-Hula Jéj aj ja som včera balila pupa zrkadielka a odznačiky mojim trom dcérenkám do pupa visačiek. A verte či neverte mi bolo tak teplo pri srdiečku a pochytil ma strach, či sa moje veci Hulovské budú páčiť, keď si ich niektorá z vás rozbalí pod stromčekom.

Krásny nežný rozhovor. Ďakujeme aj tebe Lucy že si.
2010-12-22 15:09:02

PupaArt Lucy, Sashe - zo srdca Vám ďakujem za takúto krásnu možnosť povedať niečo viac o mojom tvorení. :)

A ďakujem aj všetkým milým zákazníčkam (i zákazníkom ;) za podporu...
2010-12-22 15:52:27

Amalia nádhera. krásny rozhovor, som rada, že je nám Pupa teraz kúsok bližšia.

mám pár odznačikov, u mňa vedie ako ináč Amélka (veľmi veľmi sa mi páči :), aj keď je to tesné, lebo všekty sú tak krásne. Pupy, čo dostanú pod stromček iné Pupy sa veru majú na čo tešiť :) krásne Vianoce.
2010-12-22 16:18:58

_innacreo_ krásne a tá krása je prirodzená :)
2010-12-22 17:28:58
Innak Som okuzlena pupa tvarickami, su tak jemne a smutne nadherne.
2010-12-22 19:18:10
mishulka jeeeej, velmi prijemny mily rozhovor a clanocek.. tak ako aj u pupa veciciek, ktore su prijemne a mile. ja mam v zbierke zatial iba jeden odznacik, ale neterky tiez obdarujem na vianoce odznacikmi od pupy:)
2010-12-22 20:51:26
ekka Dakujem za krasny clanok, aby sme sa vsetci dozvedeli, kto sa skryva za krasnymi zenskymi a detskymi tvarickami. Zlatka, zelam vsetko dobre a som rada, ze aj ten moj pribytok ja obohateny o Pupa tvaricky a moje kamaratky tiez. Krasne vecicky tvorite!
2010-12-22 21:58:24
PupaArt :)))
2010-12-22 22:28:13
melly Inak ta fotka s mimiskom malinkym je prekrasna! :-)
2010-12-23 12:31:06
JAJAaPAJA aj my máme od Pupy kresbičky aj odznačiky.:) Sú to naše "talizmany", v ktorých ukrývame dievčenskú dušičku:). Ďakujeme za ne i za tento skvelý článok!
2010-12-26 18:08:33
uKvetinky waw, uuuzasny rozhovor.....dycha z neho CLOVECINA!
2010-12-27 19:26:47
aura Krásne milotu vyžarujúce vecičky, vyjadrujú presne to, čo som cítila, keď som čítala tento rozhovor...a nádherná rodinka, aj tá fotka s bábom...prajem veľa lásky, radosti, tvorivých impulzov,...a aj ten Mier. A v svojom Liste želaní mám Pupu;)
2011-01-04 22:11:38
wishfish nemam co dodat... ked pozeram na pupa vecicky, citim nieco velmi podobne tomu, co odznelo vo vasom skvelom rozhovore!
2011-03-03 14:42:22
_Niks_ nemam slov ... ked sa pozrem na kazdu tu jemnu a milu tvaricku, vyzaruje z nej tolka neha a cit :) taku sikovnu pupu som este nevidela :))
2012-02-19 15:58:04
MinnieBonnie bože...ten článok ma úplne dojal..:) krásne slová, myšlienky..a teším sa, pretože dnes som si objednala od Zlatky svoje prvé PUPA náušničky, do ktorých som sa na prvý pohľad zamilovala :)))
2012-06-17 01:02:34
NenaHli Milý rozhovor s úžasným človekom plným krásna. Ešteže je schopný sa podeliť ...Ďakujeme
2013-01-08 09:20:49
drotar.mlich Skvele,clanocek aj pupiny.
2014-09-12 14:15:49
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.