Ako fungujú domény

Doména je vlastne názov vašej stránky na internete, napríklad naramky.sk. Doména sa vždy skladá zo samotného názvu a prípony. Prípona nemôže byť ľubovoľná, vybrať si môžete z bežne používaných, ako napríklad .sk .eu .com. Existujú však aj menej používané, resp. nezvyčajnejšie prípony. Názov domény môže byť ľubovoľný. Je zložený z písmen bez diakritiky, čísel alebo pomlčky (pomlčku v doméne neodporúčame, prináša to mnoho chaosu pri vyslovovaní). Samozrejme doména, resp. názov webstránky, ktorý ste si zvolili, musí byť voľný. Trefný, ľahko zapamätateľný a zároveň voľný názov je preto často jedným z prvých problémov, ktorému musíte čeliť pri zakladaní novej webstránky. Doména má aj ďalšie úrovne, napríklad nieco.domena.sk, ale vo väčšine prípadov si vystačíte s www.domena.sk, ktorá sa používa ako hlavná.

Doménu môžete kúpiť od registrátora domén, jej cena sa odvíja práve od prípony domény. Cena za .sk doménu je napríklad 15 Eur ročne, za .com je to 10 Eur ročne. Za doménu sa platí minimálne na rok vopred a je plne funkčná do 24 hodín od zaplatenia. K doméne sa zvyčajne dokupujú aj e-maily, teda e-mailové adresy, napríklad vasemeno@vasadomena.sk. Cena emailov je väčšinou okolo 1 Eura mesačne, záleží podľa priestoru na emaily a počtu adries.

Doménu si môžete zakúpiť sami, na stránke registrátora, napr. websupport.sk, webglobe wy.sk alebo active24.sk. Túto možnosť zvoľte, ak máte s doménou zložitejšie plány, a chcete mať DNS alebo mailboxy plne pod kontrolou. V procese objednávky dostanete inštrukcie na prepojenie domény s webstránkou u nás. U registrátora si nekupujte hosting, kúpte si jednoducho iba doménu, prípadne doménu plus emaily.

Druhou možnosťou je doménu kúpiť cez nás, a budete to mať celé bez starostí, všetko vybavíte v objednávke webstránky.

Po vytvorení e-shopu, je tento spustený na testovacej subdoméne vasemeno.sashe.sk. Tá slúži na prvotné nastavenie webstránky. Akonáhle budete s webstránkou spokojní, spustíme e-shop na finálnej doméne.

Čo ak doménu, alebo aj webstránku už mám?

Ak už doménu vlastníte a chcete na ňu umiestniť SAShE webstránku, máte 2 možnosti.

  1. Doménu necháte u toho registrátora kde ste ju kúpili a jemu budete aj naďalej platiť ročný poplatok za doménu. Nám budete platiť len mesačné poplatky za webstránku.
  2. Doménu transfernete k registrátorovi Websupport a my zmeníme užívateľa služieb, čiže za doménu budete platiť aj ročný poplatok nám. Len takto získate prístup k emailových schránkam, ktoré sú v cene SAShE webstránky. Pri transfere sa platí ročný poplatok za doménu a platnosť domény sa predlžuje o ďalší rok oproti pôvodnej platnosti.

Stará webstránka sa zahodí, technicky nie je možné mať na jednej doméne viac webstránok od rôznych poskytovateľov.