Webstránky na vlastnej doméne

Webstránky na vlastnej doméne je služba, ktorú pripravujeme k spusteniu v priebehu roka 2019

Čo sú SAShE Webstránky

Ako už iste viete, SAShE je skvelým miestom na rozbehnutie podnikania a prezentáciu vašich výrobkov. Zároveň však rozumieme všetkým predajcom, ktorí túžia po vlastnom e-shope, na vlastnej doméne. Pre mnohých je vlastný e-shop ďalším logickým krokom v napredovaní značky. Vlastný e-shop v kombinácii s už existujúcim SAShE obchodom môže však priniesť prácu navyše.

Jednou z najväčších komplikácií je zdĺhavé dvojité nahadzovanie jednotlivých výrobkov na obidve platformy. Každý systém funguje trochu iným spôsobom. Opakované vkladanie ponuky všetkých výrobkov na SAShE a do vlastného shopu môže trvať hodiny. Udržiavanie aktuálnosti skladových zásob na viacerých platformách zároveň je zložitejšie. V praxi to znamená, že ak sa výrobok predá prostredníctvom vášho e-shopu, musíte ho stiahnuť zo SAShE (prípadne upraviť počet kusov) a naopak. Správa a prehľad zákaziek a faktúr sa stávajú zložitejšími a prácnejšími.

Aby sme vám to uľahčili a pomohli predísť vyššie spomínaným komplikáciám, prinášame SAShE webstránky. Vďaka nim výrobky nahadzujete len raz. Skladové zásoby sú zdieľané. Znamená to, že ak sa vec predá na SAShE, odpočíta sa z dostupných ks vášho e-shopu a naopak. Všetky zákazky a faktúry máte pekne pokope na jednom mieste.

Ďalšou z výhod je možnosť rozdielnej ponuky výrobkov. Na webstránke môžete mať teda aj veci, ktoré nemáte na SAShE - napríklad preto, že nie sú handmade. Je možné nastaviť rozdielne ceny. Znamená to, že na SAShE môžete mať iné ceny ako v e-shope. SAShE webstránky sú dokonca vhodné aj pre čisto nehandmade výrobky. Je to jednoducho platforma na prevádzkovanie e-shopu.

Radi by sme vás však upozornili na to, že predaj na webstránke je na rozdiel od samotného SAShE poháňaný čisto vašim vlastným marketingom. Pre SAShE webstránky platia rovnaké pravidlá, ako pre iné osobné webstránky. Na SAShE (vo vašom profile, popise výrobkov, atď.) tieto webstránky nemôžete linkovať, ani ich nemôžete spomínať v SAShE pošte.

Ako fungujú domény

Doména je vlastne názov vašej stránky na internete, napríklad naramky.sk. Doména sa vždy skladá zo samotného názvu a prípony. Prípona nemôže byť ľubovoľná, vybrať si môžete z bežne používaných, ako napríklad .sk .eu .com. Existujú však aj menej používané, resp. nezvyčajnejšie prípony. Názov domény môže byť ľubovoľný. Je zložený z písmen bez diakritiky, čísel alebo pomlčky (pomlčku v doméne neodporúčame, prináša to mnoho chaosu pri vyslovovaní). Samozrejme doména, resp. názov webstránky, ktorý ste si zvolili, musí byť voľný. Trefný, ľahko zapamätateľný a zároveň voľný názov je preto často jedným z prvých problémov, ktorému musíte čeliť pri zakladaní novej webstránky. Doména má aj ďalšie úrovne, napríklad nieco.domena.sk, ale vo väčšine prípadov si vystačíte s www.domena.sk, ktorá sa používa ako hlavná.

Doménu môžete kúpiť od registrátora domén, jej cena sa odvíja práve od prípony domény. Cena za .sk doménu je napríklad 15 Eur ročne, za .com je to 10 Eur ročne. Za doménu sa platí minimálne na rok vopred a je plne funkčná do 24 hodín od zaplatenia. K doméne sa zvyčajne dokupujú aj e-maily, teda e-mailové adresy, napríklad vasemeno@vasadomena.sk. Cena emailov je väčšinou okolo 1 Eura mesačne, záleží podľa priestoru na emaily a počtu adries.

Doménu si môžete zakúpiť sami, na stránke registrátora, napr. websupport.sk, webglobe wy.sk alebo active24.sk. Túto možnosť zvoľte, ak máte s doménou zložitejšie plány, a chcete mať DNS alebo mailboxy plne pod kontrolou. V procese objednávky dostanete inštrukcie na prepojenie domény s webstránkou u nás. U registrátora si nekupujte hosting, kúpte si jednoducho iba doménu, prípadne doménu plus emaily.

Druhou možnosťou je doménu kúpiť cez nás, a budete to mať celé bez starostí, všetko vybavíte v objednávke webstránky.

Po vytvorení e-shopu, je tento spustený na testovacej subdoméne vasemeno.sashe.sk. Tá slúži na prvotné nastavenie webstránky. Akonáhle budete s webstránkou spokojní, spustíme e-shop na finálnej doméne.

Nastavenia

Ak máte funkčný obchod na SAShE, pri spustení webstránky sa budeme snažiť urobiť všetky nastavenia za vás tak, aby bol e-shop hneď funkčný. Veľa nastavení je zdieľaných s obchodom na SAShE, napríklad spôsoby dopravy, ceny poštovného, fakturačné údaje a tieto momentálne nie je možné mať iné na SAShE, ako na webstránke. Webstránka však ponúka širokú paletu vlastných nastavení, vďaka ktorým si jej vzhľad a obsah môžete prispôsobiť podľa vlastných preferencií.

Hlavička

Hlavička je vrchná časť stránky zobrazujúca sa na každej stránke webu.
Môže obsahovať vaše logo, prípadne text a podnadpis, alebo môže byť plne obrázková.
Farbu pásu pod logom môžete zmeniť, takisto aj farbu nadpisu a podnadpisu. Ak je nadpis súčasťou loga, ktoré nahráte, môžete ho nechať prázdny.
Rozdiel medzi možnosťou širokého obrázku a loga je ten, že logo sa vždy zobrazuje celé. Obrázok v hlavičke sa rozťahuje na celú šírku obrazovky a môže byť rozdielne orezaný na rôznych zariadeniach, napríklad na monitore počítača a na mobile.

Pätička

Pätička je spodná časť zobrazujúca sa na každej stránke webu.
Skladá sa z troch stĺpcov. Každý stĺpec má svoj nadpis, ktorý môže byť aj prázdny.

Ľavý stĺpec je čisto textový, zobrazuje ľubovoľný text bez možnosti prekliku.
Dva stĺpce vpravo obsahujú odkazy na podstránky.
Pri vytváraní textovej podstránky si teda zvolíte, či sa má odkaz na ňu zobraziť v strednom alebo pravom stĺpci.
Úplne dole vľavo je text, ktorý si môžete ľubovoľne upraviť. Vpravo je potom text “Vytvorené systémom sashe.sk”, ktorý sa zobrazuje v Základnom a Štandardnom balíku.

Odkazy na sociálne siete

Súčasťou hlavičky aj pätičky sú ikonkové odkazy na sociálne siete. Vkladajte tu celý link, napríklad https://www.instagram.com/mojaznacka

Email

Zadávate dve emailové adresy. Pole Email je vaša ľubovoľná adresa, na ktorú vám budú chodiť všetky oznámenia a správy z kontaktného formuláru. Môže to byť aj adresa na gmail.
Pole Email odosielateľa je adresa, z ktorej sa budú tváriť, že sú odoslané správy, ktoré systém (web) odošle zákazníkovi, napríklad potvrdenie objednávky. Toto už nemôže byť gmail adresa, musí to byť adresa patriaca k doméne. Odpovede zákazníka ale prídu opäť na adresu v poli Email.

Favicon

Favicon je malá ikonka zobrazujúca sa hore v karte alebo záložke prehliadača. Slúži na to, aby ste vedeli rozoznať, v ktorej karte máte otvorený web a v ktorej facebook alebo gmail. Má rozmery 16x16 pixelov, preto do nej zvoľte úplne jednoduchý motív.

Úvodná stránka

Úvodná stránka sa skladá z ľubovoľného počtu blokov, ktorých poradie je možné meniť presúvaním myšou. Na výber je 5 typov blokov, ktoré si viete podľa možností upravovať a prispôsobovať.

Nadpis a text

Je to jednoduchý blok s väčším nadpisom a textom pod ním. Farbu pozadia, nadpisu aj textu si môžete prispôsobiť.

Fotka s textom

Fotografia na celú šírku obrazovky, ku ktorej sa dá doplniť nadpis, text a tlačidlo s odkazom, ktoré sa zobrazia v boxe nad fotkou. Využiť môžete viac možností vizuálneho upravenia farieb.

3 tlačidlá

V tomto bloku sú tri tlačidlá, ktoré sa dajú prispôsobiť podľa vašich predstáv.
Každé tlačidlo má Nadpis a linku, kam smeruje. Môže to byť napríklad kategória obchodu, špecifický filter vyhľadávania produktov, konkrétny produkt alebo aj podstránka. Tiež to môže byť aj odkaz mimo vášho webu. Odkazovanie nastavíte tak, že skopírujte celý link do kolónky určenej pre nastavenie URL tlačidla.

Kolotoč obrázkov

Tento blok obsahuje akúsi obrázkovú fotogalériu, ktorej snímky sa samy menia. Každá fotka môže obsahovať aj nadpis a text.

Produkty

Úvodná stránka môže obsahovať priamo výpis produktov s výzvou na prechod do celého obchodu. Súčasťou tohto bloku je aj Nadpis a Text. Počet produktov a ich zoradenie si môžete zvoliť.

Podstránky

Podstránky sú všetky stránky vášho webu okrem obchodu a úvodnej stránky. Typicky sa jedná o Obchodné podmienky, GDPR, O nás, ale môžete ich mať aj oveľa viac. Môžete vytvoriť návod pre zákazníkov, ako si zmerať miery, priblížiť pozadie vašej výroby alebo predstaviť materiály, ktorými pracujete.

Podstránka obsahuje Nadpis a samotný Text, ktorého súčasťou môžu byť aj obrázky alebo fotogaléria. Podstránka môže tiež obsahovať kontaktný formulár, z ktorého odpovede vám prichádzajú na váš email.

Ak sú obsahom podstránky Obchodné podmienky, treba to označiť a zákazník bude pri objednávke vyzvaný na ich odsúhlasenie.

Pri podstránke si môžete zvoliť, kde sa má nachádzať odkaz na ňu, ako sa teda zákazníci na ňu dostanú. Existujú tri možnosti.

  1. Horné menu - vo vodorovnom menu je priestor na 1-2 podstránky s krátkym názvom.
  2. Pätička - 2. stĺpec 
  3. Pätička - 3. stĺpec.

Podstránky sú v menu alebo pätičke zoradené podľa čísla v poli “Poradie”.

Špeciálnou možnosťou je použiť ten istý obsah podstránok ako na SAShE. Túto možnosť nájdete v úprave SAShE podstránky (zakliknete možnosť “Stránka sa bude používať pre domény.”). Editujete ju potom na jednom mieste a zmeny sa premietajú na obe platformy.

Poplatky

Proces vytvorenia obchodu sa začína 14 dňovým bezplatným spustením webstránky na testovacej doméne vasemeno.sashe.sk. Počas tohto obdobia si môžete nezáväzne vyskúšať všetky nastavenia a funkcie. Ak ste s webstránkou spokojný, vyberiete si balík služieb, od ktorého sa odvíja cena a webstránku si objednáte.

Poplatky za službu sa môžu skladať zo 4 častí.

Poplatok za doménu

Ak si doménu registrujete sami priamo u registrátora, ročný poplatok za doménu platíte jemu. Ak si doménu zakúpite cez nás, hneď po objednávke dostanete predfaktúru na ročnú prevádzku domény. Ceny domén podľa prípony nájdete tu ».
Až po uhradení tejto predfaktúry (kartou alebo prevodom) bude doména zaregistrovaná. Doména bude plne funkčná do 24 hodín po zaplatení.

Poplatok za emailové schránky

Mesačný poplatok

Podľa zvoleného balíka služieb vám začneme účtovať mesačný poplatok. Jeho platba bude súčasťou SAShE faktúry, ktorá je vystavená vždy desiateho v mesiaci. Táto faktúra bude obsahovať platbu za aktuálny mesiac. Webstránku si objednáte napríklad 20.5., následne 10.6. obdržíte faktúru, ktorá bude obsahovať prevádzku webstránky od 20.5. do 20.6.

Provízia

Základný a štandardný balík sú spoplatnené aj formou provízie. Táto provízia bude takisto súčasťou každomesačnej faktúry zo SAShE.

Balíky služieb

Nastavenie emailov

V prípade ak si doménu zakúpiš cez SAShE, v cene webstránky máš aj jednu alebo viac poštových schránok (podľa zvoleného balíka služieb).

Poštová schránka je miesto, kam ti môžu prichádzať emaily a jej tvar je kontakt@tvojadomena.sk

Sprevádzkovanie domény

Ako prepojím doménu ktorú vlastním s eshopom na systéme SAShE?

Ak máte doménu ktorú ste si  zakúpili sami, potrebujete na prepojenie zmeniť DNS záznamy. Túto zmenu nájdete v admin rozhraní od spoločnosti, ktorá pre vás doménu zaregistrovala, teda komu doménu platíte.

Je potrebne zmeniť A záznam pre názov vasadomena.sk a www.vasadomena.sk, aby smeroval na IP adresu 195.28.72.155

Zmena DNS sa prejaví do 24 hodín (toľko to trvá, kým sa to rozšíri po celom svete, štandardne to funguje do hodiny), my počas toho spojazdníme certifikát, aby fungovalo aj zabezpečené https spojenie.

Vzhľadom na to, že automatické emaily, ktoré sa odosielajú zákazníkovi sú odosielané z adresy z vašej domény, odporúčame nastaviť do DNS aj spf záznam. Ten pomôže tomu aby tieto notifikačné emaily nechodili zákazníkom do SPAMu

Vytvoríte alebo zmeníte TXT záznam s hodnotou v=spf1 a mx -all

Ak máte napr. doménu zaregistrovanú u Websupportu, tu nájdete nápovedu

Ak máte doménu u Webglobe Yegon, nápoveda je tu