Nastavenie platby a poštovného

Nastavenie platby a poštovného je prvá vec, ktorú by ste mali vo svojom obchode nastaviť. Bez tohoto nastavenia nebudete mať prístupnú možnosť vložiť do ponuky prvú vec.

Všetky možnosti nájdete v sekcii Nastavenia, ktorú nájdete pod ikonou "Môj obchod" v pravom hornom rohu.

Výpočet výšky poštovného

Ak kupujúci objednáva jeden výrobok, je výška poštovného jasne daná podľa spôsobu doručenia. Ak ale objednávka obsahuje viac kusov rovnakého alebo aj rôzneho tovaru, niekedy potrebujete aby sa poštovné adekvátne navyšovalo. Na SAShE existujú 3 základné spôsoby výpočtu poštovného, tento spôsob výpočtu sa volí spoločne pre všetky spôsoby doručenia. Nie je možné nastaviť rôznym spôsobom doručenia rôzny spôsob výpočtu, ale rôzne spôsoby doručenia samozrejme môžu mať iné sumy poštovného.

1. Jednotné poštovné

Poštovné je rovnaké pre ľubovolný počet ks v jednej objednávke. Výrobky môžu byť zaradené do kategórií poštovného (Poštovné A/B/C/D/E) alebo môžu mať nastavenú individuálnu výšku poštovného. Avšak pre výsledné poštovné celého balíka sa zoberie výrobok s najvyšším poštovným, a táto suma sa použije pre celý balík. Je jedno koľko kusov alebo koľko ďalších výrobkov objednávka obsahuje.

2. Poštovné podľa počtu ks

Výrobky sú rovnako ako v prvom spôsobe zaradené do kategórií poštovného (predstavte si ich ako hmotnostné kategórie). Každý výrobok má cenu za prvý kus a cenu za pribalenie, teda cenu za každý ďalší kus. Pre výsledné poštovné celého balíka sa zoberie výrobok s najvyššou cenou základného poštovného za prvý kus, a k tejto sume sa pripočíta cena za pribalenie každého ďalšieho kusu v objednávke (je jedno či je to kus rovnakej položky, alebo kus nejakej inej položky) Viac info »

3. Poštovné podľa hmotnosti

Každý váš výrobok musí mať uvedenú hmotnosť. Pre výpočet poštovného sa vypočíta hmotnosť celého balíka. Táto hmotnosť balíka potom spadne do jedného z piatich hmotnostných intervalov, ktoré si nastavíte a tomuto intervalu nastavíte sumu poštovného.

Spôsob doručenia, ceny poštovného

Na SAShE je momentálne možné si nastaviť 5 spôsobov doručenia v kombinácii s platbou a to:

 1. Slovenskou poštou - na adresu
 2. Slovenskou poštou - na poštu / BalíkoBOX 
 3. Kuriérom
 4. Zásielkovňa
 5. Osobný odber 

Osobný odber balíka môžete momentálne nastaviť len v rámci Slovenska. Vyplnenie Adresy prevzatia pre osobný odber je povinné. Môžete si nastaviť len jednu adresu, dôležitá je najmä lokalita. 

Odoslanie zásielky na poštu / Balíkobox funguje na rovnakom princípe ako klasické podanie zásielky na pošte, avšak kupujúcim balíková zásielka príde na vybratú poštu alebo do Balíkoboxu. Tu je dôležité mať údaje kupujúceho - mobilné telefónne číslo alebo email.

Musíte si zvoliť minimálne jednu možnosť, môžete aj viacero. Kupujúci bude mať potom na výber z možností, ktoré ste si zvolili.

Pre každú možnosť si zvlášť nastavujete výšku poštovného.

Poštovné sa na SAShE určuje dopredu, kupujúci v momente objednania musí poznať výšku poštovného, máme viacero mechanizmov ako toto poštovné určiť. Poštovné pri objednávke nie je možné neskôr navyšovať, je teda dôležité, aby ste ho mali nastavené správne.

Aby sme správu výšky poštovného zjednodušili, s poštovným je možné narábať hromadne a veciam neurčovať konkrétnu sumu poštovného, ale ich len zaraďovať do akýchsi hmotnostných (veľkostných) skupín A, B, C, D, E.

Ak predávate nejaké malé veci a nejaké veľké, malým nastavíte poštovné A a veľkým poštovné B. V časti nastavenia potom určíte konkrétnu výšku poštovného A a B, a to zvlášť pre každý spôsob zasielania a platby.

V prípade, že ste si nastavili skupinové pošotvné A, B a C, ale ani jedna zo skupín poštovného vám nevyhovuje, máte možnosť v detaile výrobku, v časti Dostupnosť a cena Zadať nové výšky poštovného. Pokiaľ sa rozhodnete, že novú výšku poštovného, teda poštovné D, chcete použiť aj pre ďalšie výrobky, je potrebné aby ste zmenu potvrdili zaškrtnutím políčka Uložiť tieto výšky poštovného a následne zmenu potvrdiť kliknutím na Uložiť v dolnej časti stránky. 

 

Ak chcete aby bola nová výška poštovného určená len pre jednu vec, tak políčko Uložiť nové výšky poštovného nezaškrtnite. Zmenu potvrdíte len kliknutím na Uložiť v dolnej časti stránky. V tomto momente je veci pridelené individuálne poštovné.

POZOR! Aby bolo možné vašu vec objednať, musí mať nastavené poštovné pre Slovensko. Platí to pre hromadné aj individuálne poštovné.

Platba kartou

Platba kartou prináša rýchlejší a komfortnejší spôsob úhrady balíkov na SAShE, ktorý kupujúci neustále žiadajú.

Táto služba predajcom zjednodušuje evidenciu platieb a ich ďalšie spracovanie ako aj znižuje počet neuhradených zákaziek. Kupujúci sú už na platbu kartou zvyknutí a preferujú ju. Predajcovi sa balík zobrazí hneď ako uhradený, čiže nemusí kontrolovať svoj bankový účet, párovať platby a upozorňovať kupujúcich na čakajúcu úhradu.

Súčasťou platby kartou sú aj služby Apple PAY a Google Pay. Ak si ich zákazník vyberie, je smerovaný priamo na možnosť zaplatiť pomocou zariadenia, na ktorom si stránku prezerá, bez nutnosti zadávať údaje z karty.

Packeta Z-POINT a Z-BOX

Packeta je služba, ktorá ponúka možnosť odoslania i doručenia balíka na jednu z viac ako 1730 pobočiek na Slovensku, v Čechách a iných krajinách .

Ocenia ju predajcovia/zákazníci, ktorí majú bližšie Packetu ako poštu. Pobočky Packety sa totiž nachádzajú aj v obchodoch, kaviarňach, alebo centrách.

Väčšina pobočiek Packety je určená na podanie i vyzdvihnutie zásielky. Ich prehľad nájdete tu

Packeta sa snaží doručovať rýchlo. Pokiaľ podáte zásielku v pondelok v čase, kedy ešte kuriér nebol na danej pobočke pre zvoz, doručuje sa na ďalší deň, teda v utorok, na cieľové výdajné miesto. V opačnom prípade sa doručuje až v stredu. 

Zásielky nie sú doručené na adresu kupujúceho, ale na adresu jedného z výdajných miest v jeho okolí, ktoré si volí si ho priamo v Objednávke, v časti Adresa doručenia. Kupujúci si zásielku môže vyzdvihnúť kedykoľvek počas otváracích hodín výdajného miesta. Na možnosť vyzdvihnutia je upozornený bezplatnou SMS

Od Februára 2024 je možné podať zásielku cez Packetu rovno na SAShE jedným klikom, netreba sa registrovať na webe Packety, všetky údaje sa prenášajú automaticky, nie je potreba ani tlačiť štítok na balík.

Packeta Kuriér (Doručenie na adresu)

(Apríl 2024)

SAShE ponúka v spolupráci s Packetou možnosť odosielania zásielok kuriérom na adresu za výhodných podmienok a bez nutnosti prepisovať akékoľvek údaje.

Hlavné vlastnosti služby:

 • 98 % zásielok sa doručuje na adresy v rámci Slovenska už do druhého pracovného dňa
 • Minútový čas doručenia, online sledovanie polohy kuriéra
 • Uloženie na výdajnom mieste v prípade nezastihnutia doma
 • Podanie zásielky jedným klikom, bez nutnosti tlačiť štítok

Viac o službe Packeta Domov »

Ako to funguje?

Služba funguje veľmi podobne ako automatické podávanie zásielok doručovaných na výdajné miesta alebo do schránok Z-BOX.

Systém vám vygeneruje kód (heslo) s ktorým stačí prísť na ktorékoľvek podajné miesto Packety. Tam vytlačia štítok, nalepia ho na balíček a hotovo. Na SAShE ďalej viete sledovať stav zásielky, kupujúci dostáva štandardné emaily od kuriéra a tiež vidí online svoj balík v mobilnej aplikácii Packeta.

Aktuálne nie je možnosť podávať zásielky na dobierku. Nie je možné ani podanie zásielky vložením do schránky Z-BOX.

Cenník doručenia na adresu (Home delivery)

Doručenie v rámci SK, alebo v rámci CZ (zásielka je podaná v rovnakej krajine ako je doručovaná adresa)

  SAShE cena s DPH Štandardná
cenníková cena
Zásielky do hmotnosti 1 Kg 4,00 Eur 5,40 Eur
Zásielky do hmotnosti 2 Kg 4,50 Eur 6,16 Eur
Zásielky do hmotnosti 5 Kg 4,80 Eur 6,50 Eur
Zásielky do hmotnosti 10 Kg 5,90 Eur 8,47 Eur
Zásielky do hmotnosti 15 Kg 6,90 Eur 10,10 Eur
Zásielky do hmotnosti 30 Kg 7,90 Eur - Eur

 

Doručenie na adresu SK -> CZ / CZ -> SK (preprava cez hranice)

  SAShE cena s DPH Štandardná
cenníková cena
Zásielky do hmotnosti 1 Kg 5,00 Eur 5,66 Eur
Zásielky do hmotnosti 2 Kg 5,50 Eur 6,22 Eur
Zásielky do hmotnosti 5 Kg 6,50 Eur 7,14 Eur
Zásielky do hmotnosti 10 Kg 8,00 Eur 8,77 Eur
Zásielky do hmotnosti 15 Kg 9,20 Eur 10,22 Eur
Zásielky do hmotnosti 30 Kg 18,00 Eur - Eur

 

Poistenie, palivový i mýtny poplatok sú už v cene, jedná sa teda o konečnú sumu za doručenie. Cena za prepravu je účtovaná v momente odovzdania zásielky na podacom mieste. Nevyzdvihnuté zásielky budú vrátené na podacie miesto, kde boli podané.

Zásielka je poistená na sumu balíka bez poštovného až do výšky 2000Eur.

Zásielka do 5Kg maximálny rozmer jednej strany: 50cm; súčet 3 rozmerov: 120cm
Zásielka do 15Kg maximálny rozmer jednej strany: 120cm; súčet 3 rozmerov: 150cm

Všetky ďalšie podmienky prepravy, reklamácie, nároku na náhradu škody v prípade stratenia alebo poškodenia zásielky najdete na webe prepravcu Packeta Slovakia s.r.o.


Live- tracking a minútový čas doručenia

Už žiadne čakanie na kuriéra. Príjemca vie presný čas, kedy bude mať zásielku vo svojich rukách. A to len vďaka Packete.

Packeta má prepracovaný notifikačný systém, vďaka ktorému je príjemca vždy v obraze, kde je jeho zásielka. V deň doručovania ho informujeme e-mailom a SMS o presnom čase doručenia. Live-tracking zas umožní príjemcovi sledovať na online mape pohyb zásielky v reálnom čase. Ľahko tak zistí, koľko času ostáva do príchodu kuriéra a kde sa kuriér so zásielkou nachádza posledných 60 minút pred jej doručením. Môže si tak kľudne odskočiť aj na kávičku do kaviarne alebo na nákup do obchodu.

Medzinárodné poštovné

Predajca môže okrem poštovného pre Slovenskú republiku nastaviť ďalšie tri možnosti poštovného, pre Českú republiku, a svet. Zákazníkom sa automaticky zobrazí správne poštovné podľa krajiny doručenia objednávky.

Medzinárodné poštovné je možné nastaviť v sekcii Nastavenia, v časti "Spôsob distribúcie, ceny poštovného". Je potrebné, aby bolo nastavené pre každú krajinu poštovného zvlášť

 

 

Poštovné zdarma, minimálnu sumu objednávky aj systém rozšíreného poštovného je taktiež potrebné nastaviť pre každú krajinu individuálne. Rozdelenie poštovného na jednotlivé krajiny je nastavené podľa Slovenskej pošty.

 

Pokiaľ výrobku zvolíte individuálne poštovné, aj tu platí, že ho treba nastaviť pre každú krajinu jednotlivo.

 

 

Pozor! Ak sa nenájde spoločné poštovné pre jednotlivé položky v objednávke, balík nebude možné objednať.


V prípade, že predajca nemá nastavené poštovné pre danú krajinu, kupujúcemu sa zobrazí oznam, že poštovné bude pripočítané pred potvrdením balíka predajcom. Pre tieto balíky je vypočítané nulové poštovné, ktoré môže predajca pred potvrdením zvýšiť. Po potvrdení balíka už nie je možné meniť výšku poštovného.

Minimálna suma objednávky

Pokiaľ sa vo vašej ponuke nachádzajú výrobky s veľmi nízkou cenou, môžete si v sekcii Nastavenia zvoliť minimálnu sumu objednávky pre jednotlivé typy zasielania.

Kupujúci tak bude môcť vytvoriť objednávku len v prípade, že výsledná suma položiek v jeho objednávke bude rovná, alebo vyššia, ako minimálna suma objednávky, ktorú ste si určili.

Poštovné zadarmo nad

Ak chcete poskytnúť kupujúcim bonus v podobe nulového poštovného, ak u vás nakúpia nad určitú hranicu, môžete si v Nastaveniach vyplniť výšku tejto hranice v Eurách.

Ak hranicu nastavíte adekvátne k vašej ponuke, motivujete tak kupujúcich k doobjednaniu nejakého tovaru, aby danú hranicu dosiahli.

Bankové účty

Pri Platbe vopred, je potrebné zadať vaše číslo účtu, kam vám budú Kupujúci prevádzať platby za Balíky.

Pre predaj na SAShE je nutné mať Eurový bankový účet, ktorý neúčtuje pri platbe zo SR žiadne poplatky.

Momentálne ponúka takýto bankový účet napríklad FIO bank - odporúčame zavolať priamo do banky a overiť si informácie. 

 

Povinná informácia je eurový IBAN. Ak máte český účet, tak je povinná informácia český IBAN a český SWIFT. Ak máte účet vo FIO Bank, ako SWIFT vyplňte FIOBCZPPXXX. 

 

Ak máte k dispozícii aj český účet v českých korunách, môžete ho vyplniť do položky Číslo účtu (CZK) ako alternatívu pre českých kupujúcich.

SAShE umožňuje aj príjem platby cez platobnú bránu PayPal, adresa PayPal účtu sa však kupujúcemu neposiela automaticky, musíte sa so zákazníkom dohodnúť cez poštu a informácie mu zaslať. 

Poštovné podľa hmotnosti

Ak predávate ťažké veci spolu s ľahkými a ľudia si kupujú viac ks, najpresnejšie funguje výpočet poštovného podľa hmotnosti.
V prvom rade musíte uviesť hmotnosť pri každom svojom výrobku. Pri objednávke sa pre výpočet poštovného sa vypočíta hmotnosť celého balíka. Táto hmotnosť balíka potom spadne do jedného z piatich hmotnostných intervalov, ktoré si nastavíte a tomuto intervalu nastavíte sumu poštovného.

Pamätajte na to, že skutočná celková hmotnosť sa skladá z hmotnosti výrobkov plus hmotnosť obalového materiálu (krabica, výplň). Ak teda bežne posielate zásielky ako balík do 2kg, odvážte si samotnú krabicu a jej hmotnosť odpočítajte od daného intervalu. Ak má napríklad 50g, nastavte si interval do 1950g.

 

postovne podla hmotnosti

 

Spôsob výpočtu poštovného musí byť rovnaký pre všetky spôsoby doručenia. Ak chcete pri niektorom spôsobe doručenia zostať pri jednoduchom výpočte (nie podľa hmotnosti), nastavte si rovnakú sumu pre všetky intervaly.

Rozšírené poštovné = poštovné za pribalenie

Tento systém umožní zadať pre každú skupinu (A, B, C, D, E), ale aj pre každú položku, dve výšky poštovného:

 • Prvá výška je základná a používa sa ak je položka v balíku sama (ak je položiek viac, použije sa pre prvú položku).
 • Pre každú ďalšiu položku okrem prvej sa použije výška rozšíreného poštovného, nazývame ho tiež poštovné za pribalenie.

Problematika nie je jednoduchá priblížíme ju teda na príklade ;). Povedzme, že predávate len doporučene. V ponuke máte nejaké maličké papierové veci, nejaké väčšie náušnice a k tomu ešte aj kilové poháre medu. Jednotlivým skupinám výrobkov môžete cez čerevný link Upraviť názvy poštovného, teda môžete mať pod poštovným A - Papierové veci, B - Náušnice a C - Med.

Rozšírené poštovné si nastavíte nasledovne:

 

Čo to znamená? Máte nastavené len zasielanie Doporučene, výšky základného poštovného na 1, 2 a 3 Eurá a rozšírený výpočet poštovného za pribalenie na 0, 0.5 a 2.5 eura. Malé papierové veci máte pod poštovným A, náušnice pod B a med pod C.

Ako sa vypočíta výsledné poštovné?

Kupujúci si objedná jednu malú papierovú vec pod poštovným A.
Použije sa základné poštovné A, t.j. 1 euro.

Kupujúci si objedná 2 malé papierové veci pod poštovným A (je jedno, či sú to dva rozdielne alebo rovnaké kusy).
Pre prvý kus sa použije základné poštovné A, t.j. 1 euro a pre druhý kus rozšírené A, t.j. 0, dohromady teda 1 euro.

Kupujúci si objedná jedny náušnice pod poštovným B.
Použije sa základné poštovné B, t.j. 2 eurá.

Kupujúci si objedná dvoje náušnice pod poštovným B.
Pre prvý kus sa použije základné poštovné B, t.j. 2 eurá a pre druhý kus rozšírené B, t.j. 0.5, dohromady teda 2.5 eura.

Kupujúci si objedná 6 ks náušníc pod poštovným B.
Pre prvý kus sa použije základné poštovné B, t.j. 2 eurá a pre zvyšných 5 ks rozšírené B, t.j. 5 x0.5, dohromady teda 2 + 2.5 = 4.5 eura.

Kupujúci si objedná jedny náušnice (B) a 2 ks papierových vecí (A).
Použije sa základné B (lebo je vyššie ako základné A) + 2 x rozšírené A, t.j. 2 + 2 x 0 = 2 eurá.

Kupujúci si objedná 2 ks náušníc (B) a jeden med (C).
Použije sa základné C (lebo je vyššie ako základné B) + 2 x rozšírené B, t.j. 3+2x0.5 = 4 eurá.

Kupujúci si objedná 5 ks náušníc (B), 2ks papierových veci (A), a 2ks medu (C).
Použije sa základné C (lebo je najvyššie) a pre všetky ostatné veci sa použije rozšírené. 1x rozšírené C, 2x rozšírené A a 5 x rozšírené B, t.j. 3 + 2.5 +2x0 + 5 x 0.5 = 8 eur.

Rovnaký princíp platí aj v prípade použitia ďalších skupín poštovného D a E. Vždy sa berie najvyššie základné poštovné a za ostané položky v objednávke sa pripočíta výška rozšíreného poštovného krát počet položiek.

Podobne potom funguje systém individuálneho poštovného. Pre jednu vec s najdrahším poštovným sa zadá základné poštovné, pre všetky ostatné veci rozšírené poštovné.

Ak ponúkate dobierku, kuriéra, alebo Packetu, výsledné poštovné sa vypočíta úplne rovnako. Uf. Sofistikovanejšie poštovné na svete má už len NASA :D.