Domov » Žurnál+ » Autor: Kristína Bobušová

Žurnál+

Príbeh jedného trička

Kristína B. » Tvorba / 2016-06-23 18:04:36 /  14 komentárov / 115 lajkov / 2550x zobrazený

Keď sa povie potlač, ako prvé si väčšina ľudí predstaví nejakú tlačiareň, do ktorej vložím to, čo chcem mať potlačené (zvyčajne je to papier - v mojom prípade tričko) a z druhej strany stroja vylezie hotové potlačené tričko, ktoré si môžem rovno obliecť. Nuž, určite existuje aj taký zázrak :) Viem o ňom, i keď je to len skrátený popis celého procesu, ale nie je to môj prípad.

Tak teda ako vyzerá proces výroby môjho potlačeného trička? Poďme sa na to spolu pozrieť. Otázka na začiatok - je moja práca naozaj ručná práca? To celé zistíme na konci tohto fotožurnálu. Tí, ktorí proces potlače textilu viacerými spôsobmi ovládate, poznáte odpoveď asi už aj teraz :) Na dnes som vybrala tričko, ktoré je potlačené transferovou technikou pomocou tzv. nažehľovacích fólií. Dnes bude potlač jednofarebná, čo mi trošku uľahčuje ukladanie jednotlivých častí na pripravené tričko, no aby to nebolo také jednoduché, vybrala som motív, ktorý je potrebné ukladať postupne po celej ploche predného dielu trička.

Celé to začína grafickou prípravou motívu, ale o tom som trošku písala už tu: Ako ma folklór chytil za srdce... A potom sa do práce zapojí náš kamarát Robo (takto familiárne voláme rezací ploter, ktorý si poradí s grafikou vytvorenou v grafickom programe). Vyreže takmer všetko a oveľa presnejšie, ako by som to ja strihala ručne. Keď ale Robko reže, zdá sa, že sa nič nedeje. Nevidno žiadne písmenká, ani kvetinky, jednoducho na prvý pohľad vôbec nič. Po bližšom preskúmaní, pod správnym uhlom a pri dobrom svetle sa dajú nájsť tie tenučké rezy na fólii.


Potom nasleduje tá pracnejšia časť prípravy motívu, ktorým chceme potlačiť tričko. Potrebujeme vylúpať fóliu tak, aby nám na prenoske (to priesvitné, na čom je fólia nalepená) zostalo len to, čo má ísť na tričko. A to vám poviem, občas je to celkom slušná "zábava". Môj manžel, ktorý túto činnosť väčšinou vykonáva, by o tom vedel rozprávať. Niekedy mi položí na stôl niečo nevylúpateľné, aby som prehodnotila prípravu grafických podkladov ;) No nie je zlatý?

Keď je už všetko vylúpané, každá bodka, každá čiaročka, každý kvietok aj každé písmenko, dostávame sa k ďalšiemu kroku a to je príprava samotnej potlače. Vyberiem správne tričko a ide sa na to. Teda ešte ma čaká nejaká práca... ;)

 

Ale niečo tu ešte chýba... Viete, čo je tá biela plocha na ďalšom obrázku?

Nebudem vás zbytočne napínať ;)

Veru, bodky. Toto moje obľúbené tričko je vpredu celé bodkované. A tak aj tie bodky potrebujem vylúpať a nastrihať... To lúpanie ide pri bodkách celkom ľahko, keďže je to jednoduchý vzor. No s tým vystrihovaním som sa pre zmenu trochu zabavila.

Keď je to takto pekne nachystané, presúvam sa k ďalšiemu kamarátovi, ktorý je umiestnený v našej dielni pekne pod oknom do záhrady. Je to niečo ako veľká dvojplošná žehlička. S obyčajnou žehličkou by sa tričká robiť nedali, zvlášť keď chcem tričko, na ktorom tá potlač vydrží viac ako pár praní. Nedá sa s ňou totiž vyvinúť tak potrebný veľký tlak. A pokiaľ ide o teplotu, lisuje sa pri teplotách do 200°C - v zime je to fajn, no v tých horúčavách ako sme mali už aj dnes, je tu celkom dosť teplo ;)

Ale teda ten výhľad ... čo vám budem hovoriť, niet nad krásny pohľad z môjho pracovného okna do rozkvitnutej záhradky. Hneď sa mi tam veselšie stojí a precvičuje moje bicepsy a asi aj tricepsy pri stláčaní toho čuda predo mnou :) Na to, že bývame len kilometer od hlavného mesta, tu máme naozaj skvelý pokoj a ticho.
(to, čo vyzerá ako čosi pohodené na chodníku je naša mačka, ktorá má 4 malé mačiatka. Chúďa, aj jej je poriadne teplo)

A aby mi bolo vždy veselo, tak mi naša najmladšia Noemka vždy nakreslí nejaký obrázok, aby som si ho mohla dať na tabuľu.

Toto bol malý pohľad do zákulisia :) a teraz sa pokračuje v práci. Tričko si musím rozložiť na spodnú platňu lisu, uložiť hlavný motív a začať rozkladať bodky po celom tričku.

Bodku po bodke pekne odstrihnem a uložím, kam sa hodí. Ak by ste medzi týmito tričkami hľadali dve s rovnako rozloženými bodkami, asi by ste také nenašli. Niektorí sa ma pýtali, či mám na to nejakú šablónu. Nuž nemám, len ich pekne postupne ukladám. A keďže platňa lisu je menšia ako aj najmenšie dámske tričko, musím to robiť na niekoľkokrát. Takže toto tričko v konečenom dôsledku robím asi 4x dlhšie ako také, ktoré je bez bodiek a má len jednofarebný centrálny motív.


A keď som sa dostala až sem (a vy pri čítaní tiež) tak som dorobila jedno tričko. Zvyčajne ich ale nerobím po jednom kuse, je to značne neefektívne. Radšej nakumulujem objednávky a vyrábam to naraz. A potom už len tričká pekne zabalím a putujú k svojim novým majiteľom, aby im urobili radosť. Verím, že spoznanie procesu výroby tú radosť z novej vecičky ešte znásobí :)
Nech sa vám naše tričká dobre nosia čo najdlhšie.

Nabudúce vám napíšem o podobnom procese, no vo viacerých farbách ;)

Skoro som zabudla... tak je to alebo nie je ručná práca? Nuž aj áno aj nie. Ak je ručná práca charakterizovaná neprítomnosťou strojov, tak tá moja je v celkovom pohľade taká "poloručná". Ale poviem vám, niekedy ma tie moje ruky bolia poriadne, aj manžel sa na to občas sťažuje. A často ma bolia aj nohy aj chrbát... no čo vám budem hovoriť. Ale aj tak ma baví, čo robím a vôbec by som nemenila. Lebo moja práca je mojim koníčkom, alebo môj koníček je mojou prácou? ;) Akokoľvek to je, mám z toho radosť a to isté prajem aj vám :)

Komentáre

PohladnicePreRadost ďakujeme :) .... skvelý žurnál ♥

2016-06-23 20:55:59

dzinus Skvelé čítanie...klobúk dolu...a taký Robko by sa mi veru zišiel, ja totiž vyrezávam všetky obrázky ručne...nech sa darí v ďalšej tvorbe....;)

2016-06-24 13:44:42

BYtheWay super napísaný žurnál a aj obrázočky k nemu sú skvele popisné a sprievodné. Nech sa darí v tvorbe naďalej! :-)

2016-06-24 13:54:27

imani Ďakujem vám :)

dzinus - krásne veci máš v galérii, ja som skúšala urobiť si vyrezávaný obraz, trochu inak a veru stálo ma to otlaky na dlani ;) tak to ja smekám pred tebou :)

2016-06-24 17:03:061x

NOVELINKOVA.KVETKA nádherné, ale pracné...skvelý žurnál, rada si ho prečítam znova a už sa teším na tie veselé farebnosti, čo máte v pláne. Tričká sú úžasné a prajem veľa spokojných zákazníkov..nech sa darí .

2016-06-25 11:40:43

HelkaAndr perfektní :-)

2016-06-27 07:53:59

mimiri jaj, tiež by sa zišiel vyrezavací plotter. Ručne to bolo časovo náročné. Krásne tričko

2016-06-27 14:53:09

Nyla skvele citanie, dakujem:))

2016-06-27 18:28:31

iffi tento typ fólie na triko sme používali v práci (robila som chvíľu grafičku v reklamke), bola to fakt makačka, to hľadanie tenkých čiar na bielom podklade...nehovoriac o tom, koľkokrát som niečo pokazila (vyrezala , čo nemala, natrhla nejakú časť vzoru) alebo bolo zle vyrezané, tak sme sa s ručným orezávačom hrali na prístroj. alebo sme zle nastavili stroj a vyrezalo nám na super-drahej fólii nejakú hlúposť, alebo z neho vyliezla rovno celá dokrkvaná (ako sa to stane niekedy s papierom v tlačiarni)... jasné že využívate súčasné technológie ,ale ja tiež neperiem látky ručne a potom z nich nešijem všetko ihlou a niťou, a predsa si dovoľujem nazývať svoju prácu "handmade" ;) fandím Vám , nech si hovorí kto chce ,čo chce, držte sa :-*

2016-06-28 10:56:591x

imani Vďaka vám všetkým.

A Ivanka, teda fakt ste to vystihla :) O týchto veciach som ani nepísala, ale je to úplne presné :) To vie potešiť, keď niekto rozumie tomu, čo je za tým :)

2016-06-28 12:12:241x

zubajda skvelé, Imany, krásne si to popísala, sama skúsenosť s fóliou mám - teda aspoň s tou časťou kde sa odlupuje. Hoci sa to celé udialo pred mnohými rokmi, na tú makačku nezabudnem veru nikdy. Som rada, že sme mohli nahliadnuť do tvojej tvorby.

2016-06-28 14:04:29

MayBee Náročna práca a prekrásny motív.

2016-07-07 07:34:44

Dajana Prekrááásna tvorba, to muselo byť naozaj náročné vyrobiť, ale výsledok stojí za to :)

2016-07-15 15:12:54

SEVERANKA Super, že si takto priblížila proces tvojej tvorby :)

2016-09-27 12:51:17

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
imani
imani
2275 predaných ks, 754 hodnotení

IMANI je OBLEČENIE, ktoré v sebe ukrýva posolstvo. Niečo, čo POHLADÍ DUŠU. Niečo, čo je o Tebe a pre Teba. Každý kúsok prejde niekoľkokrát mojimi rukami, kým sa dostane k Tebe.

Chcela by som, aby si sa v mojich veciach cítila INAK. Tak dobre.

* OBLEČENIE v mojej ponuke je SKLADOM. Na zákazku NEVYRÁBAM.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Dámske tričko modré melírové viera, nádej, láska - 7940081_Dámske tričko modré melírové viera, nádej, láska by imani
 23 komentárov
 Páči sa 734 ľudom
29,- €
 - Dámske tričko sivé melírové VNL - 6961534_Dámske tričko sivé melírové VNL by imani
 1 komentárov
 Páči sa 190 ľudom
25,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »