Domov » Žurnál+ » Autor: Jazmina Szilvova

Žurnál+

Ako sa vysporiadať so stratou Múzy

Jazmina S. » Blogy / 2019-08-21 17:00:01 /  9 komentárov / 38 lajkov

Určite každý z Vás už raz niečo podobné zažil, či už to trvalo pár hodín, pár dní. Ten pocit, keď chcete niečo pekné vytvoriť, no absolútne žiaden nápad sa nevynára, a keď už aj áno, nie je proste dosť dobrý. Hodiny a hodiny nervozity, rozmýšľania, snaženia sa, skúšania, zahadzovania a nakoniec úplnej beznádeje. Každý sme si tým prešli, a po určitom čase sa inšpirácia vždy vrátila a všetko išlo ako predtým. No čo ak tento pocit pretrváva dlhšie? Čo ak nie je len pár hodín, ale pár dní? Čo ak to trvá mesiac, dva mesiace, tri...? Ako sa doslova "vyhrabať" z tejto úplnej beznádeje, že už asi nikdy nič nevytvorím? 

Nakoľko sama sa momentálne snažím z takejto situácie dostať, chcem sa podeliť aj s Vami o pár nápadov a pokusov, čo by v takomto prípade mohlo pomôcť :) a snáď, tá oná múza navštívi aj mňa. 

Nie je to ľahké obdobie pre nikoho z tvorivých ľudí. Či už tvoríte obrazy, básne, ručne vyrábané drobnôstky, šijete, navrhujete - je to jedno, každý toto obdobie raz okúsi. A treba sa s tým nejako popasovať. 

 

• Dôvod •

   - jednou z príčin, prečo Vás múza opustila, môže byť nejaký konkrétny dôvod. Napríklad ťažké obdobie, problémy v práci (ak tvoríte popri bežnej práci), rodinné dôvody, choroba a podobne. Dôležité je si v takomto prípade vziať potrebný čas na "zotavenie" a nenáhliť to. Múza príde sama. 

• Bez dôvodu • 

    - toto už je ten horší prípad, ktorý momentálne absolvujem aj ja. Nemáme nejaké vážnejšie problémy, rodina je v poriadku, peniaze sú, jednoducho život je celkom fajn a aj napriek tomu nemôžete absolútne nič zo seba vyžmýkať. Ak ste sa v tomto druhom prípade našli, odporúčam vyskúšať:

   

     1. Prevŕtavať sa instagramom 

Z vlastnej skúsenosti viem, že to niekedy zaberie na jednotku. Večer, keď som nemohla spať, alebo som niekde dlhšie cestovala, lustrovala som instagram. Ale myslím tým tak poriadne - vyhľadávať určité hashtagy súvisiace s Vaším zameraním, pritom sa naskytnú aj nový umelci, ktorých objavíte. Tí tiež môžu poslúžiť ako inšpirácia. Pri nich sa pridružia ďalšie podobné vyhľadávania a takto prehľadávate, otvárate obrázky, čo sa Vám páčia, ukladáte a inšpirácia sa medzi tým všetkým určite vyskytne. A prečo som uviedla iba instagram? Facebook mi príde strašne zmätočný a nič poriadne na ňom nenájdete. Sama ho nepoužívam už niekoľko rokov. Instagram je v tomto jednoduchší a príjemnejší na všetko to vyhľadávanie.

     

     2. Pinterest 

Niečo ako instagram, ale tu sa dajú nájsť aj krásne návody, tipy a triky ako čo urobiť/namaľovať. Pinterest teda viacej odporúčam ľudom, ktorí tvoria radi nové vecičky a skúšajú nové techniky. Tiež môže dobre inšpirovať. Prípadne sa aspoň zabavíte pri skúšaní niektorých návodov :)

 

     3. Príroda

Príroda ako nekončiaci zdroj inšpirácie je už snáď odjakživa. Odporúčam vziať si so sebou malý skicárik, ceruzku / pero, pastelky, prípadne malé cestovné vodovky a vyraziť sa inšpirovať. Nezúfajte, ak nemáte rovno pri dome hory a jazerá, ani lesy. Úplne stačí aj detský park, malé námestie, okolie paneláku či dokonca nákupák. Stačí si nachvíľku sadnúť, nájsť niečo, čo Vás zaujme a začať si to skicovať do skicára. Po pár dňoch prehliadania skicára s takými mini skicami sa nápady pohrnú samé. A nie je to len pre maliarov! Ak tvoríte z fima alebo z korálikov, môžete si takto nacskicovať zaujímavý vzor, nové tvary, prípadne si zapísať myšlienky pri určitých vnemoch. Skicár nie je nijako obmedzený :) 

 

     4. Kniha

Momentálne možnosť, ktorú idem vyskúšať. Kniha nemusí byť o umení, proste sa len tak naslepo vyberte do kníhkupectva a prvá kniha, ktorá Vás osloví - berte ju! Je mi jasné, že nie každý si teraz môže dovoliť kúpiť knihu za 80 Eur, ak zrovna natrafíte na takú, čo by sa Vám páčila. V takom prípade hor sa do knižnice a požičajte si nejakú. Prípadne sa opýtajte známych či nečítali v poslednej dobe niečo dobré a či by Vám ju nepožičali. Dobrých kníh je naozaj veľa. Zameranie knihy taktiež nemusí byť umelecké, ja už mám jednu vyhliadnutú a je to skôr motivačná knižka :) Môže to byť kľudne aj komix, ide o to dobre zaujať svoj mozog, začítať sa a on začne rozvíjať fantáziu a nápady. 

 

     5. Seriál / Film

Taktiež niečo podobné ako knižka. Ak sa Vám zrovna nechce čítať, alebo proste nie ste ten typ, je veľa dobrých filmov a seriálov, ktoré si už v dnešnej dobe môžete pozrieť zadarmo na internete. (Ak ste to ešte neskúšali, nebojte sa, sú stránky, na ktorých pozerám aj ja a sú zadarmo :) )  Pred mesiacom som takto pozerala GOT - hry o tróny. A dneska som dopozerala Stranger Things (skvelý seriál, určite odporúčam!). Pri pozeraní sa myseľ uvoľní, telo si oddýchne a načerpá nové sily na nové tvorenie. Hlavne to nerobte ako ja pri Stranger things maratón - všetky epizódy z jednej série hneď za sebou. Potom jediné, čo zvládnete, je ísť sa najesť a spať :))

 

     6. Dovolenka

Dobré je tiež vypnúť. Dovolenka nemusí hneď znamenať dva týždne na Bora Bora. Kľudne to môže byť proste len vypnutie na týždeň všetkých aktivít spojených s tvorbou. Žiadne sociálne siete, žiadne odpisovanie na správy, proste úplné vypnutie sa na chvíľu od Vašej tvorby. Tých pár dní Vás nezrujnuje a Vaši zákazníci určite pochopia, že aj Vy potrebujete dovolenku, keďže ste tiež len ľudia. Rozhodne pri tom ale nesmiete každú minútu byť nervózni z toho, čo sa kde deje. Musí to byť pekne pripravené - zapnúť oznámenie o dovolenke, upozorniť ľudí na sociálnych sieťach atď. Musíte sa cítiť dobre pri dovolenke a naozaj oddychovať. 

 

     7. Challenge 

Tento spôsob je skôr pre umelcov, nakoľko sa jedná o výzvy, teda challenge - e. Ak neviete, čo tvoriť, vyskúšajte si nejakú z týchto výziev, na internete ich fičí naozaj hodne. Najznámejšie Inktober - tá sa väčšinou robí v októbri - každý jeden deň jedna skica najlepšie tušom / perom /  fixou. Ďalšie spočívajú napríklad v tom urobiť každý deň skicu alebo kresbu na nejakú určitú tému alebo slovo. Niektorí pošetilci dokonca majú až 365 dňové challenge - trochu výzva :) A takýchto challenge - ov nájdete naozaj veľa. Môžu rozhýbať Vašu inšpiráciu a príliv nápadov. 

 

     8. Nákupy

Nákup nového materiálu taktiež pomôže. Kúpte si veľké plátna ak maľujete na malé. A tak isto naopak, kúpte si malé ak pracujete na veľké. Ak robíte s papierom, vyskúšajte plátno a naopak. Ak máte vytúžený nový materiál, korálky, farby, látku nájdite si konečne financie a objednajte to! Život je príliš krátky na čakanie na vhodnú chvíľu, alebo kým ušetrím. Proste tých pár eur obetujte a môže sa stať, že príde nový super nápad a vráti sa Vám to hneď trojnásobne :) 

    

No a nakoľko som už väčšinu z týchto mojich nápadov vyskúšala (až na tú knihu, ktorú si zajtra doprajem) a zatiaľ, bohužiaľ, nič poriadne nezabralo, budem rada ak mi napíšete aj Vy nejaké rady, čo by mohlo pomôcť, prípadne čo pomohlo Vám :)  Budem veľmi vďačná a dúfam, že aj nejaké tie moje rady pomôžu nájsť tú stratenú múzu. 

 

Majte pekný deň!

illya

Komentáre

OraEtLabora Mne na naštartovanie sa pomáha stíšenie sa v Bohu, zložiť pred Ním všetky svoje starosti a v dôvere poprosiť o pomoc, radu, inšpiráciu...

2019-08-14 21:51:066x

imageB Krásne akvarely :), šup ho do práce :). Držím palce !

2019-08-15 10:32:591x

rozlucka Omnia tempus habent... Budeme vám zo srdca držať palce, aby ste stretli niektorú z Múz. Pekný deň.

2019-08-15 10:49:361x

illya ďakujem :) dúfam, že príde čoskoro

2019-08-15 12:52:50

HelkaAndr fajn tipy, přeju restart co nejdřív :-)

2019-08-22 07:03:421x

illya Vďaka, mám pocit že už som sa naštartovala :)

2019-08-22 08:55:28

HanKol Perfektne napísané :-)

2019-08-22 10:46:311x

DiDiArt Mne pomáha cestovanie. Je jedno či vlakom, autom, busom alebo na bicykli. Najradšej mám vlakom na dlhé trate - proste len zapnem muziku podľa nálady a civím von oknom :D Nápady potom už len tak idú

2019-08-23 00:58:101x

PokoLoko Presne toto obdobie som mala, trvalo cez dva mesiace. A jedine čo mi naozaj pomohlo bolo, aby som na seba toľko netlačila. Chcela som cez leto, kedy mám najviac času, vytvoriť toho veľa. Ale buď sa mi to nezdalo dostatočne dobré alebo žiadna ma múza nekopla.

Je dobré mať aj iné záujmy cestovanie, čítanie, čokoľvek iné ako robíš. Ale nie je dobré tieto záujmy robiť iba s tým, aby ťa odpútali od tvorby. Treba si užiť tie jednotlivé okamihy a skúšať pritom aj tvoriť. A nebude to dostatočne dobré? Nevadí, dôležité je aby ťa to bavilo. A potom to zrazu to príde :)

2019-08-23 10:07:562x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
illya
illya
307 predaných ks, 188 hodnotení

Vitajte! :) dúfam, že sa Vám u mňa bude páčiť. Milujem maľovanie, vytváram tak originálne obrazy, a tiež aj na želanie podľa Vašich fotografií. V prípade záujmu o vlastný obraz stačí napísať správu :)

Osobný odber možný v BA :) informujte sa správou


Niektoré obrazy sú unikátne originály a nie je možné ich namaľovať znovu. Niektoré vybrané obrazy vám premaľujem, no myslite na to, že to bude nový originál takže nikdy nebude presne do bodky taký istý ako prvý originál.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »