Domov » Žurnál+ » Autor: Alexandra Madajová

Žurnál+

Alexandra M. » Nepublikovaný!! /  Pridaj komentár

                   Jozef Sabo - majster tokár a Alexandra Madajová - ornament


volám sa Alexandra Madajová. Tvorím pod menom Hoblinka.
Rada pracujem s drevom, vyšívam a maľujem. Väčšinou čerpám z našich ľudových tradícií. Folkór so všetkými svojimi variáciami mi dodáva silu, radosť, sny....

Vždy som chcela vytvoriť niečo nové krásne, spojené s drevom a čerpané z našej umelecko-remeselnej činnosti....

....a preto som oslovila pána majstra. Oslovila som ich viac a verím, že časom príjmu viacerí moju ponuku podporiť a zviditeľniť majstrovstvo tvorby umelecko - remeselnej činnosti zvanej TOKÁRSTVO. S malou dušičkou som zaklopala na dvere majstra tokára. Sadla na stoličku v jeho dielni a porozprávala môj príbeh. Počúval, neprerušoval. Rozprávala som asi dve hodiny. Do dvoch hodín som sa snažila zahrnúť 6 rokov môjho tvorenia a snívania. Pozrel si fotografie. Pozitívna odpoveď ma veľmi potešila a od šťastia rozplakala.

Majster tokár mi dovolil načrieť do jeho výrobkov. Dovolil mi vyšiť ornament na kus remeselného umenia. Úplne prvý vyšitý môžete vidieť na fotografii. Vznikla pre mňa nielen spolupráca, ale i ďalšia etapa môjho, nášho život.


........ a tak vznikol môj ornament. Je to nová ornamentálna výzdoba, ktorú myslím, že nenájdete nikde. Je vytvorená mnou na Slovensku a tak si dovolím napísať, že patrí Slovensku, preto má aj svoju registráciu. Uvedený ornament je tvorený vyšívaním farebnými niťami priamo do drevo. Podklad tvoria úžitkové predmety a šperky. No ornament vynikne najviac na krásnom úžitkovom podklade.....

pán Sabo píše o tokárstve, úryvok z jeho knihy Tokár

Ako vzniká dielo tokárskou prácou? Po technickej stránke je tokárstvo umelecké obrábanie dreva pomocou točovky a špeciálnych tokárskych nožov. Drevo, ktoré je obrábané je uchytené buď v skľučovadle pri čelnom točení a je opracovávané postupným odberaním vrstiev z vonkajších a vnútorných plôch dreva. Touto činnosťou je možné drevo „upratať“ do rôznych tvarov podľa spôsobu uchytenia ako aj typu použitého nástroja.
Tokársku prácu možno charakterizovať aj inak. Princíp mojej tokárskej práca je založený na ručnom opracovávaní materiálu – dreva tokárskym nožom, ktorý držím v rukách opretý o opierku a rezaním uberám z rotujúceho dreva, ktoré tvarujem.
Najčastejšími výrobkami, ktoré sú produkované tokárskou činnosťou sú umelecké diela, okrasné predmety, výrobky pre potrebu, napr. v domácnosti – misky, taniere, vázy, svietniky, stojany pod kvety......
Keď točím, vidím, cítim.....


 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
hoblinka
hoblinka
203 predaných ks, 68 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

LÁSKA VYŠITÁ DO DREVA

Vecičky sú kvôli predvianočnej prehľadnosti nadstavené skladom. Výroba každej z nich však trvá cca 2 týždne. Pri každej je zvlášť oznam:-)
Objednávky prijímam do 31.10.2019 !


Pôvodné meno AlexvonFrivald

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »