Domov » Žurnál+ » Autor: Anna Deáková

Žurnál+

DESIGN GIPFEL Dortmund

Anna D. » Blogy / 2012-09-23 15:56:33 /  9 komentárov / 53 lajkov / 846x zobrazený

Keďže som na študijnom pobyte v nemeckom Dortmunde, výrobe šperkov sa v týchto dňoch nemôžem venovať naplno. Nič mi ale nebráni v tom, aby som si popri štúdiu grafického designu "neuhla" a nerozširovala obzory aj inde :)
V túto slnečnú sobotu sme sa so spolužiačkou boli mrknúť na maličký dizajnmarket a ja vám odtiaľ ponúkam svoj fotoreport. Bolo pre mňa zaujímavé vidieť, ako sa to robí inde a myslím si, že by to mohlo byť prínosné aj pre vás. Po toľkých predajných marketoch na Slovensku a v Čechách už vidím isté rozdiely.

Dortmund je industriálne západonemecké mesto, kde boli počas 2. svetovej veľké továrne na ložiská a všeličo iné, zásobujúce východné fronty. Bolo to kľúčové miesto, preto boli niekoľko krát vybombardované všetky tieto budovy, no nemci ich tu stavali znova a znova. Keď sme vstúpili do maličkej starodávnej továrne "depot", uvedomila som si, že ten priestor má úžasnú atmo a je s úctou opravený a udržiavaný. Nejdem tu plakať už nad cvernovkou, tento žurnál neni o tom, ale spomenúť ju treba, aby ste si mohli ľahšie predstaviť, ako to v nej mohlo fungovať. Táto továreň mala jednu hlavnú halu a dve bočné lode, v ktorých sú ukryté rozsiahle presvetlené ateliéry rôznych dortmundských umelcov.


V hlavnej hale prebiehal market s asi 20-30 predajcami.
Pri vstupe (3 eurá) nás privítal stolík s tombolovými cenami, ktoré by chcel vyhrať naozaj každý! 1 euro stál tombolový lístok a hlavnou cenou bol nádherný čierny mestský bicykel, ostatné veci do tomboly darovali predajcovia.
Tento market bol koncepčne veľmi podobný takým, aké poznáme aj u nás. Dobre zorganizovaný, trochu horšie spropagovaný, zameraný na handmade tvorbu.

Ako som sa tak špacírovala medzi predávajúcimi, fotila tie najkrajšie obchodíky a čerpala inšpiráciu…začala som si uvedomovať, že mi tam stále čosi chýba. Nebola to káva, koláčik ani workshop, dobrá swingová muzika a dídžej čo popri hraní predával staré platne. To všetko tam bolo.Neviem stále prísť na to, čo presne to mohlo byť. Možno som sa len cítila cudzia a "na druhej strane sveta". A možno to bola chýbajúca slovanská duša, taká pohostinná a vrúcna? Ani vrecká s levanduľami tu nevoňali tak, ako doma. Väčšina výrobkov na tomto markete mi pripadala neosobná-síce s nápadom, ale nedotiahnutá do konca, alebo remeselne nezvládnutá. Ak som tam našla naozajstnú kvalitu s dobrým dizajnom (koženné výrobky a grafiky), boli tak šialene drahé, že by som nemala týždeň čo jesť :/Takže sme nakúpili pár pohľadníc a serepetičiek pre radosť, pokecali "že čo a ako", zjedli palacinku a "Tschüss pičüss".
Je dobré vidieť a vedieť, ako to chodí vo svete lebo len takto môže človek prísť na to, aké bohatstvo má doma a čo mu naopak chýba.
Som rada, že doma máme Čerstvé Ovocie a iné šikovné organizačné skupiny.
Stále som ale nevidela Berlin. Berlin calling...

>Posielam Vám herzlichen Gruß z Dortmundu

Komentáre

drotar.mlich Dakujem za ukazku..

2012-09-23 17:50:562x

Cat.in.the.closet tam by ma to bavilo. PS_+Cerstve ovocie je "najvác"_ a tschus!

2012-09-23 22:58:563x

TAF2 joooj tam by som si ja pochodila:D

2012-09-23 23:58:13

maculienka eňoňuňo žurnálik :) pozdravujem do vzdialeného kraju, vyzerá to tam super, aj by som sa tam pošpacírovala, ale ako píšeš, doma je doma :)

PS: skvelé triko ;)

2012-09-24 14:32:09

Dussi No ja neviem, taký inteligentnejší novodobý jarmok

2012-09-29 19:44:43

MASA perfektné, perfektné no a Dortmund, Bochum a Duseldorf milujem.

2012-10-01 19:55:17

lubarava Absolutne ti rozumiem...

Videla som ich v Nemecku niekolko, hlavne v Berline, Drazdanoch , Norimberku, Magdeburgu. Zaujal len jediný, bol to vianocny trh v Magdeburgu. Konal sa v starom opevnení a aj tam clovek mohol najst dokonale aj nedokonale vyrobky a vsetko, co vidno v tvojej reportazi, ale mal neuveritelnu atmosferu - asi mal to, co aj tebe chybalo v Dusseldorfe - mal totiz "dušu".....

2012-10-12 19:42:541x

helmona No bola som v Berlíne v Kreuzbergu na tom trhu, co byva pri rieke a bola som unesená.. ale to je trochu iný typ trhu. Taký ten pouličný turecko-arménsko-židovsko-maďarský (čiže nezameraný na dizajn) a mali tam naozaj skoro všetko. Bola som unesená najma z toho, ze to boli uplne pouzitelné veci, a remeselne skvele prevedene. Od stánkov s jedlom vsetkych druhov a kuchýň az po stánok len s nožnicami a zubárskymi nástrojmi (ktoré inak používam občas pri výrobe). Tam to žilo!

Malo to "Zeitgeist" :)

2013-02-06 10:19:54

helmona Cize moj typ na výlete do Berlína: každý piatok býva trh v štvrti Kreuzberg na nábreží, žije to tam.

2013-02-06 10:21:53

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

helmona
helmona
814 predaných ks, 216 hodnotení

Vitajte v mojom svete!
Nájdete tu originálne kúsky inšpirované architektúrou, abstraktnou maľbou aj cestovaním po svete. Pri tvorbe využívam upcycling, polyméry, silikón aj UV živicu. Všetky ostatné komponenty sú z hypoalergénnej chirurgickej ocele

Momentálne žijem v Španielsku a preto môže doručenie zásielok trvať 5-10 dní. Pre expresné dodanie alebo dobierku ma prosím kontaktujte poštou.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »