Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Sabová

Žurnál+

ĽAN POČAS LETA? – trendy oblečenie, ktoré bude stále IN

Zuzana S. » Blogy / 2019-06-08 07:00:01 /  3 komentáre / 22 lajkov

Ľan ako látka sa čoraz viac dostáva aj do bežných reťazcov a už počas minulého roku sa stal doslova hitom sezóny jar/leto v módnom svete. Tento trend ale pokračuje celkom aktívne aj počas tohto roku, určite ste to postrehli aj vy. Dokonca aj na Sashe nájdete širokú ponuku šiat, sukní, nohavíc či topov práve z tohto príjemného a hlavne prírodného materiálu. Ľan je totižto ekologickou tkaninou, keďže pri pestovaní ľanových rastlín nie je potrebné používať pesticídy ani hnojivá a pri jeho výrobe nie sú potrebné chemické úpravy. Je prirodzene antibakteriálny a 100% prírodný, vhodný pre alergikov. Neelektrizuje a nepriťahuje prach. Čo viac si priať?

Prečo je tak obľúbeným materiálom u výrobcov už vieme, ale aké výhody má spomínané ľanové oblečenie?
Ľanové oblečenie má mnoho výhod a v podstate len jednu menšiu nevýhodu. Ľan ako taký je príjemný materiál, ktorý sa perie úplne jednoducho na približne 40°C, nepotrebuje špeciálnu údržbu a ešte aj pomerne rýchlo schne. Výrobky z ľanu sú pevné a chránia pokožku proti UV žiareniu. Avšak ich hlavnou výhodou práve počas teplých letných dní sú termoregulačné vlastnosti. Takéto kúsky sú priedušné, dobre odvádzajú teplo a vlhkosť, čo spôsobuje, že v lete vás toto oblečenie chladí a v zime hreje.

Jedinou nevýhodou ľanu je len krčivosť, a to je jeden z dôvodov, prečo v bežne dostupných reťazcoch nájdete skôr zmes ľanovej tkaniny s obsahom viskózy či elastanu. Tu však nastáva otázka pre tých, čo by predsa len chceli to „čisté“ ľanové oblečenie. Čo v takom prípade? Jednoducho treba voliť našich šikovných tvorcov pred bežnými reťazcami. Tento kúsok síce bude o niečo drahší, ale ostane vám dlhodobejšie, nevyjde z trendov a máte s ním aj časť danej značky. Pokiaľ si nepotrpíte na čerstvo vyžehlené oblečenie, tak ušetríte aj svoj čas. Žehliť ho naozaj nemusíte, mierne vrásčitá štruktúra po opraní mu dodá ten pravý a krásny krčivý efekt. Vďaka tomu daný odev z ľanu, bude vždy originál.

No a kde takýchto dizajnérov / tvorcov nájsť?
Mnoho z nich objavíte aj práve tu na Sashe. Niektorých zas viete stretnúť osobne na handmade trhoch. Je už na vás, aký spôsob volíte. Ja som napríklad dnes skombinovala dokopy dokonca dva ľanové výrobky. Krásne ľanové šaty od talentovanej dizajnérky Vivien Mihalish a ľanovú tašku v ponuke značky Abreadbag, ktorá sa zaoberá primárne tvorbou ľanových doplnkov do kuchyne. Jej ľanové tašky sú asi prvotne určené na nákup, osobne si však myslím, že sa dajú pokojne nosiť aj ako kabelky. Ja sama ich vlastním a sú mojimi spoločníčkami počas pracovných dní, kedy potrebujem toho zobrať so sebou viac. Hlavne počas leta, kedy nejdem ani na krok bez fľašky s vodou. K tomu letný klobúk na silné slniečko a môže sa ísť či už do mesta, do práce alebo žeby na lúku? :)

Ďalšími tipmi sú napríklad ďalšie talentované značky a to Severanka s jej ľanovou kolekciou, RIVICA so svojimi pohodlnými ľanovými sukňami, Heavenly s ich krásnymi výrobkami nielen pre detičky a značka Cila, kde zas nájdete upcyclované kúsky zo zmesi ľanovej tkaniny. Stačí si vybrať len svoj štýl, ku ktorému najviac inklinujete.

Trochu zaujímavostí o ľane …
Trend záujmu o to, čo vlastne nosíme, je každým rokom silnejší, avšak ešte stále prevláda predstava, že výrobky z čistej bavlny sú pre nás tým pravým materiálom. To ale tak úplne neplatí, keďže bavlnené vlákna prechádzajú predtým, než si ich oblečieme, chemickým procesom. Máme tu ale ľan, ktorý je historicky najstarším odevným materiálom. Známy aj ako materiál chudobných, čo však už v dnešnej dobe naozaj neplatí. Prečo ho tak ale v minulosti vnímali? Vyrábala sa z neho jemná látka, ktorá sprevádzala ľudí skoro počas celého života. Bola súčasťou sviatočných odevov, ale aj posteľnej bielizne, utierok, obrusov, závesov a takmer každej textílie. Na jeho pestovanie neboli žiadne náročné podmienky, práve naopak. Darilo sa mu tam, kde iným plodinám nie, hlavne v zemiakárskych a podhorských oblastiach.

Tak čo, ešte stále vás odrádza krčivosť tohto materiálu alebo práve naopak? Ja vám musím povedať, že tento materiál ma chytil za srdce už minulý rok a počas teplých dní je naozaj skvelým spoločníkom aj keď to nejaké pokrčenie na mne vidieť. Stačí len odhodiť predsudky a verte, že v tomto prípade neoľutujete.

model a styling – ja
foto: Butterfly creative by Susy

Komentáre

etedebags Na prvý pohľad môže byť krčivosť tým, čo odradí, ale kto raz nejaký ľanový kúsok oblečie, tak ľahko sa ho nevzdá. Ja mám obľúbenú jednu dlhšiu ľanovú košelu. Nosím ju aj miesto šiat alebo ako tuniku s legínami a cítim sa v nej tak dobre, žeby som ju nosila stále. Po každom opraní ju pekne vyžehlím, ale hneď, ako sa oblečie sa pokrčí, ale to vôbec nevadí a u ľanu je práve toto, čo ho robí viac zaujímavým.

2019-06-08 16:40:321x

Abreadbag Oooo Zuzi, super, milujem tieto tvoje fotky a obdivujem šaty od Veroniky :)

2019-06-12 13:30:151x

handmadebyZuZu Betka ja zas milujem tieto tvoje tašky :)

2019-06-12 21:36:37

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
handmadebyZuZu
handmadebyZuZu
40 predaných ks, 50 hodnotení

Značka handmade by ZuZu je všehochuť toho čo ma baví. Je to blog, je to handmade, som to ja a moje kreatívne chvíle.
***
Aktuálne značka handmade by ZuZu dopredáva svoju minulú tvorbu, tá nová je limitka = jednokusovky z môjho kreatívneho ja.

OBUV VYRÁBAM AJ NA OBJEDNÁVKU, treba napísať akú veľkosť potrebujete a približnú predstavu.


Pôvodné meno suzina

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ľanová taška - 9795835_Ľanová taška by Abreadbag
 3 komentárov
 Páči sa 167 ľudom
35 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »