Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Sabová

Žurnál+

Ako si vytvoriť štýlovú mašľovú brošňu

Zuzana S. » Návody / 2019-05-26 19:00:01 /  2 komentáre / 21 lajkov

Hlásim sa po dlhej dobe s ďalším DIY postupom. Pre zmenu ale trochu viac fashion. Totižto už minulý rok som objavila trend mašľových brošní, ktoré máte pripnuté na štýl motýlika alebo kdekoľvek, kam sa rozhodnete ich pripevniť.

Keďže som však tvor kreatívny, nejako ma neuchvátila predražená chýčová ponuka obchodov na Slovensku. Aliexpress ma tiež nelákal, tak som sa po dlhom uvažovaní rozhodla do výroby takéhoto niečoho pustiť. Inšpirácie na internete nájdete habadej a v prípade, ak do toho celého zakomponujete aj kúsok svojej kreativity, vznikne vám celkom pekný originálny kúsok ako do práce, na bežný deň do mesta, tak aj na nejakú tú fashion akciu. Dnes vás ešte k tomu presvedčím, že to naozaj nie je nič zložité a zvládne to doma ktokoľvek. :)

Čo budeme potrebovať:

  • stuhy podľa vlastného výberu (ja som volila károvanú, zelenú a kvetinovú)
  • doplnok na dodekorovanie brošne (v tomto prípade zrecykovaná náušnica, zbytky komponentov a mašľa z nejakého dezertu)
  • brošňový základ
  • ihlu a niť, v prípade, ak vás šitie neláka, tak tavnú pištoľ
  • nožničky
  • zapaľovač 

Ako prvé som si zvolila stuhy, ktoré som chcela použiť na výrobu brošní. Je potrebné si zvoliť pevnejší materiál, aby stužky pekne držali svoj tvar. V tomto prípade sa preto vyvarujte saténovým stuhám, ktoré sú naozaj šmykľavé pri manipulácii. Ak máte stuhy zvolené, nastriháme si ich na požadovanú dĺžku. Je dobré mať približnú predstavu, ako ich chcete medzi sebou nakombinovať a akú šírku stužiek si vyberiete. Ja som volila dve varianty výroby, pričom na jednej som dokonca použila dve stuhy. Zelenú širokú 25 mm a kvetinovú, ktorá bola trochu užšia - 22 mm. Károvaná stuha bola o šírke 25 mm, avšak som z nej robila trochu výraznejšiu, väčšiu mašľu. Na základe toho som si stuhy nastrihala na dĺžky a počet kusov podľa fotografie. Každú stuhu som po okrajoch zafixovala zapaľovačom, ak doma nemáte zapaľovač, postačí aj klasická zapálená sviečka.

Potom si tieto nastrihané kúsky pekne po jednom začneme prekladať do tvaru na obrázku. Stačí, ak si stuhu preložíte na polovicu a následne ešte každú polovicu na ďalšiu polovicu. Pozor pri stuhách, aby ste ich nepreložili z vnútornej strany smerom von. Niektoré stuhy majú totižto rub a líce. Takto preložené pásiky je potrebné zo zloženej strany spojiť buď lepidlom, alebo ich jednoducho zošijete ihlou a niťou. Každému vyhovuje viac niečo iné. Ja osobne som skúsila obe techniky, ale s ihlou nie som až taký kamarát. Z toho dôvodu som pri ďalšej výrobe volila tavnú pištoľ. Tento proces spravíte na všetkých nastrihaných pásikoch okrem 2 ks s dĺžkou 12 cm. Tie zastrihnete došikma (pozor, nezabudnite, že majú byť strihané zrkadlovo, hlavne ak máte stuhu ktorá má rub a líce!) a zafixujete zapaľovačom.

Takto nachystané pásiky stúh si navrstvíme podľa foto alebo zvolenej predstavy a následne ich opäť pospájame, ale tentokrát medzi sebou. Opäť máte na výber medzi spájaním pomocou ihly a nite alebo tavnej pištole. Tiež upozorňujem v prípade, ak ste si v predchádzajúcom kroku zvolili lepidlo, je potrebné s ním pokračovať. Veľmi ťažko by sa vám stužky spolu zošívali v niektorých častiach, ktoré by držalo dokopy lepidlo.

Na záver pripevníme lepidlom doplnok, aby sme zakryli nedokonalosti stredovej časti, cez ktorú sme jednotlivé stuhy spájali dokopy. Ak chcete brošničku oživiť, ako som to spravila ja pri výrobe zelenej, z ktorej ako keby visia dve stuhy, tak tie nalepíte zo zadnej strany už skoro hotovej brošne. No a na samý záver, zo zadnej strany nezabudneme pripevniť brošňový základ. Veľkosť brošňového základu je potrebné si zvoliť podľa veľkosti hotovej mašle a tiež tak, aby sa nám s ním ľahko manipulovalo pri pripevňovaní na odev.

Voilà a výsledok máme hotový. :) Ja som samozrejme neodolala a v tom tvorivom nadšení som vyrobila ďalšie 2 brošne, ktorých základ som vytvorila z rovnakých dĺžok ako tie, ktoré sú vyobrazené v návode. Jediná zmena bola, že som čiernu stuhu volila širšiu.

Ďakujem krásne za prečítanie a dúfam, že sa vám tento pomerne jednoduchý DIY postup páčil.

Komentáre

SEVERANKA perfektné :)

2019-05-27 11:05:141x

handmadebyZuZu ďakujem :)

2019-05-27 11:41:16

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
handmadebyZuZu
handmadebyZuZu
40 predaných ks, 50 hodnotení

Značka handmade by ZuZu je všehochuť toho čo ma baví. Je to blog, je to handmade, som to ja a moje kreatívne chvíle.
***
Aktuálne značka handmade by ZuZu dopredáva svoju minulú tvorbu, tá nová je limitka = jednokusovky z môjho kreatívneho ja.

OBUV VYRÁBAM AJ NA OBJEDNÁVKU, treba napísať akú veľkosť potrebujete a približnú predstavu.


Pôvodné meno suzina

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »