Domov » Žurnál+ » Autor: Gabriela R.

Žurnál+

"Rozosmiala ma gratulácia od kamarátky- "Zuzka, prajem Ti všetko najlepšie k narodeninám, veľa zdravia, šťastia, lásky a želám si šperk :D."" (Rozhovor)

Gabriela R. » Pozvánky a Reportáže / 2014-05-07 15:04:02 /  12 komentárov / 34 lajkov

Čo môže potešiť srdce ženy viac ako krásny šperk, ktorý ulahodí  oku aj duši? 

Šperky od slovenskej šperkárky Zuzany Zliechovcovej vám pohladia nielen pohľad ale aj dušu.

Milé dámy pripravte sa na prechádzku rajom a vy, páni, pripravte si peniažky, pretože po tomto rozhovore bude každá čitateľka chcieť vlastniť aspoň jeden famózny kúsok od tohto milého stvorenia :).                                 

 

                                                          

 

                                    Predstavujem vám mladú talentovanú šperkárku Zuzanu Zliechovcovú.

                                                        

 

 

--O tebe sa dozvieme veľa z medailónika v tvojej galérii ale aj z priložených článkov. Mňa zaujíma, kedy sa tvoje umelecké vlohy začali prejavovať navonok? 

Umelecké vlohy sa museli prejaviť v období, na ktoré si vôbec nespomínam. Čiže túto otázku by som skôr položila mojej mamičke, ktorá by sa k tomuto vedela vyjadriť presnejšie. Určite sa začali prejavovať čmáraním, dokonca bolo povedané, že so sestrou, ktorá je tiež umelecky zdatná, sme ceruzkami a farebnými pastelkami čmárali po stenách, do takmer všetkých kníh, priamo na stôl a všade kde sa prakticky dalo čmárať... A maminu išlo z toho poraziť ☺. 

--Tvoja tvorba je viditeľne zameraná na prírodu a minerály. Čo ťa fascinuje na prírode? 

Príroda je fascinujúcim zdrojom inšpirácií. Dokonca tvorím v lone prírody, takže som úzko s ňou spojená. Nedá sa presne povedať čo konkrétne ma na nej fascinuje, pretože ma fascinuje úplne celá. Vzduch, ktorý dýchame,  zem po ktorej chodíme, dokonca je to zdroj potravy, či pitnej vody, ktorá je pre našu existenciu nevyhnutne potrebná. Tak isto k prírode patria zvieratá, ktoré dokážu človeku fakt zlepšiť náladu len tým, že ich vidíme na lúke, či pobehovať v lese. Fascinujú ma aj rozmanité farby, vône a všakovaké tvary, ktoré dokáže skombinovať a vytvoriť len príroda. Minerály, s ktorými pracujem sú tiež vytvorené samotnou prírodou ☺.  Takže príroda je moja srdcovka a je zároveň mojou súčasťou pri šperkárstve☺.

                                                        

--Vo svojom medailóniku spomínaš, že už to bude viac ako 11 rokov, čo si držala v rukách plynový horák prvý raz. Vyrobila si si vtedy niečo? Ak áno, čo to bolo?

Spočiatku to boli rôzne kúsky kovov, mosadze a medi, ktoré sme sa učili spájkovať pod vedením výbornej profesorky zlatníctva a šperkárstva p. Gabiky Čerťaskej, ktorú srdečne touto cestou pozdravujem. Pamätám si však na neúspechy s horákom☺. Bola to nevydarená retiazka z mosadze, ktorá mi nevyšla ani po piaty raz. Jednu nepodarenú som v návale emócií vyhodila aj von oknom a následne po vyučovacích hodinách som ju našla na chodníku ☺.

--Keď si začala študovať v Kremnici, bolo už vtedy tvorenie zamerané prevažne na florálne motívy? Alebo ako sa vyvíjala tvoja tvorba?

Florálne motívy prišli až neskôr. Dá sa povedať, že intenzívne ich využívam len v tomto období. Mám rada, keď sa môžem spontánne pohrať s drôtmi či plechmi a následne ich zaspájkovať do jedného celku. Je to pre mňa úžasný relax ☺. Inklinovala som a niekedy sa rada vraciam k modernejším tvarom, ktoré si vyžadujú väčšiu pozornosť pri mierach a čistote rovných línií.  Takže tie motívy vyhotovujem podľa požiadaviek alebo podľa súčasnej nálady a momentálneho cítenia.

                                                   

--Okrem úspechov  v  tvojom odbore máš aj iné úspechy :). V roku 2009 si sa zúčastnila súťaže Miss Deaf World. Myslím si, že oprávnene si získala titul Miss sympatia :). Ako si sa cítila počas súťaže? Čo ti to dalo? Kto ťa prihlásil alebo kto ti dal ideu na prihlásenie sa do súťaže?

Ďakujem Gabika ☺. 

Som rada, že som mohla skúsiť aké to je, keď sa na toto človek dá. Súťaž mi dala veľmi veľa, nové skúsenosti, nové zážitky, nových ľudí, ešte som sa naučila aj medzinárodnú posunkovú reč, ktorá je iná ako slovenská aj keď sa priznám že som už polovicu znakov zabudla. No keď sa k tomu dostanem, tak to potom všetko ide ako má ísť ☺... Predtým, než som išla na Miss Deaf World, bola ešte súťaž krásy nepočujúcich dievčat „Miss nepočujúca SR“ a tam sa rozhodlo o tom, kto bude reprezentovať našu krajinu vo svete.  Do súťaže ma prihlásila sestra, ktorá v roku 2006 získala tiež krásne miesto a to 2.vicemiss na súťaži Miss Deaf World ☺. 

                                  

                                                 

--Spolu s Jarkou (Atelier De Couture) si sa zúčastnila Bratislavských módnych dní Jeseň/Zima 2013 so svojimi tiarami ako súčasť Jarkinej kolekcie. Prezraď nám tvoje pocity z tohto podujatia.

Je to ťažké opísať presne čo človek vtedy prežíva. Odporučila by som každému talentovanému človeku to zažiť :). Spočiatku sú pred takou udalosťou stresy a obavy. Je to pochopiteľné, keď chce človek vydať zo seba čo najviac. Už v ten deň som sa bála, či všetko bude sedieť ako má, či im Jarkine šaty nebudú veľké alebo naopak primalé, to isté s mojimi šperkami, či im budú dobre sedieť, či sa  im k peknej tváričke hodia, či pri prudkom pohybe otáčania sa po móle im nevypadne čelenka alebo tiara :D. Na moje prekvapenie, úplne všetko sedelo, modelky pristupovali k prehliadke profesionálne... Som rada, že som toto mohla vidieť a hlavne zažiť :). A predovšetkým treba pripomenúť, že za tento zážitok som vďačná práve Jarke. S Jarkou sa úžasne spolupracuje ☺. Som rada, že kovové venčeky, tiary a čelenky mohli byť súčasťou jej naozaj nádhernej kolekcie a ešte viac sa teším, že bude ďalšie pokračovanie ☺. Avšak budú tam aj iné doplnky na aké ste zvyknutí, takže sa máte na čo tešiť ☺.

                                                  

--Nezávideli ti tvoje kamarátky, že si si vedela vyrobiť krásne šperky? Prípadne, nebombardovali ťa prosbičkami na šperky pre nich? 

Myslím si, že nezávideli ☺... skôr obdivujú a podporujú ma v tvorbe, ale to by si sa musela ich spýtať  ako to je presne ☺. Mňa rozosmiala jedna gratulácia od kamarátky, ktorá znela takto: „Zuzka, prajem Ti všetko najlepšie k narodeninám veľa zdravia, šťastia, lásky a želám si šperk ☺“. 

--Na FB stránke som si všimla informáciu o spolupráci s polymérovou Guru Zu.Zu.. Chystáš so Zuzankou nejaký väčší projekt alebo ste len skúšali čo to dá? (musím podotknúť, že spolupráca vás dvoch by zožala veľký úspech :) )

Ďakujeme krásne Gabika ☺. Máme radosť, že sa táto nezvyčajná kombinácia páči a našla si viacerých obdivovateľov, takže určite sme ešte neskončili. A toto je ďalšia vec, na ktorú sa môžete tešiť  :D.

                                                  

--V tvojej tvorbe dominujú tiary, diadémy a čelenky. Prečo práve tento druh šperku? Je to netradičná ozdoba ženy a podľa môjho názoru využívajú ju hlavne nevesty alebo aj ženy na výnimočnú udalosť ?

Teším sa, že moja práca môže byť rozmanitá. Medzi rozmanitosti patria práve tieto vlasové ozdoby. Aj keď si tiež museli prejsť skúšobnou fázou voči odolnosti a pevnosti. Začala som práve pri medených drôtoch pospájaných cínovou technikou, no po čase boli ľahko ohýbateľné, čo viedlo k ich deformovaniu. Mala som vtedy mosadzné drôty, tak som vyskúšala a nakoniec sa osvedčili po viacerých stránok. Ale teraz konkrétne k otázke. Prečo práve vlasové ozdoby? Takýto vlasový doplnok som robila už ako maturitnú prácu. Bola to veľká a ťažká svietiaca kovová parta (fakt nenositeľná :D)... Potom bola diplomová skúška a tam som sa rozhodla, že využijem aj vlasové ozdoby v dvoch kolekciách. Je o nich viac popísané v mojich žurnáloch. Postupne to išlo a teraz sa tomu venujem intenzívnejšie. Zistila som, že tieto šperky vyhľadávajú skôr nevesty, ktoré chcú niečo éterické a netradičnejšie na svoj deň s veľkým D a  radi ich kombinujú práve s Jarkinými šatami :).

--Tvoja práca krásne dopĺňa nielen ženu ale aj odev. Ozývajú sa ti návrhári s prosbou o spoluprácu? Ak áno aké módne mená s tebou spolupracujú? 

Ďakujem za kompliment ☺. Zatiaľ v súčasnosti to je spomínaná módna návrhárka Jarka, kde sa naozaj moje šperkárske doplnky výborne hodia k jej šatám. Avšak sa nebránim spolupráci aj s ďalšími módnymi návrhármi ☺.

                                                   


--Aký je tvoj najobľúbenejší kvet a prečo? 

Niekedy som sa už pozastavila nad tým, že keby som si mala vybrať kvet, ktorý by to bol. Háčik je v tom, že neviem, lebo sa mi páčia všetky ☺. Každý má v sebe svoje čaro a nezameniteľný punc originality. Napríklad sa mi páčia bielo-ružové ľalie, orgovány  a levandule pre ich nádhernú vôňu, potom sa mi páčia slnečnice pre ich výraz optimizmu a radosti. Alebo aj nezábudky pre ich krásne spojenie farieb nádhernej modrej a žltej. A môžem pokračovať  s opisovaním kvetov do nasledujúceho dňa ☺....


--Aký je tvoj obľúbený minerál a prečo?

To je to isté ako s kvetmi :D... Všetky minerály sa mi páčia. Som prispôsobivý človek. Čiže keď sa mi dostane do rúk nejaký minerál, tak si pri ňom viem predstaviť konkrétny tvar lôžka, v ktorom bude zasadený. Ale pokiaľ ide o mňa, preferujem svetlé, belasé, priesvitné, priehľadné a pastelovo farebné minerály ako sú napríklad všetky odrody kremeňa (citrín, ruženín, kristáľ, ametyst...), aduláry, prehnity, apatity, akvamaríny... A z nepriehľadných najviac preferujem všetky odtiene modrej, zelenej a bielej ako sú serafinity, larimary, sodality, oceánske jaspisy, labradority, opály....  a viem aj k čomu inklinujem najmenej a to sú jaspisy tehlovej farby, ónyxy a obsidiány. 

                                                   

--Chystáš aj nejaké novinky pre nás? Ak áno, na čo sa máme tešiť? :)

Okrem spomínaných dvoch spoluprác mám aj novinku. Pracujem na jednej novej kolekcii. Keďže som okrem šperkárstva aj pedagóg na  Súkromnej Strednej Umeleckej Škole (SSUŠ) v Hodruši Hámroch, treba si z mojej časovej vyťaženosti na túto kolekciu ešte chvíľu počkať, ale viac už neprezradím ☺.

 

                                                   

Opäť, pre mňa, veľmi
 príjemný "rozhovor", s úžasnou osobou a dokonca máme spoločný obľúbený kvet a minerál (orgován a ametyst). 

Dúfam, že aj vám sa rozhovor so skvelou šperkárkou páčil. Zuzka je veľmi milé stvorenie, a čítanie jej odpovedí na moje otázky vyvolávalo a vyvoláva neskutočný pokoj v mojej duši. Akoby som tie riadky ani nečítala ale rozprávala sa so Zuzkou niekde pri kávičke... Je naozaj majstrom svojho remesla a jej prácu obdivujem so zatajeným dychom a túžobne očakávam čo nové "postne" na jej FB fun page. 

Rozhovor so Zuzankou bol posledný žurnál pod mojim menom a pevne verím, že toto bude taká čerešnička na torte:). 

Zuzka, ďakujem za tvoj čas a za možnosť  nahliadnuť do tvojej umeleckej duše a aj do ateliéru ;) . Želám ti veľa úspechov v tvorbe, veľa nových nápadov a mnoho poslušných a šikovných študentov :D.

 

 

 

Gabriela

 

 

 

 

Zdroj:  fotografie sú použité so súhlasom Zuzky

http://www.miss.weblahko.sk/MISS-OSOBNOSTI-MISS-DEAF-WORLD.html

http://www.manekynka.sk/blog/prehliadky/1047/BMD-JESEN-ZIMA-2013-JAROSLAVA-WURLL-KOCANOVA.html

Komentáre

elkeramika Příjemný, zajímavý rozhovor....a krásné šperky! :-)

2014-05-07 16:33:164x

vinica Zuzka podľa mňa tie šperky nocami vyčaruje :) môže toto éterické stvorenie vôbec udržať kladivo a pílku a oháňať sa plameňom?

krásny rozhovor, ďakujem

2014-05-07 16:40:574x

OnlyOneOriginal skvelé :)

2014-05-07 19:06:243x

sacharinova Super žurnálik, príjemne ladený a s perfektnou osobnosťou!

2014-05-07 20:31:474x

ZUMAart Fajný žurnálik, rozhovor, šperky a spolupráca. Teším sa, že mám takú šikovnú menovkyňu a prajem nech sa jej ďalej darí potešovať svojimi výtvormi ostatných :-))

2014-05-07 22:56:254x

Katu-Hula Jéj rozhovor s mojou kamarátkou Zuzkou. Krásne napísané.

Raz bude svetová šperkárka to mi verte. Mám je pár kúskov doma a cítiť z nich veľké dobro a krásu.

2014-05-08 06:42:475x

gabirusi som velmi rada, ze sa vam rozhovor paci :)

2014-05-08 12:19:533x

farbi Super článok! Díky zaň :)

2014-05-08 18:27:192x

ViZu.art Dakujem Vam vsetkym :) A aj tebe, Gabika za zverejnenie super zurnaliku :) Bolo mi potesenim tak ako Ta spoznat, tak aj pisat odpovede na Tvoje otazky :)... Zelam Vam vsetkym krasne a uspesne dni plne stastia a lasky :)

2014-05-10 19:58:212x

gabirusi Zuzka aj ja dakujem ;)

2014-05-13 00:24:49

Katino Skvelý rozhovor! Držím ti Zuzka palce, nech sa ti darí, na novú kolekciu sa moc teším, tvoje šperky sú vždy úžasné :-)

2014-05-13 14:35:15

ZU.ZU Ďakujem Gabi za rozhovor. Našla som ho až teraz, ale o to viac ma potešil. Zuzka je pre mňa čarovná víla a jeden úžasný človiečik a vďačím jej za obrovskú podporu. Držím prsty Zuzi a ďakujem za noblesu, ktorú vnášaš kvetinkám.

2014-05-22 21:07:48

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Art Poetica (akcia -20%) - 1045521Art Poetica (akcia -20%) by ViZu.art
 7 komentárov
 Páči sa 45 ľudom
64,- €
 - Ranné zore veľké - 5626664_Ranné zore veľké by ViZu.art
 11 komentárov
 Páči sa 70 ľudom
156,- €
 - Trojlupienka - 2190435Trojlupienka by ViZu.art
 5 komentárov
 Páči sa 40 ľudom
99,- €
 - Cubic Hemisphere II. - 2060523Cubic Hemisphere II. by ViZu.art
 11 komentárov
 Páči sa 49 ľudom
380,- €
 - Tiara Tiara "Lotiel" by ViZu.art
 18 komentárov
 Páči sa 166 ľudom
50,- €
 - Kráľovná - 3277530Kráľovná by ViZu.art
 8 komentárov
 Páči sa 64 ľudom
38,- €
 - Ranná rosa... - 3327763Ranná rosa... by ViZu.art
 7 komentárov
 Páči sa 71 ľudom
36,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »