Domov » Žurnál+ » Autor: Andrej Frič

Žurnál+

Maľba na stenu / Wallpainting

Andrej F. » Tvorba / 2020-05-25 15:44:26 /  5 komentárov / 11 lajkov

Intro 

Pred pár rokmi som bol pozvaný maľovať na jednu akciu v Pezinku. Vznikol z toho obraz na stene garáže v parku, ktorý je tam dodnes...biely strom, obklopený žltým slnkom(obrázok hore). Po pár rokoch si ho na mojich sociálnych sieťach všimol jeden človek. Dostal som ponuku pomaľovať stenu terasy u jeho otca. Mal to byť darček. Ponuku som s radosťou prijal a vznikla z toho práve táto maľba na stenu, s ktorou sa s vami dnes chcem podeliť.

Terasa

Predpokladám, že podľa značky Frikou ma vnímate hlavne ako keramikára, venujem sa však viacerým veciam. Kresbe, ilustrácii, grafike, ktorú učím tiež na kurzoch. Jednou z nich je aj maľba a špeciálne veľkoplošná maľba na stenu, vnútri aj vonku. Je to niečo, čo ma fakt baví, práve kôli svojmu rozmeru.

Kresba alebo maľba v takejto veľkosti pôsobí psychologicky inak, spoluvytvára priestor a vplýva na neho. Som veľký fanúšik street-artu a land-artu a rôznych iných artov, skrátka som za umenie vo verejnom priestore. Potrebujeme ho ďaleko viac, než ho máme, pretože priestor, v ktorom žijeme, na nás vplýva oveľa viac, než si myslíme.

: Ale nehovorím teraz o tom, že umenie má byť pekné, má pôsobiť pozitívne a povznášať. Ale o priestore, ktorý buď vizuálne príťažlivý je alebo nie je. Ide o detail, nápad, vtip, ktorý dokáže rozbiť fádnu šeď ulice :

Táto maľba síce verejná nie je, ale terasu určite zmenila. Posúďte sami. Prikladám fotografie steny pred a po a z procesu realizácie. Terasa je na vrchu bytovky s krásnym výhľadom na centrum mesta, park, hradby a staré pezinské dvory. Pracovať tam bolo potešenie. Trvalo mi to približne týždeň a bola to vítaná zmena v monotónnosti karantény! 

Návrhy

Bolo to o to lepšie, že som mal voľnú ruku. Samozrejme motív sme si dohodli už na začiatku. Mal to byť prírodný motív, ktorý by kamennej a trochu šedej terase dodal teplo a život. Rozhodol som sa pre strom, podobný ako v parku. Na začiatku som pripravil pár návrhov, aby sme mali na výber. Vykryštalizovalo sa to veľmi rýchlo. Dva z návrhov prikladám dole. Prešiel ten horný, mierne upravený. Snažil som sa využiť dĺžku steny a preto starý, naklonený, vetrom ošľahaný strom, ktorý sa ťahá po celej stene a tvorí akýsi dekor.

Práca

Stena má na dĺžku osem metrov a chvíľu mi trvalo, kým som sa prehodil do tejto mierky. Inými slovami to znamená oprostiť sa od prílišných detailov, ktoré by mohli pôsobiť gýčovo. Ešte predtým bolo ale treba plech pripraviť, zbaviť hrdze, očistiť a dať základný biely náter, na ktorý pôjde kresba. Celá príprava steny mi zabrala zhruba deň alebo dva. Zvyšok bola už samotná kresba a maľba.

Maľoval som syntetickými farbami, s ktorými sa na ostrom slnku pracovalo veľmi delikátne. Výhoda bola, že na rozpálenom plechu farba schla rýchlejšie. Celé je to vlastne o kresbe aj keď maľujem štetcom a používam farbu. Schválne som to nechal v grafickej rovine, nech vynikne viac kresba a jednotlivé ťahy. 

Rovnako dôležité ako samotná práca je aj vedieť, kedy prestať. Môže sa totiž ľahko stať, že pridáte tu detail, tam konárik a keď odstúpite, zistíte, že ste to prehnali a stratili ľahkosť. Ľahkú ruku a schopnosť štylizácie považujem v umení za vizuálne zaujímavejšiu ako dokonalý realizmus. Je to skutočnosť precedená a prefiltrovaná umelcovým vnímaním a rukopisom, samozrejme ak umelec nejaký vlastný rukopis má

Objednávka

Ak ste sa dočítali až sem, ďakujem za vašu pozornosť. Na konci prikladám pár ďaľších fotiek. Ak vás moja práca zaujala, budem rád za komentár. V prípade, že by ste chceli pomaľovať stenu, prípadne iný priestor, neváhajte a napíšte mi. Vypočujem si vašu predstavu, pripravím pár návrhov. 

Frikou

Komentáre

d-u-1624296460 Skvele ;)

2020-05-25 16:15:261x

danabortlikova Pekné!

2020-05-25 19:10:151x

miVida Nádherné !!!

2020-05-25 20:35:041x

frikou Dakujem!

2020-05-25 21:26:57

andra77 veľmi peknéééé..:-)

2020-09-05 19:19:13

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte