Domov » Žurnál+ » Autor: Františka frensia

Žurnál+

Tajomstvá obrej merino vlnenej deky

Františka f. » Tvorba / 2018-01-18 13:00:01 /  16 komentárov / 84 lajkov

Čas plynie a my, na základe skúsenosti, zisťujeme, že ku frensia merino dekám a výrobkom z merino vlny je potrebné doplniť informácie pre zákazníkov, zvedavcov či milovníkov merino vlny, aby mohli byť naše služby o čosi kvalitnejšie. Pred zakúpením frensia merino výrobku veľmi odporúčame si celý článok prečítať. Dúfame, že vám pomôže zodpovedať väčšinu vašich otázok. :)

Článok obsahuje body:

 1. Trošku z histórie
 2. Všeobecnosti o merino vlne
 3. #MerinoPikoška
 4. Charakteristika merino vlny
 5. ČISTENIE diek a výrobkov z merino vlny

 

Frensia merino vlna je vysokokvalitná, certifikovaná a pochádza z európskych ovečiek. Je to výrobok veľmi jemný a 100% prírodný bez umelých prídavkov. V súčasnosti využívame vlnu s priemerom vlákna od 20-25 mikrometrov. 

Čoskoro budeme mať však k dispozícií aj luxusnejšie a ešte jemnejšie merino deky svojho druhu. Tieto deky budú drahšie, no cena bude zodpovedať kvalite. Zákazník si tak bude môcť vybrať deku podľa svojho gusta.

1. Trošku z histórie:

V prvom rade. Merino je druh ovce, ktorá pravdepodobne pochádza zo severnej Afriky. Z tadiaľ sa merino ovečky v stredoveku dostali do Španielska, kde boli ďalej šľachtené. Dominantné postavenie v súčasnosti majú v Austrálií a na Novom Zélande. Tieto oblasti sú najväčším producentom merino vlny na svete.

Merino ovce sú ekonomicky veľmi významné plemeno. Sú špecifické svojou veľmi jemnou vlnou, ktorú len tak hocijaká ovečka iného plemena nemá.

2. Všeobecnosti o merino vlne:

Cena, kvalita a bližšie špecifikácie merino vlny sa odvíjajú hlavne od priemeru/hrúbky jednotlivých vlákien vlny, z ktorých vlna pozostáva. Čím je vlákno užšie (má menší priemer), tým je na dotyk deka jemnejšia. Celé sa to meria v mikrometroch. Najkvalitnejšia=najjemnejšia=najluxusnejšia=najdrahšia vlna má priemer od 14 do 20 mikrónov. Takúto vlnu nazývame aj ako extra jemnú merino vlnu. Za stredne jemnú vlnu sa považujú vlákna vlny s priemerom od 20-25 mikrometrov. Vo všeobecnosti v rozsahu od 12-25 mikrónov je vlna jemná a málo lesklá.

Merino vlna môže byť spriadaná, predpratá, "krútená", v raw podobe... My na deky používame raw verziu, aby boli deky nadýchané, najjemnejšie a najmäkkšie. Samozrejme to obnáša povinnosť citlivejšieho zaobchádzania, keďže vlna nie je "fixovaná" pradením  či predpraním.. O dekovskej starostlivosti si prečítate o kus nižšie.:)

3. #MerinoPikoška:

Ovce chované na Slovensku nemajú vlnu takú jemnú. Slovenské ovečky sa chovajú hlavne kvôli mäsu a mlieku. Ich priemer vlákna má zväčša približne 37 mikrometrov, čo je dosť veľa. Vlnené produkty z nich škriabu, a preto sa používajú na výrobky, ktoré nebývajú v priamom kontakte s kožou človeka.

Čím je vlákno hrubšie, tým lepšie produkt hreje. Húževnatí chlapi zo severských oblastí, ktorí pracujú v chlade, nosia svetre pletené z vlny najhrubších vlákien. To, že tieto kusy oblečenia naozaj škriabu im nevadí, pretože trenie hrubej vlny o kožu spôsobuje tvorbu ešte väčšieho tepla.

4. Charakteristika Merino vlny:

 • Hrejivosť - Merino vlna veľmi dobré zachytáva teplo tvorené produkovateľom. Môže za to štruktúra dutých vlákien, ktoré nie sú rovné, ako pri polyestere, ale majú výčlenky/vačky. Tie teplo dobre zachytávajú. Hreje aj vtedy, keď je vlhká.
 • V zime hreje a v lete vie ochladiť - Dôležitá vlastnosť tejto vlny je aj to, že udržuje vhodnú mikroklímu. Reguluje vlhkosť, dýcha a nedochádza tak k prehrievaniu. Veľmi dobre absorbuje vlhkosť, vďaka čomu vie v teple chladiť. Má schopnosť absorbovať pot a vlhkosť (absorbcia vlhkosti v priemere až 30% svojho objemu - oveľa viac, než je schopný polyester) a následne ju uvoľňovať do ovzdušia. Vlhkosť vo vlne sa rýchlo zahreje a vyparuje. Nedochádza tak ku nepríjemnému chladivému pocitu pri potení.
 • Antibakteriálnosť, nezapácha - Baktérie sa veľmi dobre rozmnožujú na vláknach dokonale rovných, ktoré májú napríklad umelé polyesterové materiály. Vďaka nerovnomernému vláknu v merine sa baktérie na vlne nedokážu dobre udržať. Taktiež nemajú dobrú výživu z potu človeka. Práve kvôli tomu sa vie merino vlna dobre udržať v dlhodobom nezapáchajúcom stave.
 • Priedušnosť - Merino vlna je priedušná. Pri nej nemáte lepkavý pocit nečistoty. Práve preto sa veľmi často používa na výrobu športového oblečenia.
 • Vysoká UV ochrana, ohňuvzdornosť, hypoalergénnosť
 • Z diek sa môžu vlákna uvoľňovať - Túto vlastnosť, bohužiaľ, nemám ako ovplyvniť. Táto vlna nie je pevne točená ako klasická úzka vlna, ale je “nadýchaná”. Z tohto dôvodu je to jej prirodzená vlastnosť, s ktorou nemôžem nič robiť. Merino deka, ktorá vlákna nezanecháva, je pravdepodobne vyrobená z umelých vlákien. S takýmto materiálom však nepracujem. Po čase sa používaním môže materiál mierne plstiť. Je to jeho prirodzený jav.

5. ČISTENIE diek a výrobkov z merino vlny:

Najlepšie je čistiť deku za sucha. To však vždy nejde, a preto dodržujte nasledovné pravidlá:

 • Merino deka sa nemôže prať v práčke - stratila by svoju kvalitu a pôvodnú vlastnosť nadýchaného obláčku.
 • Najlepšie je čistiť ju v rukách pri rovnomernej teplote (max 30 stupňov) za použitia jemného mydla/jemného šampónu na vlasy alebo špeciálneho prostriedku na túto vlnu. Je potrebné s ňou narábať jemne. Pamätajte, že merino materiál nemá rád tepelné šoky, a preto je dobré ju čistiť a oplachovať pri približne rovnakej teplote.
 • Po vyčistení je potrebné vodu jemne vyžmýkať v rukách a dať “vypiť” ostatkovú vodu medzi dva uteráky.
 • Deky a výrobky z merino vlny treba sušiť prirodzene bez ohrievacieho telesa. Vlhkú deku je dobré rozprestrieť do vodorovnej polohy, nech sa zachová pôvodná dĺžka a prirodzený tvar.
 • Merino vlna je citlivý materál, o ktorý sa treba starať. On sa vám však za to potom svojou krásou, jemnosťou a hrejivosťou odvďačí :)
 • Pre udržanie jej kvality je dobré ju v prípade potreby dať do čistiarne.
 • Taktiež je dobré ju občas len tak jemne povytriasať. Ak sa na deke objaví nechcený “žmolok”, odtrhnite ho a miesto naspäť zahlaďte.

Tieto deky sú ideálne ako originálny doplnok do domácnosti. Perfektné pre chladné vonkajšie večery v záhrade, či pri krbe :)

Ovečkovské dečky sú taktiež vydarený darček pre blízkeho.

Komentáre

deve286 Ďakujem za úžasný článok a nádherné fotografie ( tá s mačičkou je prekrásna) :)

2018-01-17 11:15:143x

dzinus Fotky sú excelentné a deky prekrásne...nech sa darí...

2018-01-17 12:41:093x

Priadka Žmolky treba radšej zastrihávať a nie vytrhávať - vytrhávanie spôsobuje ďalšie žmolkovanie.... A eliminovať žmolkovanie a uvoľňovanie vlákien sa dá použitím hrubej UPRADENEJ priadze, nie vlneného česanca - čo je len polotovar - materiál na pradenie a plstenie. Vlna v česancoch je pripravené na pradenie - vlákna sú načesané voľne vedľa seba, aby sa ľahko oddeľovali a dobre sa spriadali nám priadkam:)) - čiže sú načesané práve preto ABY SA DOBRE UVOĽŇOVALI a teda sa aj budú....

2018-01-17 16:40:288x

frensia Ďakujeme za pochvaly. Veľmi nás teší, keď sa vám naša práca páči. :)

Priadka, na výrobu takýchto veľkých diek sa používa PRÁVEŽE AJ takáto vlna. Nie je to vlna točená a spriadaná na kolovrátku, ako aj v článku uvádzam. Fixujeme ju ručne. No, a práve preto sa musíme o ne starať citlivejšie, než s obyčajnou dekou, však? :) Viď. návod a odporúčania.

2018-01-17 19:03:482x

Priadka nuž..ako myslíte...Ja viem len toľko, že tieto deky často končia u mňa - dávajú ich vypárať a vlnu normálne upriasť...Za posledné dva-tri roky už som ich "recyklovala" toľko, až to nieje pekné. Aj preto mi to nedalo a reagovala som na tento žurnál.

2018-01-17 19:53:257x

MANUZONA Prosím neberte to ako útoky :-) len sa všetci remeselníci snažíme skvalitniť svoju prácu a dosiahnuť to, aby zákazník bol spokojný a dostal za peniaze odpovedajúcu kvalitu.. Fotky máte krásne, práca je super, verím že sa snažíte prinášať ľuďom do života krásnu vec, ktorú chcú a je obľúbená.... To však nebráni skúmať spôsoby, ako výrobok zlepšiť. Áno, na tieto deky sa používa práveže aj nespradená vlna - ovšem to že sa to tak robí, neznamená, že by sa to tak aj robiť malo. Výsledkom je proste veľká, hodne drahá vec, ktorá zhltne nesmierne veľa materiálu a bude aj pri starostlivosti (pokial to neznamená že ju proste nechám položenú na gauči a budem sa na ňu pozerať) onedlho vyzerať veľmi nepekne...a človek za ňu dá stovky eur a upliesť ju tiež nie je jednoduché. Tá úprava a prevencia aspoň do určitej miery možná je...

prajem veľa zdaru a spokojných zákazníkov :-)

2018-01-18 08:24:129x

frensia Jasne, veď ja to všetko beriem a ďakujem za každý názor. Veď na základe konštruktívnej kritiky sa buduje kvalita. Nedostatkov sme si stále viac vedomí a uvažujeme, že sa skúsime naučiť alebo dáme spriadať hrubú priadzu nech má deka lepšie kvality.:) Zatiaľ dopo ;)

2018-01-18 11:07:062x

DiMaria síce tá deka vyzerá pekne ale ja osobne by som za takúto deku toľko nedala hlavne práve z toho dôvodu že je náchylná na tvorbu dosť nepekných žmolkov a zamotá sa do nej všetko drobné vlasy,chlpy zo zvierat, prach..j je to proste vysoká cena, vysoká kvalita aj proste vysoká náročnosť nato udržovať to

2018-01-18 13:13:153x

MMdesign Podľa môjho názoru každý kto má o takúto deku záujem sa bude informovať ako ju treba udržiavať a je na každom, či si potom takýto výrobok kúpi. Cena je podľa mňa primeraná, okrem toho je to náročná práca aj fyzicky. Na internetových e-shopoch s bytovými doplnkami sa pod 400 Eur nedostanete a tam Vám ani neporadia, čo s takou dekou robiť. Okrem toho, je to momentálne najtrendovejší bytový textil vôbec. Viem o čom hovorím ;-)

2018-01-18 16:16:524x

Kristella Tieto deky sú ozaj veľmi efektné. Hrozne sa mi páčili a tak som si povedala, že to skúsim sama, aby mali ešte pridanú hodnotu :-). Samotné pletenie je pohodička - zvládla som zmajstrovať 2 obrie pri maličkom bábätku na Vianoce pre rodičov a svokrovcov a ešte jednu menšiu pre krsniatko a to som úplný začiatočník. Mali riadny úspech. Lenže ... Chystanie česanca mi zabralo asi 3krát toľko času ako výroba. A už teraz sa “desím” prania tých 5 kilových krásavíc. Do budúcna by som si asi už vybrala spradenú priadzu (z tej som plietla na rukách šály pre kamošky), aj keď z česanca je deka zase krásne nadýchaná. Je to veru na zváženie.

Ale každopádne máte krááásnu prácu a tie fotky, no úžasné, neviem sa vynadívať :-) Veľa úspechov prajem.

2018-01-18 18:13:193x

TinuskaVI Nádherná práca s umeleckými fotkami, čo k tomu dodať. Pripájam sa k názoru MMdesign. Kto ma záujem a daný produkt ho osloví a očarí, tak si to kúpi a samozrejme bude sa informovať o zaobchádzaní s daným tovarom a o jeho údržbe. Pre spotrebiteľa ktorému to buď finančné prostriedky nedovolia, alebo z iných dôvodov ho daný produkt neoslovil tak ho nebude riešiť. Mne osobne sa cena zdá primeraná a samozrejme je to ručná práca a tie čo vieme čo to obnáša tak vieme to oceniť a aj to že je to náročné na čas a nezaplatená práca. Trošku sa mi zdá také dedinské a pod moju úroveň niekoho tu atakovať a zhadzovať jeho prácu, keď sa chce tu zviditeľniť a prezentovať svoje nové kúsky. Je to neprofesionálne. Ale žiaľ u nás je to to zvyčajne Tak, zhodiť a nedocenit druhého človeka, čo je veľmi smutné a zavistlive. Všetko je o ľuďoch. Vám frensia želám veľa úspechov na Sashe a ešte veľa tvorivých prekrásnych kúskov a nenechajte sa odradiť. Pokračujte v tom v čom ste dobrá a Vás to baví:-) všetko dobré

Tinka

2018-01-18 22:18:024x

MMdesign Slováci sú už raz takí... nedoprajú, závidia a habať len pre seba. Je smutné, že také vidím aj tu na Sashe a to niekoľko rokov ;-( Keď my nedoprajeme ani nám nebude dopriate.

2018-01-19 06:46:192x

mina289 poučný žurnálik, prekrásne nafotený, držím palce, nech sa Vám darí ☺

2018-01-19 07:54:441x

Dunkelwolke Tu nejde o to, ze niekto zavidi, ked vyslovi kritiku na nejaky vyrobok, ktory ma zjavne svoje nedostatky. Kazda vas si chce vytvorit portfolium spokojnych zakaznikov, ktori sa ku vam budu vracat, pripadne odporucat svojim znamym. S nekvalitnym tovarom toto nedosiahnete.

2018-01-22 11:49:484x

norika21 ja ešte doplním info o údržbe.Tento materiál treba prať v Lanolíne.Žiaden šampon ! Kto nevie, google poradí .Nebudem sa tu o tom rozpisovať,lebo aj mňa tu niekto obviní.Že mám pravdu PriadkaHandspunArt.

2018-01-24 19:46:381x

Julieane Ja v tých príspevkoch nevidím žiadnu závisť ani nič podobné, len dobrú radu, nič viac.Len také veci sa nemôžu hovoriť nahlas.Kto je múdry prijme, aj kritiku.Kritika je to čo by mal byť náš hnací motor, robiť veci lepšie.Jasné je to ručná práca, tá sama o sebe má hodnotu, ale robiť niečo a robiť niečo DOBRE v tom je rozdiel.Frensia prajem aby ste našli tú rovnováhu, ktorá vás bude napĺňať a prinesie mnoho spokojných zákazníkov.Prajem zo ❤ len to najlepšie.

2019-09-23 21:31:021x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - BIELY♦Merino vankúš z ovčej vlny♦ - 8656305_BIELY♦Merino vankúš z ovčej vlny♦ by frensia
 2 komentárov
 Páči sa 86 ľudom
21,- €
 - Merino obria deka - 60x80 - 10025736_Merino obria deka - 60x80 by frensia
 5 komentárov
 Páči sa 109 ľudom
49,- €
 - Obria pletená deka Merino - 200x220 - 8662523_Obria pletená deka Merino - 200x220 by frensia
 8 komentárov
 Páči sa 122 ľudom
249,80 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »