Patina

Technika a materiál

Redbat | 2012-12-04 09:22:107x

prosim vas babenky sperkarky... aku patinu pouzivate na strieborny, medeny ci mosadzny drot? ide mi o dosiahnutie akoby starostrieborneho, staromedeneho vzhladu na vyrobkoch z drotu... nachadzam vsak len patiny, na ktorych je uvedene, ze su vyslovene na cin... a toto ja nepotrebujem, lebo mi to si nespravi pozadovany efekt... viem, ze by to mala byt asi nejaka zlucenina siry, len neviem co presne a kde to kupit.... nechcem kupovat systemom pokus a omyl....

dakujem za odpovede (ps: viem, ze uz sa to tu riesilo v inych temach, no tam som odpoved nenasla)

Pere | 2012-12-04 10:38:111x

Používa sa na to sírna pečeň. Je ale problém na Slovensku ju zohnať ako patinu. V zahraničí ju predávajú pod anglickým názvom "Liver of sulphur". Ale ak máš nablízku obchod s bonsajami, skús sa tam popýtať na "Jin liquid", čo je názov pre roztok na bielenie mŕtvych konárov na bonsajoch. Neviem, či je Jin liquid chemicky identický s originálnou patinou, ale funguje rovnako. Sám to používam.

S patinovaním mosadzi je ale problém, či už použiješ sírnu pečeň alebo Jin liquid. Nedá sa napatinovať až do čierna tak ako meď či striebro, po patinácii zostáva len "zájdená". Ale o to ti asi ide.

Redbat | 2012-12-04 11:17:11

pfiha dakujem krasne za radu... ano o tej sirnej peceni som citala len tu to nezozeniem... no a teraz musim zistit, kde sa pestuju bonsaje :D

Redbat | 2012-12-04 11:38:26

ano... na tuto som parkrat pozerala, len som si nebola ista, ci to splni moje ocakavania... tak dakujem krasne, idem si ju objednat, lebo netusim, kde u nas pestuju bonsaje :) a myslis, ze mi to spravi efekt aj na medenom nelakovanom drote? ci len na striebornom? resp. len postirebrenom bizu drote.

Pere | 2012-12-04 11:57:01

Pravdepodobne to bude sírna pečeň. Bude teda reagovať aj na meď, pretože aj pri striebre reaguje predovšetkým s meďou obsiahnutou v šperkovom striebre (25%). Čisté striebro (AG 999) oxiduje na vzduchu pomalšie ako šperkové, pretože neobsahuje meď, alebo len stopové množstvo. Ale ak sa chceš ubezpečiť, napíš prevádzkovateľovi obchodu e-mail.

Pere | 2012-12-04 12:00:59

Oprava: šperkové striebro neobsahuje 25% medi, ale 0,075%.

Pere | 2012-12-04 12:16:331x

No, matematik so mňa nebude, je to 7,5%. :-DDD

Redbat | 2012-12-04 12:19:13

dakujem za odpovede... idem to objednat a vyskusam :)

_innacreo_ | 2012-12-04 14:10:30

na postriebrené funguje skvele a tiež na nelakovanú meď, mám odskúšané. len mi nepribalili návod. no stačí kvapka do deci teplej vody a čierni to jak ďas :)

Redbat | 2012-12-04 15:58:03

supeeeeer to ma tesi.... pisala som otazky do roznych eschopov a odpisali len z jedneho.. tak som nakoniec objednala v tom obchodiku co mi poradil Pere..... a kopu dalsich "zbytocnych" veci :D :D :D

Redbat | 2012-12-04 16:06:26

a predsa len este nieco... nejak tu patinu aj fixujete? na youtube to macali do roztoku z jedlej sody resp baking soda ci powder ci co to bolo...

Pere | 2012-12-04 16:52:30

Sóda pôsobí ako neutralizátor, nefixuje patinu. Po patinovaní je treba kov znovu preleštiť, stačí handričkou nepúšťajúcou vlákna.

Redbat | 2012-12-04 17:03:20

fajn.... diky.... no uz aby to bolo doma, nech mozem experimentovat :)))

lenka6 | 2012-12-11 12:43:231x

ešte tu je jedna možnost patina sa dá vyrobiť aj doma existuju 2 druhy patiny na striebro taka modra vodička a sírna pečen , namiesto nej sa však da s uplne rovnkým efektom použiť súlka ktoru dostat v zahradkarskych potrebach no cena je dasatinova zloženie presne to iste stači dat kvapku do teplej vody a perfektne patinuje

soltesart | 2012-12-11 14:04:03

Existuje aj domáci spôsob: varené vajcia

http://bodaszilvia.deviantart.com/gallery/10107625#/d218g4p

na medené veci staci par hodín

Pere | 2012-12-11 14:28:46

Drahá patina, Soltesart.

Redbat | 2012-12-11 22:51:51

dakujem aj za dalsie vase odpovede.... skusim sa pozriet aj po tej sulke.... uz tyzden cakam na objednavku... dlhe dodanie... :/

Karolina44 | 2012-12-11 23:18:08

na med - 500 g dusicnanu mednateho , alebo manganateho, k dusicnanu mednatemu je mozne pridat 2 g dusicnanu strieborneho do 1000 ml vody. do roztoku predmet namocis. Predmet je dobre, pred namocenim do farbiaceho roztoku, morit v zriedenej kyseline solnej cca 10 min

Po vybrati predmetu z farbiaceho roztoku predmet otries a mierne nahrievas - žíhaš nad plamenom. Chemikalie nakupis tu na internete , alebo v dobrej drogerii. Daju sa dosahovat aj ine odtiene ako cierne, ale kazdy kov je krasny vo vlastnej farbe, ale doba je uz taka tma proti svetlu a potom sa cudujeme:-)...., striebro ti napisem ak budes potrebovat a aj na med je viac metod aj na kazdy kov ako ho farbit, ked tak napis konkretne o co mas hlavne zaujem, viem ti poradit :-)

Redbat | 2012-12-12 17:33:271x

tak som kupila tu sulku, ale sa to bojim aj otvorit v mojom jednoizbaju ci to nebude velky smrad :D a dalsia vec, ze sa to nesmie liat do pody ani do verejnej kanalizacie... tak kam to potom naliat? ten zvysok? a ta voda ma byt len tepla alebo horuca? este stale mi neprisli objednane veci... dufam, ze uz zajtra....

karolina44 dakujem za rady... zatial skusim pockat na tu objednavku alebo to skusim s tou sulkou.... miesat chemikalie... no neviem ci by som sa na to dala :D ale ked sa tak rozhodnem, tak sa ti urcite ozvem :)

Pere | 2012-12-12 19:00:001x

Čím teplejšia voda, tým rýchlejší účinok, ale nemusí byť vriaca. Stačí teplá voda z vodovodu. Ale napatinuješ aj v studenej. Koncentráciu musíš vysledovať zo skúšok na kúskoch plechu. Veci k patinácii musia byť odmastené. Bežne stačí saponát a stará zubná kefka. Ale ak by si aj prepatinovala hotovú vec, patinu zlikviduješ ponorením výrobku do octu (dobré je v ňom rozpustiť soľ - na 2 dl octa dve polievkové lyžice). Aj tu bude účinok rýchlejší, ak bude ocot teplý. Nenechávaj to však v ňom dlho len pokiaľ nezlikviduje patinu, odleptal by ti aj z kovu.

Chemikálie by sa mali odovzdávať napríklad v Zberných dvoroch, aj keď znie divne príkaz, že by sa sulka nemala vylievať do pôdy, keďže sa tam dostane pri postrekoch, na ktoré je primárne určená.

Redbat | 2012-12-12 19:14:02

ahaaaa teraz citam ---- pokial sa dostane do ohniska poziaru je mozny termicky rozklad za uvolnovania oxidu siriciteho. treba zabezpecit aby kontaminovana voda ak bola pouzita pri haseni neunikla z priestoru poziariska do okolia. nesmie zasiahnut polnohosp. podu.... cize tu nejde o sulku ako taku ale o splodiny po horeni asi.... uz mi je to jasne...

uz som ju skusala... smrad sa pri par kvapkach do teplej vody z vodovodu da v pohode prezit no aj patina sa vytvorila ale dielko bolo velmi malicke a "cluplo" mi do umyvadla a hajde do odtoku lebo som nedala sitko :D :D :D ale budem skusat dalej ;)

_innacreo_ | 2012-12-12 22:12:38

téééda, toľké škody!

Redbat | 2012-12-13 07:57:41

tak to bol len kustik stoceneho drotu... spiralka... nevadi :D

angi | 2012-12-19 17:40:241x

skusala som patinovat s uvarenym vajickom a vyslo to celkom zaujimavo

vobec nie cierne, ale take nieco sivo-cierne

k tym nausnickam sa to hodilo, aj sa velmi pacili

kupenu patinu mam, ale este som nepouzila

dakujem aj ja za rady :)

Pere | 2012-12-19 18:29:13

Ak necháš v kúpenej patine výrobok kratšiu dobu, alebo patinu viac zriediš, ani vtedy nebude patina čierna.

Petmik | 2013-03-17 07:34:501x

ahoj, ja som skusala patinu s vajickom a vyslo to uuuplne super! :) dakujem za tip!!!

soltesart | 2013-03-19 17:04:02

:) nemáš za čo

batikona | 2014-01-10 23:24:10

tu patinu, co odporucal Pere, tam uz nemaju - ako sa to volalo pls? hladam na nete a nenachadzam... akurat nejake roztoky na cinovane spoje a na historicke zbrane a pod. sulku mi v kvetinarstve nemali, lebo vraj nie je sezona teraz...

dik.

Witch | 2014-01-16 10:43:211x

ja patinujem Sulkou a chyta mi pekne, na med a striebro, mosadz nechyta

batikona | 2014-01-26 15:11:11

ako dlho to treba mat v tej Sulke? mam to tam 20 min a nic - sice jedno je mosadz a Witch pisala, ze to nechyta - ale ako vobec? ani trochu?? a druhe je taky komponent kupovany striebornej farby, tomu tiez nic nie je... pouzivate pri tom nieco jednorazove napr. plastove kelimky a lzyicky? alebo radsej kovove ci sklenene?

btw tu patinu v extras zase maju, vola sa to Koncentrovaný roztok na patinovanie striebra

batikona | 2014-01-26 15:18:07

tak hlasim, ze som ten mosadzny kusok hodila do takej modrej vodicky patinovacej (ja mam od Ch.Friesen) a do sekundy to bolo cierne :)

Witch | 2014-01-26 16:01:541x

tak fajn ze Ti to islo, mosadz Ti vobec nechytila v sulke, nie? Ona tam dostane len trosicku matny povlak, ale med sa krasne patinuje. Ja patinujem v sklenom pohary, od horcice, alebo janske sklo (ci ako sa nazyvaju tie zapekacie sklene misky), to v takom pripade ze sulku chcem trochu ohriat-treba mat dobre odvetravanie (na balkon dvojplatnicku). Alebo dam do skleneho pohara a prilejem vriacu vodu z rychlovarnej konvice. Potom vyberiem plastovou pinzetou, vezmem pod vodu a kefujem mosadznou kefou pod vodou. ked nechytilo ako ma , postup opakujem. Sulku riedim vodou.

batikona | 2014-01-26 22:25:55

Witch - mosadz v sulke nic, ani povlak ani nic a bola tam 20 minut... ako dlho to tam nechavas? a kolko sulky davas? ja som dal do maleho poharika vody len par kvapiek. som trochu sklamana, ze nescernal ani ten komponent striebornej farby (nie Ag, aspon myslim, ze to nebolo ani postriebrene)... som si myslela, ze sulka napatinuje vsetko... nevadi, skusam dalej :)

s tou kefou mosadznou si neposkriabes nic?? ja som na to sla zatial len jemnymi vecami (handricky, papierove pilnicky...)

na postriebreny drot by sulka mala chytat, nie? dik.

Pere | 2014-01-30 18:43:521x

Mosadz patinu nechytá alebo len málo.

batikona | 2014-01-31 11:51:00

a ako su potom patinovane vsetky bizu komponenty farby starobronz? ved tie su vacsinou z mosadze pokial viem, resp. zmes s mosadzou... napriklad tento neo vintage filigran v strede u mna tu http://www.sashe.sk/batikona/detail/steampunk-memories-ii

Pere | 2014-01-31 13:08:571x

Batikona v klasickej patine (sírna pečeň) tá mosadz nezostane čistá, jej zlatá farba sa zlomí a chytí určitú patinu, ale nebude čierna tak, ako meď či striebro. Výrobci komponentov použivajú nejakú inú fintu. Možno inú chemikáliu, možno používajú inú zliatinu a nie čistú mosadz.

batikona | 2014-01-31 23:29:59

a nevies na akom principe funguje ta patina "modra vodicka"? super je, ze vobec nesmrdi, ale tiez mi nechyta na vsetko.

Pere | 2014-02-01 08:55:091x

O modrej vodičke neviem nič.

batikona | 2014-02-01 22:48:57

ono je to vlastne urcene na finalne dotvorenie fimo veci, ale vlastne to patinuje kov (resp. na fime metalicke farby a kovove ciastocky) je to toto: http://store.cforiginals.net/pada.html

Pere | 2014-02-02 08:42:45

Vyzerá to ako roztok síranu meďnatého - modrej skalice. Keďže ten obsahuje síru, mohol by patinovať meď a jej zliatiny. Ale to je len špekulácia. Treba vyskúšať.

Witch | 2014-02-04 23:17:101x

tak ako Ti pisala a aj ako Pere pise, mosadz sa nezapatinuje v sulke. Len med a striebro.

Ja nemam nejaky specialny pomer sulky a vody, vsetko robim od oka, niekedy staci trolinka sulky, niekedy viac, niekedy to dobre nechyta. Mosadznu kefu taku jemnucku, nic si neposkriabem, ona to aj lesti.

nuxo | 2020-10-12 20:20:21

cim sa atinuje med aby mala strieborny nadych?

Pere | 2020-11-03 16:43:11

Nuxo, jedine elektrolyticky na ňu naniesť vrstvičku striebra, čiže pokovovať ju. Neviem o patine, ktorá by to dokázala.

Pripísať komentár

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.