Domov » Žurnál+ » Autor: Peter Filip

Žurnál+

Nie som tak bohatý,...

Peter F. » Osobné Blogy / 2024-05-15 18:45:11 /  5 komentárov / 9 lajkov

aby som kupoval lacné veci. Počuli sme to asi všetci. Čo to ale znamená v praxi? Je rozdiel medzi výrobkom z pravej kože a z umelej kože? Prečo je pravá koža lepšou alternatívou a ako veľmi udržateľný je kožiarsky priemysel? To všetko si dnes zodpovieme. Ale pekne po poriadku. 

(zdroj: https://tubz-uk.com/a/blog/faux-leather-vs-genuine-leather)

Vegánska koža = zelenšie riešenie. Alebo nie? 

Vegánska koža - často známa aj ako syntetická koža, alebo faux leather je často považovaná za eco-friendly alternatíva k pravej koži. Zatiaľ čo je pravda, že produkcia vegánskej kože nezahrňuje kruté zaobchádzanie so zvieratami, je kľúčové pozrieť sa na prvotný materiál a procesy za touto alternatívou.

Vegánska koža ( faux leather ) - je primárne vyrábaná z materiálov ako Polyuretán ( PU ) a Polyvinyl chlorid ( PVC ). Tieto syntetické materiály sú ropným produktom, teda pochádzajú z neobnoviteľného zdroja. Produkcia PU a PVC zahŕňa aj uvoľňovanie škodlivých chemikálii a tiež prchavých látok, ktoré prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia. 

Na druhú stranu, pravá koža - je prírodný materiál získavaný zo zvieracej kože. Tento materiál je považovaný za vedľajší produkt mäsovýroby a okrem iného aj mliekarenského priemyslu. Ide teda o udržateľný zdroj a vedľajší produkt nášho zdroja obživy. Výberom pravej kože tak podporujeme efektívne využívanie zdrojov, teda každý kus zo zvieraťa má svoj účel.

Uhlíková stopa - nie celkom férová reputácia

Populárny názor hovorí o tom, že produkcia pravej kože vytvára pomerne značnú uhlíkovú stopu v porovnaní s tou vegánskou, čo prispieva k zmene klímy. Toto však nie je celkom pravda.

Uhlíková stopa spojená s výrobou pravej kože sa považuje za porovnateľnú, či dokonca nižšiu v porovnaní s vegánskou kožou.

Prečo je to tak? 

S týmto javom sa spája oveľa dlhšia životnosť výrobkov z pravej kože. Výrobok z vegánskej kože sa dá považovať za výrobok na "dobu určitú". Nakoľko ide o plast, je viac než isté, že po čase "zostarne", popraská, zvetrá a nebude plniť svoju funkciu. Na druhú stranu pravá koža - ak sa o ňu správne staráme - je produktom na "dobu neurčitú" s dôležitým dôrazom na fakt, že je možnosť ju využiť znova - vrámci upcyklácie, či opravy. Ak by aj výrobok nebol schopný ďalšieho využívania - pravá koža je rozložiteľná. V bežnej krajine sa rozloží za 10 až 50 rokov v závislosti od typu kože. O ďalší dôvod viac si priplatiť za pravú kožu. 

Odpad.

Keďže väčšina módnych značiek dnes využíva faux leather - ktorá nevydrží toľko, čo pravá koža, s produkciou rastie zároveň aj dopyt. To vedie k pravidelnejším a častejším výmenám starých a opotrebovaných výrobkov za nové z rovnakého materiálu, ktoré budú za nedlho opäť rovnako opotrebované. 

Činenie kože - hotová katastrofa. 

Činenie kože sa považuje za hotovú klimatickú katastrofu, kedy sa množstvo agresívnych chemikálii vypúšťa do odtoku a využíva sa ohromné množstvo vody. Je to ale naozaj tak?

Proces činenia sa historicky menil, aby nezávisel práve na chemikáliách. Dnes poznáme rôzne iné metódy - avšak najčastejšie sa stretávame s využívaním prírodných tanínov, teda extraktu z rastlín ( či stromov ), ktoré znižujú environmentálnu záťaž. Inovatívne techniky - ako bezchrómové činenie sa začínajú využívať čoraž častejšie, čo minimalizuje uhlíkovú stopu samotnej výroby.

Dobré životné podmienky zvierat a produkcia kože

Podporujeme výrobou z pravej kože týranie zvierat, ktoré boli chované výhradne pre kožu? 

Koža je často vedľajším produktom mäsovýroby. Zvieratá nie sú chovanú len za účelom výroby kože - teda ak hovoríme o hovädzom dobytku. Preto v mojej dielni využívam len hovädziu kožu a to len takú, ktorá pochádza z európskej produkcie. 

Kľúčovým faktom je, že na udržateľnosť sa musíme pozerať z väčšej diaľky. Aj keď sa vegánska koža môže na prvý pohľad zdať šetrná k životnému prostrediu, výrobný proces a materiály môžu mať významný negatívny vplyv na životné prostredie. Pravá koža, vedľajší produkt potravinárskeho priemyslu, je dôkazom efektívneho využívania zdrojov a zodpovednej starostlivosti o zvieratá.

Vo svete módy robí aj vaše rozhodnutie kľúčovú zmenu. Ak sa rozhodnete pre pravú kožu, nielenže podporujete udržateľné postupy, ale tiež si môžete vychutnať produkty vysokej kvality s dlhou životnosťou. Investícia do výrobkov z pravej kože, či už ide o kožený materiál, kožené výrobky alebo kožené výtvory na mieru, môže byť vyjadrením štýlu, odolnosti a zodpovednosti voči životnému prostrediu.

Na záver, mýtus, že vegánska koža je vo svojej podstate lepšia pre životné prostredie, nie je úplne presný. Pravá koža, ak je získavaná zodpovedne a zaobchádza sa s ňou trvalo udržateľnými postupmi, môže byť ekologickejšou voľbou. Pochopením procesov výroby kože a jej dopadu na životné prostredie môžete robiť rozumné rozhodnutia, ktoré vyvážia vašu lásku k štýlu a tiež záväzok voči planéte.

A teraz to najdôležitejšie - rozumné alternatívy pravej kože - a tými sú:
- Piñatex ( https://www.ananas-anam.com/sales-sampling/ ) - koža vyrobená z vlákien listov ananásovníka
- Mylo ( https://mylo-unleather.com/ ) - koža vyrobená z koreňového systému húb
- Cork Leather ( https://www.hzcork.com/cork-fabric-2/cork-leather/ ) korková "látka" spracovaná spôsobom aby pripomínala kožu. 

A to sú tie pravé - vegánske kože, ktoré by mali názov - "vegánske" niesť hrdo. 

Budem rád ak sa aj k takejto téme rozvinie diskusia, tak sa odviažte a povedzte svoj názor v komentári. 

Zdroje: 

https://www.linkedin.com/pulse/debunking-myth-real-leather-vs-vegan-environmental-mallika-sharma-udunf
https://www.nomomente.org/post/faux-leather-vs-real-leather
https://www.surfacemag.com/articles/vegan-leather-sustainable/
https://www.abc.net.au/news/science/2018-05-24/vegan-leather-is-it-a-sustainable-alternative/9774768

Komentáre

Alatyr Dobrý článok. Ja by som chcela dodať, že nemám vôbec rada názov "ekokoža", ktorý sa používa aj tu na Sashe v kategóriách materiálu. Takáto "koža" vôbec nie je "eko", viď dôvody spomínané v článku. Navyše je to veľmi zavádzajúci a klamlivý názov, lebo pre človeka ktorý nemá o danej téme informácie, môže názov znamenať akúsi lepšiu, "ekologickú", prírodnú kožu. Čo je úplne mimo, keďže sa jedná o plast.

2024-05-16 09:56:282x

Horalist Presne toto som sa raz snažila niekomu vysvetliť, avšak ten človek nehľadel na celkový dopad na prostredie včetne ľudí, len opakoval že kvôli zvieratám mu to je najviac ľúto. Čo mi príde absurdné nakoľko si myslím že človek a zviera nie je na tej istej úrovni :) A z dlhodobého hladiska je viac "eko" pravá koža než, tá PU - umelá, koženka a pod. Korok a tie pravé

alternativy sú síce ekologickejšie avšak menej trvácne. Preto som šla taktiež do kože, lebo sa snažím myslieť komplexnejšie a viac do budúcna. Inak umelá koža mi príde ten názov rovnaký ako rastlinné mlieko :D Nič proti rastlinnému nápoju iba fakt že to s mliekom nič nemá...

2024-05-16 13:05:002x

filipovadielna @Alatyr presne tak :)

@Horalist niektorí si to vysvetliť proste nedajú. Aj mne sa to stalo a nie raz :D článok som preto dal aj na sociálne siete, aby sa k nemu mohol dostať hocikto keď narazí na môj profil, tak snáď sa nám podarí šíriť trošku osvety v tomto smere :)

a ďakujem za reakciu

2024-05-18 08:39:55

lunika47 Konecne niekto, kto da niektore pojmy na pravu mieru. Casto vyrobky s predponou "eko" nie su ani tak eko, ako dobre predavaju. Ak by niekto napisal, ze predava vyrobky z kozenky, nemalo by to zdaleka taky cool eko efekt, ako z ekokoze. Myslim, ze by sme sa mali vratit k tradicnym a trvacim materialom a zaobstarat ci vyrobky, ktore budeme radi pouzivat roky a nie ich v zmysle rychloobratkoveho tovaru menit kazdu sezonu: kabelky, oblecenie, nabytok, doplnky atd. A kupovat len to co naozaj treba. To je podla mna ekologicke.

2024-05-20 16:34:281x

filipovadielna @lunika47 Ďakujem veľmi pekne, som rád, že to má zmysel :) a áno, kiež by to viac ľudí pochopilo

2024-05-20 17:14:50

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
filipovadielna
filipovadielna
77 predaných ks, 59 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Výrobky, ktoré robím pre radosť. Všetko poctivo ručne šijem a to až do zodratia ;)

Takmer každý výrobok je možné personalizovať. Pre dodanie iniciálov, či konzultáciu o umiestnení vyrazenia odporúčam kontaktovať ma správou kde rád a ochotne poradím.

Filip.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »